Imposter syndr├│m ÔÇô pocit nezasl├║┼żen├ęho ├║spechu. M├íte ho aj vy?

Psychická pohoda
Pochybujete o sebe, pripisujete svoje ├║spechy iba ┼í┼ąastiu alebo m├íte pocit, ┼że ostatn├ş prece┼łuj├║ v├í┼í talent? Neodbytn├Ż vn├║torn├Ż hlas v├ím na┼íepk├íva, ┼że si svoje ├║spechy nezasl├║┼żite? Ak v├ím je to povedom├ę, mo┼żno aj vy trp├şte imposter sydr├│mom (v sloven─Źine syndr├│m podvodn├şka). Pri ─Ź├ştan├ş nasleduj├║cich riadkov sa v├ím mo┼żno u─żav├ş.

O tomto fenom├ęne prv├Żkr├ít za─Źala hovori┼ą psychologi─Źka Pauline Clanceov├í v 70. rokoch. V roku 1985 t├║to problematiku podrobne spracovala vo svojej knihe The impostor phenomenon: When success makes you feel like a fake. ─Żudia postihnut├ş imposter syndr├│mom s├║ pod─ża v┼íeobecn├Żch krit├ęri├ş ─Źasto ve─żmi ├║spe┼ín├ş. Maj├║ v┼íak pocit, ┼że za ich ├║spechom stoj├ş ve─żk├í n├íhoda, ┼í┼ąastie alebo enormn├ę ├║silie. Neprip├║┼í┼ąaj├║ si, ┼że ├║spech dosiahli v─Ćaka vlastn├Żm schopnostiam ─Źi usilovnosti, nedok├í┼żu prija┼ą pochvalu alebo uznanie a u┼żi┼ą si pocit dobre vykonanej pr├íce.

Naj─Źastej┼íie prejavy

Ak trp├şte imposter syndr├│mom, ─Źasto v├ís prenasleduj├║ my┼ílienky, ktor├ę vyvol├ívaj├║ ├║zkos┼ą. Akoby ste neust├íle po─Ź├║vali hlas svojho vn├║torn├ęho kritika: Si tu len v─Ćaka ┼í┼ąastiu. Na toto miesto nem├í┼í kompetencie. Kto si mysl├ş┼í, ┼że si?! Nesmie┼í zlyha┼ą! Po─Źkaj, ke─Ć pr├şdu na to, ┼że si podvodn├şk!

Tieto pocity m├┤┼żu vies┼ą k v├Żrazn├ęmu zn├ş┼żeniu sebavedomia a nakoniec a┼ż k zlyhaniu. Popieranie vlastn├Żch schopnost├ş a talentu sabotuje ─Ćal┼íie ├║spechy. Pocit, ┼że ├║spech nie je zasl├║┼żen├Ż, ─Źi pocit vlastnej neschopnosti p├┤sobia ako brzda. Odr├ídzaj├║ od zauj├şmav├Żch pracovn├Żch pon├║k alebo sk├║┼íania nov├Żch vec├ş. Preto je d├┤le┼żit├ę si tento vn├║torn├Ż kritick├Ż hlas v┼í├şma┼ą a┬ád├┤sledne selektova┼ą, ─Źo z toho je pravdiv├ę. So syndr├│mom impostera v┬áur─Źitej miere z├ípas├ş ka┼żd├Ż z┬án├ís, nesmieme v┼íak dopusti┼ą, aby opanoval n├í┼í ┼żivot.


5 typov imposter syndr├│mu

─Äal┼íou uzn├ívanou expertkou na problematiku syndr├│mu podvodn├şka je Dr. Valerie Youngov├í, ktor├í vo svojej knihe rozli┼íuje p├Ą┼ą z├íkladn├Żch typov na z├íklade osobnostn├Żch rysov:

    1. Perfekcionista ÔÇô v├Żsledky jeho pr├íce musia by┼ą v┼żdy dokonal├ę, nedok├í┼że svoj ├║spech patri─Źne oceni┼ą a z dlhodob├ęho h─żadiska smeruje k syndr├│mu vyhorenia
    2. Super┼żena/supermu┼ż ÔÇô potrebuje uspie┼ą v ka┼żdej ├║lohe ÔÇô ako rodi─Ź, partner, kamar├ít, zamestnanec, ┼íportovecÔÇŽ Rezervu v jedinej oblasti pova┼żuje za d├┤kaz svojej neschopnosti
    3. Prirodzen├Ż g├ęnius ÔÇô m├í pocit, ┼że je prirodzene geni├ílny a┬átak predpoklad├í, ┼że by mal zvl├ída┼ą v┼íetky ├║lohy ─żahko a bez n├ímahy, stanovuje si nere├ílne ciele. Ak ich v┼íak nedosiahne ─żahko a┬ána prv├Żkr├ít, m├í pocit zlyhania
    4. S├│lista ÔÇô v┼íetko mus├ş zvl├ídnu┼ą s├ím, prijatie pomoci berie ako vlastn├ę zlyhanie
    5. Expert ÔÇô aby splnil dan├║ ├║lohu, mus├ş pozna┼ą jej problematiku do najmen┼í├şch detailov, je nepredstavite─żn├ę, ┼że by na niektor├║ ot├ízku nepoznal odpove─Ć alebo ┼że by nesk├┤r objavil nejak├ę, pre┼łho doposia─ż nezn├íme inform├ície.

Vplyv rodinn├ęho prostredia

Imposter syndr├│m postihuje a┼ż dvadsa┼ą percent popul├ície a┬ásp├┤sobuje ho viacero faktorov. Na jeho vznik m├í ve─żk├Ż vplyv rodinn├ę z├ízemie a perfekcionizmus ako osobnostn├í ─Źrta. Pod─ża jednej z┬áte├│ri├ş m├í syndr├│m podvodn├şka korene v rodin├ích, ktor├ę klad├║ ve─żk├Ż d├┤raz na v├Żkon alebo s├║ prehnane kritick├ę. Bud├║ci ÔÇ×podvodn├şkÔÇť ─Źasto vyrast├í v rodine, v ktorej sa spr├ívanie a komunik├ícia riadia pravidlami. Nedostatok rodi─Źovskej starostlivosti alebo pr├şli┼í autoritat├şvny v├Żchovn├Ż ┼ít├Żl tie┼ż prispieva k┬ápochybnostiam o┬ásebe samom. Doktorka Pauline Clanceov├í zistila, ┼że deti, ktor├ę sa nesk├┤r stali ÔÇ×podvodn├şkmiÔÇť, v┬árodinnom prostred├ş za ├║spechy m├ílo chv├ílili. Rodina im d├ívala jasne najavo, ┼że inteligencia sa najviac prejavuje t├Żm, ke─Ć dosiahnu ├║spech bez ve─żk├ęho ├║silia.

Kult├║rne o─Źak├ívania, spolo─Źensk├ę tlaky a rodov├ę stereotypy m├┤┼żu tie┼ż vyvola┼ą pochybnosti o sebe a vies┼ą k syndr├│mu podvodn├şka.

Najohrozenej┼íie s├║ ┼żeny a ┼ítudenti

Naj─Źastej┼íie imposter syndr├│m postihuje ┼żeny na vysok├Żch pracovn├Żch poz├şci├ích. Pod─ża v├Żskumu z roku 2011 uverejnen├ęho v The International Journal of Behavioral Science sa odhaduje, ┼że s┬án├şm m├í sk├║senosti vy┼íe sedemdesiat percent profesion├ílok. V tomto v├Żskume bol fenom├ęn podvodn├şka identifikovan├Ż po─Źas terapeutick├Żch seden├ş psychologi─Źky Pauline Clanceovej s ve─żmi ├║spe┼ín├Żmi ┼żenami. Napriek objekt├şvnym d├┤kazom o ├║spechu boli tieto ┼żeny presved─Źen├ę, ┼że s├║ podvodn├ş─Źky a b├íli sa, ┼że bud├║ odhalen├ę.

imposter syndr├│m

Boli pod neust├ílym vn├║torn├Żm tlakom a aby si zachovali tv├ír, ─Źasto boli zn├ími svoj├şm perfekcionizmom a workoholizmom. Trpeli ├║zkos┼ąou, strachom zo zlyhania a nespokojnos┼ąou so ┼żivotom. Hlavn├Żm d├┤sledkom impostorizmu bol u nich chronick├Ż stres, nevedeli ├║─Źinne relaxova┼ą a mali poruchy sp├ínku.

Imposter syndr├│m sa vyskytuje aj u ┼ítudentov, najm├Ą na v├Żberov├Żch ┼íkol├ích. ─îasto maj├║ pocit, ┼że pri v├Żberovom konan├ş do┼ílo k omylu. Ve─Ć ako by sa pr├íve oni mohli dosta┼ą na tak├║ prest├ş┼żnu ┼íkolu?!


Ak v├ís zauj├şma, ─Źi aj vy trp├şte imposter syndr├│mom, m├┤┼żete si urobi┼ą test doktorky Pauline Clanceovej (je k┬ádispoz├şcii v angli─Źtine ÔÇô Clance Imposter Phenomenon Scale). Pri ka┼żdej ot├ízke kliknite na tvrdenie, ktor├ę v├ím napadne ako prv├ę a najlep┼íie vyjadruje va┼íu situ├íciu. V├Żsledok v├ím orienta─Źne uk├í┼że, ako ste na tom.


Naj├║spe┼ínej┼í├ş ─żudia sveta

Pocity nezasl├║┼żen├ęho ├║spechu prenasleduj├║ mnoh├Żch ├║spe┼ín├Żch ─żud├ş. Nevyh├Żbaj├║ sa ┼żiadnemu odvetviu. Len m├ílokto je v┼íak ochotn├Ż o nich otvorene hovori┼ą. Mnoh├ş ─żudia v┼íak o┬átom, ┼że ich vn├║torn├ę obavy s├║visia pr├íve so syndr├│mom podvodn├şka, ani netu┼íia a verejn├ę priznanie pochybnost├ş o┬ásebe sam├Żch je pre nich nemyslite─żn├ę. Pozrime sa na nieko─żko vplyvn├Żch osobnost├ş, ktor├ę o┬ásvojich obav├ích verejne prehovorili.

Napr├şklad Sheryl Sandbergov├║, prev├ídzkov├║ riadite─żku Facebooku, ktor├í po 14 rokoch z┬ápoz├şcie ned├ívno odi┼íla, ─Źasopis Time v roku 2012 zaradil medzi 100 najvplyvnej┼í├şch osobnost├ş sveta. Alebo Howard Schultz, ktor├Ż od 80. rokov buduje z kaviarn├ş Sturbucks ├║spe┼ín├Ż celosvetov├Ż re┼ąazec s takmer 30 000 pobo─Źkami.

Michelle Obama priznala syndr├│m impostera

Aj b├Żval├í americk├í prv├í d├íma Michelle Obamov├í v┬ájednom z┬ározhovorov priznala imposter syndr├│m podvodn├şka: ÔÇ×Pocit, ┼że by ma ─żudia nemali bra┼ą tak v├í┼żne, ma nikdy neopustil.ÔÇť Jej rada znie: ÔÇ×Poviem v├ím tajomstvo. Za svoj ┼żivot som bola v kontakte s najvplyvnej┼í├şmi ─żu─Ćmi sveta. Pracovala som pre neziskov├ę organiz├ície, ve─żk├ę nadn├írodn├ę spolo─Źnosti, bola som ─Źlenkou ich spr├ívnych r├íd. A┬ávedzte, ┼że t├ş ─żudia nie s├║ tak├ş m├║dri, ako si mysl├şte.ÔÇť Inteligentn├ş a kompetentn├ş ste aj vy a je na ─Źase o sebe presta┼ą pochybova┼ą.

