Hormóny šťastia: Ako podporiť ich tvorbu?

Psychická pohoda
Počas nášho života zažívame množstvo najrôznejších pocitov ako sú smútok, radosť, šťastie, zúfalstvo alebo láska. Všetky pocity majú na svedomí chemické reakcie, ktoré sú ovplyvnené hormónmi. Tie, ktoré ovplyvňujú našu psychickú pohodu a dobrú náladu, sa nazývajú aj hormóny šťastia. Viete, ktoré to sú?

Subjektívny pocit šťastia a dobrú náladu ovplyvňuje skupina hormónov, ktorú nazývame hormóny šťastia. Medzi ne patria serotonín, dopamín, endorfíny a oxytocín. Poďme sa pozrieť, čo jednotlivé hormóny robia a ako ich produkciu zvýšiť.

Čo sú hormóny šťastia a ako fungujú?

Oxytocín: Hormón lásky
Vďaka oxytocínu zažívame pocit lásky a dôvery. Pamätáte sa ešte na šteklenie motýľov v bruchu a úsmev od ucha k uchu, keď ste boli prvýkrát zamilovaní? Aj za to mohol oxytocín. Okrem toho, že pomáha utužovať partnerské a medziľudské vzťahy, ženy zažívajú veľký príliv oxytocínu aj počas pôrodu, čo má veľký vplyv na rozvoj laktácie. Uvoľňuje sa aj počas orgazmu.

Oxytocín zvyšuje empatiu a schopnosť vyznať sa v pocitoch druhých. Takisto pomáha zmierňovať strach a vedecké štúdie potvrdili aj jeho mierne sedatívne účinky.


Oxytocín a materstvo:

Oxytocín hrá veľkú úlohu počas pôrodu a v období po ňom. Vylučuje sa pri kontrakciách maternice, takže pôrod urýchľuje a uľahčuje. Pôsobí na otváranie krčka maternice a zosilňuje kontrakcie počas druhej a tretej pôrodnej doby. Vylučuje sa aj pri stimulácii bradaviek, čím uľahčuje vylučovanie materského mlieka. Počas dojčenia oxytocín spôsobuje príjemné pocity.1


Ako zvýšiť produkciu oxytocínu?

- Hormón šťastia oxytocín sa vylučuje hlavne počas fyzického medziľudského kontaktu, ako sú objímanie, hladkanie, bozkávanie, sex či počas masáže.
- Možno ho zvýšiť aj farmakologicky, niekedy sa indikuje počas pôrodu alebo po ňom.

Serotonín: Prenášač šťastia

Serotonín prenáša nervové vzruchy a v tele ovplyvňuje mnoho procesov. Súvisí s hojením rán, trávením potravy, svalovým napätím, pevnosťou kostí či migrénou.

Zohráva dôležitú úlohu pri regulácii nálady. Má vplyv na:
- spánok,
- sexualitu,
- sebavedomie,
- učenie,
- koncentráciu,
- sexuálnu túžbu.

Pri nedostatku serotonínu sa môžu úplne vytratiť pocity šťastia a dobrej nálady. Ľudia s kolísajúcou hladinou serotonínu trpia úzkosťami alebo depresiami. V takýchto prípadoch je často potrebné hladinu serotonínu upraviť prostredníctvom liekov.

Na tvorbe serotonínu sa podieľajú vitamíny B3 a B6 a esenciálna kyselina tryptofán, ktorá sa do tela dostáva zo stravy a v tele sa mení na serotonín. Hormón šťastia – serotonín sa nachádza hlavne v tráviacom systéme, krvných doštičkách a v nervovom systéme.

Ako zvýšiť hladinu serotonínu?

- Zásadný vplyv na uvoľňovanie serotonínu má vitamín D. Trávte preto dostatok času na slnku.
- Cvičte. Zaraďte do života aeróbne cvičenie – beh, cyklistiku alebo plávanie. Postačí však aj obyčajná chôdza.
- Zaraďte stravu obsahujúcu tryptofán – mliečne výrobky, čokoládu, banány, ovsené vločky, oriešky a semienka.
- Niekedy je potrebné siahnuť po antidepresívach, ktoré hladinu serotonínu zvýšia – o tom však musí rozhodnúť lekár.

ako získať serotonín

Dopamín: Odmena a motivácia

Dopamín pôsobí ako neurotransmiter, ktorý v iných častiach mozgu umožňuje prenos impulzov. Najznámejšiu činnosť plní v mezolimbickej dopamínovej dráhe, kde hrá rolu pri vzniku motivácie, emócií a v systéme potešenie – odmena. V reakcii na rôzne príjemné udalosti či aktivity spôsobuje vznik príjemných pocitov. Má významný vplyv aj na:
- učenie,
- pamäť,
- spánok,
- hormonálny systém.

Poškodenie dopamínových dráh má vplyv na vznik schizofrénie či Parkinsonovej choroby, ktorá sa prejavuje trasom a poruchami motoriky.

Vedeli ste, že dopamín zohráva veľkú úlohu pri vzniku závislosti? Hormón šťastia dopamín sa začne vylučovať po požití psychotropných látok, a to v mnohonásobne väčšom množstve ako napríklad pri športe. Drogová závislosť súvisí práve s túžbou po intenzívnych príjemných pocitoch navodených dopamínom.

Ako zvýšiť hladinu dopamínu?

- Vaša strava by mala obsahovať tyrozín. Táto aminokyselina sa vyskytuje v mandliach, semienkach, strukovinách či v kuracom mäse.
- Počúvanie hudby. Podľa štúdií2 pomáha obľúbená hudba zvyšovať hladinu dopamínu.
- Doplnky stravy. Vyskúšajte l-tyrozín alebo ginkgo bilobu, ktorá zvyšuje hladinu dopamínu a pomáha ju v mozgu udržať dlhšie.
- Optimálna hladina dopamínu pomáha stanoviť si malé reálne ciele a chuť pracovať na ich splnení.

Endorfíny: Prirodzené analgetiká

Endorfíny sú chemické látky, ktoré sa do tela vyplavujú pri strese alebo bolesti. Majú analgetický účinok a pomáhajú nám dočasne zmierniť nepohodlie a fungovať počas krízových situácií. V organizme sa však vytvárajú aj počas príjemných aktivít, napríklad pri športe.

Endorfíny tiež znižujú stres, regulujú chuť do jedla, zlepšujú náladu, zvyšujú sebavedomie a podporujú pamäť. Ich nedostatok sa môže prejaviť výkyvmi nálad, úzkosťou, bolesťami, ťažkosťami so spánkom alebo sklonom k vzniku závislostí.

Ako podporiť uvoľňovanie hormónov šťastia – endorfínov?

- Pohyb. Cítite sa po športe výborne a šťastne? Za tento pocit môžu endorfíny, preto si nájdite pohyb, ktorý vás bude baviť. Môže to byť beh, tanec, rýchla chôdza alebo sex.
- Pomáha horká čokoláda aj korenené jedlá.
- Endorfíny sa vyplavujú aj pri smiechu a ďalších obľúbených činnostiach, ktoré vám robia radosť – môže to byť prechádzka so psom, záhradníčenie alebo joga.

Zdroje:

1. Oxytocín – ako ho nepoznáme. Remedia. Dostupné z: https://www.remedia.cz/rubriky/prehľady-nazory-diskusia/oxytocin-ako-ho-nezname-6213/
2. Cortical Patterns of Pleasurable Musical Chills Revealed by High-Density EEG. Frontiers. Dostupné z: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnins.2020.565815/full%20%20

Foto: Pexels.com

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne