najlepšie investície

Do čoho investovať? Štyri najlepšie investície vášho života

Budúcnosť, Financie, Životný štýl
Chcete sa stať milionárom? Väčšina z nás pravdepodobne áno. Milióny na účtoch nie sú síce zárukou šťastia, no väčšina z nás túži normálne žiť, zabezpečiť seba a svojich blízkych a nasporiť si na dôstojný dôchodok. Aké investície sa oplatia najviac? Máme pre vás tipy na štyri najlepšie.

Dnes o investíciách počúvame z každej strany. Existuje toľko investičných produktov, že pre laika je komplikované sa v nich vyznať. Nie je to však iba o peniazoch. V dlhodobom horizonte sa najviac oplatí investícia do seba – starostlivosť o vlastnú psychickú pohodu, zdravie a osobný rast. Ak si raz chcete užívať pohodlný dôchodok, okrem dostatku financií by ste mali byť aj v dobrej kondícii. Poďme sa spoločne pozrieť, do čoho sa oplatí investovať.  

1. Odolávajte nerestiam

Hracích automatov je už v porovnaní s minulosťou minimum, hranie sa presunulo do online priestoru. Na Slovensku sa podľa Asociácie zábavy a hier1 utratí za hry a lotérie takmer tri a pol miliardy eur ročne. Aktívny patologický hráč sníva o výhre,2 ale hrou nemá šancu zbohatnúť. Aj keď vyhrá, výhru väčšinou prehrá a ďalšie výdavky za hazardné hry časom prevyšujú príjmy.  

Fajčíte? Ak áno, patríte medzi ďalších 1 150 000 slovenských fajčiarov.3 Podľa dostupných údajov priemerný fajčiar vyfajčí 18 cigariet denne. Ak vyfajčíte denne škatuľku cigariet,4 podľa prepočtov tak ročne utratíte za cigarety 1 460 € ročne. A to už je suma, ktorú môžete investovať oveľa lepšie.  

S vyratúvaním nerestí by sme mohli pokračovať. Pijete alkohol? Každý Slovák (vrátane detí) priemerne vypije takmer 86 litrov alkoholu ročne, z toho 59 litrov piva.5 Žiadnu z týchto návykových látok nepotrebujeme. Okrem toho, že za ne utrácame nemalé sumy – za jeden drink zaplatíte okolo 5 eur a ešte uškodíte svojmu zdraviu, čo je oveľa horšie.  

2. Starajte sa o svoje zdravie, vráti sa vám to

Dôchodkový vek sa neustále zvyšuje. V súčasnosti nikto s istotu nevie, kedy do starobného dôchodku pôjde a či vôbec. Prioritou je preto zostať aktívny a zdravý. Užiť si aktívne zaslúžené voľno v dobrej kondičke je dobrá motivácia, nemyslíte? Takže zhasnite cigaretu, položte nedopitý pohárik a vyberte sa radšej na prechádzku. Ako bonus možno získate zopár rokov v zdraví navyše a ešte ušetríte.  

do čoho investovať

3. Vážte si svoj čas a vzdelávajte sa  

Chodili by ste do práce, keby ste nemuseli? Väčšina ľudí zrejme nie, ale napriek tomu je dôležité venovať sa niečomu, čo vás aspoň trochu napĺňa a baví. Vážte si čas a energiu, ktorú venujete svojmu zamestnávateľovi. Nemusíte v práci tráviť všetok čas, keď viete, že zvýšenie platu je v nedohľadne. A nepodceňujte investíciu do vzdelávania sa. To je investícia, ktorá sa vždy oplatí – môže vám otvoriť nové obzory a pracovné príležitosti.  

Dnes je sebarozvoj jednoduchší ako kedykoľvek predtým. Vyskúšajte napríklad platformu EdX.org. Portál vznikol v spolupráci s Harvardovou univerzitou a MIT ponúka vyše štyritisíc online kurzov zadarmo, väčšinou v angličtine. Chcete zmeniť prácu alebo sa naučiť niečo nové? Využite rekvalifikačné a vzdelávacie kurzy,6 ktoré vám preplatí úrad práce – okrem iného ponúka aj kurzy na zlepšenie soft skills, manažérskych zručností či využívanie umelej inteligencie.


Najvyššie dôchodky sú v Nórsku 

Nóri majú najvyššie starobné dôchodky na svete, priemerne 1797 eur, švajčiarski dôchodcovia môžu počítať so sumou 1704 eur.7 Z pomedzi 44 štátov sú slovenské dôchodky mierne nadpriemerné, tento rok je to mierne nad 600 eur.8 Najhoršie sú na tom dôchodcovia na Ukrajine, v Moldavsku a Albánsku.


4. Buďte finančne nezávislí 

Investovanie môže byť kľúčom k budovaniu finančnej stability a dosahovaniu cieľov – zabezpečiť si dostatok peňazí na starobu, kúpu vlastnej nehnuteľnosti či cestovanie po svete. Pre väčšinu ľudí je však svet investícií stále španielskou dedinou. Ako podniknúť prvé kroky bezpečne a bez zbytočného strachu?

finančná nezávislosť

Vzdelávajte sa: Cielene si vyhľadávajte informácie o investíciách, absolvujte niektorý z dostupných kurzov alebo sa poraďte s finančným poradcom. Investovaniu sa venuje aj mnoho blogov a profilov na sociálnych sieťach. Jednoduché a zrozumiteľné informácie, ktoré vám uľahčia prvé kroky pri investovaní nájdete na InvestováníProHolky.cz alebo na PapučovýInvestor.sk.  

Stanovte si ciele: Zvážte, čo chcete investovaním dosiahnuť a v akom časovom horizonte by to malo byť. Ciele by mali byť merateľné, realistické a časovo ohraničené.  

Vytvorte si plán: Stanovte si finančný limit a obdobie, počas ktorého chcete investovať. Zároveň berte do úvahy svoju toleranciu k riziku a strate investovaných prostriedkov. Kľúčom k dlhodobému úspechu je stanovenie rozpočtu a plánovanie pravidelných vkladov.  

Začnite malými krokmi: Investovať môžete aj vtedy, keď neoplývate neobmedzenými finančnými prostriedkami. Vyskúšajte to aj s malými sumami, dôležitá je vytrvalosť. Začnite najskôr s malým vkladom a keď získate skúsenosti a potrebné znalosti, investície môžete postupne zvyšovať. 

Zdroje: 

  1. https://azah.sk/hazard-slovensku-cislach/ 
  2. https://www.prevcentrum.cz/informace-o-drogach/gambling-nebo-patologicke-problemove-hracstvi/ 
  3. https://www.uvzsr.sk/web/uvz/aktuality_uvz/-/asset_publisher/rjlr/content/svetovy-den-bez-tabaku-2023-vyuzite-poradne-na-odvykanie-od-fajcenia-uradov-verejneho-zdravotnictva   
  4. https://emefka.sk/cigarety-skodia-zdraviu-aj-penazenke-kolko-rocne-prefajci-priemerny-slovak/ 
  5. https://www.trend.sk/spravy/spotreba-alkoholickych-napojov-slovensku-vlani-dvoch-rokoch-opat-stupla 
  6. https://www.kurzy.sk 
  7. https://ekonomickydenik.cz/kde-se-da-vyjit-se-starobnim-duchodem-cesi-skoncili-ve-srovnavaci-analyze-na-sedmnactem-miste/ 
  8. https://www.dochodok.info/priemerny-dochodok.php 

Foto: Shutterstock.com, Pexels.com