─Äal┼íou zn├ímou osobnos┼ąou, ktor├í bojuje so syndr├│mom podvodn├şka, je americk├Ż herec, re┼żis├ęr a producent Tom Hanks. V┬ározhovore s Terrym Grossom pre Fresh Air o svojich pochybnostiach hovor├ş: ÔÇ×Bez oh─żadu na to, ─Źo som urobil, som sa dostal do bodu, ke─Ć sa s├ím seba p├Żtam: Ako som sa sem dostal? Kedy zistia, ┼że som v skuto─Źnosti podvodn├şk a┬áv┼íetko mi vezm├║?ÔÇť

S pocitmi nezasl├║┼żen├ęho ├║spechu bojuje aj spev├í─Źka Lady Gaga: ÔÇ×Aj dnes sa ob─Źas c├ştim ako l├║zer na strednej ┼íkole. Aby som mohla v├┤bec pre┼żi┼ą de┼ł a bola pre svojich fan├║┼íikov takou, ak├║ ma potrebuj├║, mus├şm si ka┼żd├ę r├íno pripom├şna┼ą, ┼że som superstar.ÔÇť

Ako bojova┼ą so imposter syndr├│mom?

Porozpr├íva┼ą sa s niek├Żm, kto ocen├ş va┼íe ├║spechy, nad probl├ęmami nem├ívne rukou a vypo─Źuje v├ís, je ve─żmi d├┤le┼żit├ę. Pri rozhodovan├ş, komu sa so svojimi pocitmi zd├┤ver├şte, je najlep┼íie vybera┼ą mimo soci├ílnej bubliny, v ktorej v├ís syndr├│m podvodn├şka prenasleduje. Napr├şklad ak trp├şte pocitmi nezasl├║┼żen├ęho ├║spechu v zamestnan├ş alebo v ┼íkole, obr├í┼ąte sa na niekoho z rodiny alebo priate─żov mimo tohto prostredia, jednoducho na ─żud├ş, ktor├ş vo v├ís nevyvol├ívaj├║ pocit, ┼że medzi nich nepatr├şte.

Niekomu pom├┤┼że u┼ż len to, ┼że zistia, ┼że aj in├ş ─żudia, ktor├Żch si v├í┼żia alebo ich pova┼żuj├║ za ├║spe┼ín├Żch, tr├ípia podobn├ę pochybnosti. Mo┼żnos┼ą ├║primne sa porozpr├íva┼ą s niek├Żm, kto m├í podobn├ę probl├ęmy, prin├í┼ía ve─żk├║ ├║─żavu.

diev─Źa s imposter syndr├│mom rozpr├íva o jeho pr├şznakoch

V niektor├Żch pr├şpadoch je vhodn├ę obr├íti┼ą sa na odborn├şka. Naj├║─Źinnej┼íou met├│dou na odb├║ranie ├║zkost├ş je kognit├şvno-behavior├ílna terapia. T├í pracuje s dysfunk─Źn├Żmi my┼ílienkami a ritu├ílmi, ktor├Żmi mo┼żno ├║zkos┼ą potla─Źi┼ą.

D├┤le┼żit├ę je oddeli┼ą pocity od reality. Zamera┼ą sa na svoje ├║spechy a rozobra┼ą ich, ako keby to boli ├║spechy niekoho in├ęho. Presta┼ą sa porovn├íva┼ą s t├Żmi najlep┼í├şmi, zbyto─Źne v├ís to bude frustrova┼ą. Ke─Ć sa v├ím nie─Źo podar├ş, osl├ívte to a berte v├í┼żne ocenenie, ktor├ęho dostanete. Napl├ínujte si pravideln├Ż odpo─Źinok a akt├şvny relax. Ak budete v psychickej pohode, lep┼íie dotiahnete svoje projekty do ├║spe┼ín├ęho konca. Bude to s├şce vy┼żadova┼ą ─Źas a tr├ęning, ale nebojte sa, syndr├│m impostera ur─Źite prekon├íte.

Foto: Pexels.com, Wikimedia Commons