Imposter syndróm po slovensky znamená syndróm podvodníka alebo pocit nezaslúženého úspechu. Takéto pocity môžu prenasledovať nielen vás, ale aj mnoho úspešných ľudí. Napríklad bývalá americká prvá dáma Michelle Obama sa k svojmu syndrómu podvodníka priznala v jednom z rozhovorov: „Pocit, že by ma ľudia nemali brať tak vážne, ma nikdy neopustil.“
Jej rada k imposter syndrómu znie: „Poviem vám tajomstvo. Za svoj život som bola v kontakte s najvplyvnejšími ľuďmi sveta. Pracovala som pre neziskové organizácie, veľké nadnárodné spoločnosti, bola som členkou ich správnych rád. A vedzte, že tí ľudia nie sú takí múdri, ako si myslíte.“ Inteligentní a kompetentní ste aj vy a je na čase o sebe prestať pochybovať.1
Čo je to imposter syndróm?
Ľudia postihnutí imposter syndrómom sú podľa všeobecných kritérií často veľmi úspešní. Majú však pocit, že za ich úspechom stojí veľká náhoda, šťastie alebo enormné úsilie. Nepripúšťajú si, že úspech dosiahli vďaka vlastným schopnostiam či usilovnosti, nedokážu prijať pochvalu alebo uznanie a užiť si pocit dobre vykonanej práce.
Najčastejšie prejavy
- Myšlienky ako: Si tu len vďaka šťastiu. Na toto miesto nemáš kompetencie. Kto si myslíš, že si?! Nesmieš zlyhať! Počkaj, keď prídu na to, že si podvodník!
- Nízke sebavedomie
- Neschopnosť uznať svoj vlastný úspech
- Pocit, že sú nám pripisované prehnané zásluhy
- Strach z toho, že budeme odhalení
Tieto pocity môžu viesť k výraznému zníženiu sebavedomia a nakoniec až k zlyhaniu. Popieranie vlastných schopností a talentu sabotuje ďalšie úspechy. Pocit, že úspech nie je zaslúžený, či pocit vlastnej neschopnosti pôsobia ako brzda. Odrádzajú od zaujímavých pracovných ponúk alebo skúšania nových vecí. Preto je dôležité si tento vnútorný kritický hlas všímať a dôsledne selektovať, čo z toho je pravdivé. So syndrómom impostera v určitej miere zápasí každý z nás, nesmieme však dopustiť, aby opanoval náš život.
Príčiny vzniku imposter syndrómu
Imposter syndróm postihuje až dvadsať percent populácie a spôsobuje ho viacero faktorov. Na jeho vznik má veľký vplyv rodinné zázemie a perfekcionizmus ako osobnostná črta. Podľa jednej z teórií má syndróm podvodníka korene v rodinách, ktoré kladú veľký dôraz na výkon alebo sú prehnane kritické.
Budúci „podvodník“ často vyrastá v rodine, v ktorej sa správanie a komunikácia riadia pravidlami. Nedostatok rodičovskej starostlivosti alebo príliš autoritatívny výchovný štýl tiež prispieva k pochybnostiam o sebe samom. Doktorka Pauline Clanceová zistila, že deti, ktoré sa neskôr stali „podvodníkmi“, v rodinnom prostredí za úspechy málo chválili.2 Rodina im dávala jasne najavo, že inteligencia sa najviac prejavuje tým, keď dosiahnu úspech bez veľkého úsilia. Kultúrne očakávania, spoločenské tlaky a rodové stereotypy môžu tiež vyvolať pochybnosti o sebe a viesť k syndrómu podvodníka.
Imposter syndróm najviac ohrozuje ženy a študentov
Najčastejšie imposter syndróm postihuje ženy na vysokých pracovných pozíciách. Podľa výskumu z roku 2011 uverejneného v The International Journal of Behavioral Science3 sa odhaduje, že s ním má skúsenosti vyše sedemdesiat percent profesionálok. V tomto výskume bol fenomén podvodníka identifikovaný počas terapeutických sedení psychologičky Pauline Clanceovej s veľmi úspešnými ženami. Napriek objektívnym dôkazom o úspechu boli tieto ženy presvedčené, že sú podvodníčky a báli sa, že budú odhalené. Imposter syndróm sa vyskytuje aj u študentov, najmä na výberových školách. Často majú pocit, že pri výberovom konaní došlo k omylu. Veď ako by sa práve oni mohli dostať na takú prestížnu školu?!
Ak vás zaujíma, či aj vy trpíte imposter syndrómom, môžete si urobiť test doktorky Pauline Clanceovej (je k dispozícii v angličtine – Clance Imposter Phenomenon Scale). Pri každej otázke kliknite na tvrdenie, ktoré vám napadne ako prvé a najlepšie vyjadruje vašu situáciu. Výsledok vám orientačne ukáže, ako ste na tom.
Ako bojovať s imposter syndrómom?
Porozprávať sa s niekým, kto ocení vaše úspechy, nad problémami nemávne rukou a vypočuje vás, je veľmi dôležité. Pri rozhodovaní, komu sa so svojimi pocitmi zdôveríte, je najlepšie vyberať mimo sociálnej bubliny, v ktorej vás syndróm podvodníka prenasleduje. Napríklad ak trpíte pocitmi nezaslúženého úspechu v zamestnaní alebo v škole, obráťte sa na niekoho z rodiny alebo priateľov mimo tohto prostredia, jednoducho na ľudí, ktorí vo vás nevyvolávajú pocit, že medzi nich nepatríte.
Niekomu pomôže už len to, že zistia, že aj iní ľudia, ktorých si vážia alebo ich považujú za úspešných, trápia podobné pochybnosti. Možnosť úprimne sa porozprávať s niekým, kto má podobné problémy, prináša veľkú úľavu. V niektorých prípadoch je vhodné obrátiť sa na odborníka. Najúčinnejšou metódou na odbúranie úzkostí je kognitívno-behaviorálna terapia. Tá pracuje s dysfunkčnými myšlienkami a rituálmi, ktorými možno úzkosť potlačiť.
Tipy na prekonávanie imposter syndrómu
- Oceňte svoje úspechy
- Všímajte si svoje pocity a hovorte o nich
- Píšte si denník
- Neporovnávajte sa s ostatnými
- Ak ste rodičia, úprimne oceňujte snahy svojich detí
Dôležité je oddeliť pocity od reality. Zamerať sa na svoje úspechy a rozobrať ich, ako keby to boli úspechy niekoho iného. Prestať sa porovnávať s tými najlepšími, zbytočne vás to bude frustrovať. Keď sa vám niečo podarí, oslávte to a berte vážne ocenenie, ktorého dostanete. Naplánujte si pravidelný odpočinok a aktívny relax. Ak budete v psychickej pohode, lepšie dotiahnete svoje projekty do úspešného konca. Bude to síce vyžadovať čas a tréning, ale nebojte sa, syndróm impostera určite prekonáte.
Zdroje:
- https://www.bbc.com/news/uk-46434147
- https://www.paulineroseclance.com/impostor_phenomenon.html
- https://so06.tci-thaijo.org/index.php/IJBS/article/view/521
Foto: Pexels.com