psychosomatika

Psychosomatika – keď za chorobu môže hlava

Psychická pohoda
Keď počujete, že si niekto skúša liečiť ekzém, ktorého sa nie a nie zbaviť, psychoterapiou, možno si ťukáte na čelo. Verte či neverte, veľa ochorení naozaj pramení v hlave. Ak ste už absolvovali neúrekom lekárskych vyšetrení, ale príčinu zdravotných ťažkostí sa stále nepodarilo nájsť, vyskúšajte psychosomatiku.

Výraz psychosomatika vznikol spojením starogréckych slov psyché (duša) a soma (telo). Tento odbor skúma vzájomné pôsobenie tela a duše a zastáva názor, že telo prostredníctvom choroby prejavuje skrytý duševný nesúlad. To, že sa duša a telo navzájom ovplyvňujú, bolo opakovane vedecky potvrdené. Čo teda psychosomatika presne znamená? 

Čo je to psychosomatika 

Psychosomatika je oblasť medicíny, ktorá skúma vzťahy medzi psychologickými faktormi a fyzickým zdravím. Tento termín sa používa na opis situácií, kde emocionálne alebo psychické stresory majú významný vplyv na fyzické zdravie jedinca. Napríklad, dlhodobý stres môže viesť k vysokému krvnému tlaku, problémom so srdcom, alebo môže zhoršovať stav pri autoimunitných ochoreniach. Psychosomatika sa zaoberá aj tým, ako psychologické liečenie môže pomôcť pri liečbe fyzických ochorení. Nie je to alternatívna liečba, práve naopak, psychosomatika predstavuje naplnenie vedeckej medicíny. 

Ako funguje vzájomné ovplyvňovanie psychickej a fyzickej stránky, teda psychosomatiky? Psychika zahŕňa všetky naše zážitky a myšlienky a tie si nevedomky ukladáme. Ak sú istým spôsobom ohrozujúce, môžu nášmu organizmu spôsobiť extrémny stres. Vnútorne však túžime po harmónii, preto môžeme tieto negatívne zážitky potláčať. Telo sa však snaží našu psychiku chrániť a upozorňuje na problém rôznymi fyzickými príznakmi. Čím viac sa bránime prirodzenej reakcii, tým telo reaguje silnejšie. V prípade, že sa nadmerná psychická záťaž adekvátne nekompenzuje, môže sa objaviť choroba. 

choroby psychosomatiky

Je moja choroba psychosomatická? 

Navštíviť lekára donútia pacienta mnohokrát až príznaky. Ten ho podľa druhu ťažkostí väčšinou pošle na röntgen, sono, odber krvi či ďalšie vyšetrenia. Ak sú výsledky aj naďalej nejasné alebo je podľa nich pacient zdravý, ten často zneistie. Veď má stále bolesti! Predsa si ich nevymyslel, alebo žeby áno?! Po čase sa k lekárovi pravdepodobne vráti s rovnakými problémami. Ideálnym riešením by bolo obrátiť sa na odborníka na psychosomatiku. 

Problém je totiž v tom, že väčšina bežných vyšetrení skúma iba biologickú časť zdravia, kde je možné dospieť k výsledkom nezávisle od pozorovateľa. Čo sa týka psychickej alebo sociálnej roviny, veda je na tom horšie. Väčšina lekárov totiž netuší o nástrojoch, ktoré by skúmali aj tieto aspekty ochorenia alebo ich nevedia použiť v praxi. Veľa príznakov sa navyše darí odstrániť pomocou medikamentov. Často sa tak problém na určitý čas vyrieši, časom však opäť vypláva na povrch. Psychosomatická medicína sa to snaží napraviť a lekárov, ktorí sa v tejto oblasti vzdelávajú, pomaly pribúda.


Najčastejšie psychosomatické ochorenia a fyzické príznaky 

 • Najrôznejšie nešpecifické bolesti – chrbta, svalov, kĺbov či zubov 
 • Bolesť hlavy a migrény 
 • Psychosomatická depresia, úzkosť, problémy so spánkom 
 • Problémy s trávením – žalúdočné vredy, syndróm dráždivého čreva, chronická zápcha, Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída 
 • Časté prechladnutie 
 • Dýchacie problémy – dýchavičnosť, kašeľ i astma 
 • Kožné problémy – atopická dermatitída, vyrážky, akné 
 • Alergia 
 • Reumatoidná artritída 
 • Srdcové ochorenie 
 • Gynekologické problémy a problémy s počatím 
 • Ďalšie psychosomatické príznaky – potenie rúk, pocit stiahnutého hrdla

liečba psychosomatických chorôb

A čo s tým? Najlepšia je prevencia 

Psychosomatika je komplexný odbor. Na špecializovaných pracoviskách sa pacientovi venuje lekár, psychológ a fyzioterapeut. Cieľom je pochopiť vznik a vývoj ochorenia, poskytnúť komplexnú starostlivosť a obsiahnuť chorobu v celom jej kontexte. Väčšinou ide o beh na dlhú trať. Veľmi dôležitý je prístup pacienta, ktorý by mal prehodnotiť svoj životný štýl a hlavne počúvať vlastné potreby. Najlepšou liečbou je však prevencia. Znie to ako otrepaná fráza, ale naozaj by sme sa mali snažiť o psychickú a fyzickú rovnováhu a problémy, ktoré nás trápia, nepotláčať, ale riešiť. 

Psychosomatická terapia 

Zásadní úlohu v ceste za uzdravením a psychosomatikou v rovnováhe zohráva aj psychoterapie, pretože spája životný príbeh pacienta s jeho fyzickým bytím. Ak si uvedomíte súvislosť s vašimi traumami alebo stresom, ľahšie nájdete cestu k zmene. Psychoterapia vám môže pomôcť nájsť rovnováhu medzi duševných a telesným nasadením a relaxáciou. Ak za vašimi problémami stoja konflikty v rodine, mohla by vám pomôcť rodinná terapia, ktorá sa používa napríklad pri anorexii. 

Liečba psychosomatických ochorení spočíva aj v technikách, ktoré pomáhajú psychosomatike prepojením tela a mysle: 

 1. Autogénny tréning: Psychofyziologická metóda zameraná na relaxáciu tela a duše. Prostredníctvom hlbokého telesného uvoľnenia autosugesciou dôjde aj k zmene psychického stavu.
 2. Focusing: Šesťkrokový postup na nadviazanie kontaktu so sebou samým a so svojimi pocitmi.
 3. Biodynamické masáže: Jemné masáže, ktoré pomáhajú navodiť telesnú a duševnú vyrovnanosť, uvoľňujú energetické a psychické bloky v tele. 

Myslite na seba a nezabudnite na príslovie: veselá myseľ, pol zdravia. 

Foto: Pexels.com