Kedy zmeniť prácu? Sedem signálov, že už je načase

Budúcnosť, Budúcnosť, Financie, Financie
Predstava, že vojdete do šéfovej kancelárie, šmaríte mu na stôl svoju výpoveď a konečne mu bez škrupúľ vychrlíte, čo vás vo firme už dlho zožiera, občas napadne každého z nás. Ak vás však práca dlhodobo frustruje, nenapĺňa a problémy sa prenášajú do vášho osobného života, možno je načase poobzerať sa po novom zamestnaní. Podľa čoho však spoznať, že je vhodné odísť?

Ako spoznať, že je čas zmeniť prácu?

1. Chcete viac
Na pozícii pracujete už niekoľko rokov, robíte stále to isté, ale viete, že máte na viac? Nenechávajte váš potenciál chradnúť. Ak ste v zamestnaní inak spokojní, porozprávajte sa s nadriadeným o presune na inú, pre vás zmysluplnejšiu pracovnú pozíciu. Ak to povaha vašej práce neumožňuje, nebojte sa poobzerať inde.

2. Toxické pracovné prostredie
Chápavý nadriadený a kolegovia, ktorí vám vždy radi pomôžu, sú v zamestnaní veľmi dôležití. Ak pracujete v kolektíve, je normálne, že sa občas nezhodnete. Dôležité je však problémy vedieť riešiť. Ak vám kolegovia hádžu polená pod nohy, ohovárajú vás a všetky snahy o riešenie situácie sú márne, možno je to ten moment, kedy zmeniť prácu.

Vedeli ste, že podľa výskumu by až dve tretiny Slovákov zmenili zamestnanie, ak by prišli o možnosť pracovať z domova?

3. Nedostatočné finančné ohodnotenie
Firma prosperuje, v práci ste dostatočne dlho a odvádzate dobré výkony. Idete za šéfom a kultivovane nadhodíte, že chcete viac. Ten vás ubezpečí, že by ste si viac peňazí zaslúžili, ale firma má finančné problémy, a tak vám pridať nemôže. Čo v takom prípade robiť. Nuž, ak vám odmietajú pridať a ste si istí, že vás v inej práci ohodnotia lepšie, je čas zmeniť prácu.

Tip pre vás: Chcete si vyjednať zvýšenie mzdy, ale neviete, ako to urobiť? V tomto článku nájdete tipy, ako si požiadať o zvýšenie platu.

4. Z roboty chodíte vyšťavení
Prídete z roboty domov, ľahnete si na gauč a už nič neurobíte. Odmietate aj večerné posedenie s priateľmi a celý čas, čo ste doma, myslíte len na to, že ďalší deň vás  čaká to isté. Ak ste dlhodobo nespokojní, hrozí vám vyhorenie, preto je lepšie nájsť si zamestnanie, ktoré vás bude baviť.

zmena prace

5. Problémy v osobnom živote
Pracovné veci musíte riešiť aj vo svojom voľnom čase, svojich blízkych takmer nevidíte a keď sa konečne aj niekam vyberiete, obťažujú vás pracovné telefonáty. S blízkymi dokážete hovoriť iba o práci, partnerovi sa neustále sťažujete. To ovplyvňuje váš vzťah a máte pocit, že sa začína rozpadať. Ak vám práca neúmerne zasahuje do bežného života, je to ďalší signál, že je čas zmeniť prácu.

6. Ste na to sami
Práca vás baví, ale nemáte sa na koho obrátiť. Nemáte sa s kým porozprávať o pracovných veciach, nikto vám neporadí a okrem toho musíte robiť za troch. Nikto by nemal byť sám a ak sa tak cítite, možno je čas zmeniť prácu.

7. Práca vás ubíja
Robota by nás mala aspoň čiastočne tešiť. Ak vás však nenapĺňa a nenachádzate v nej zmysel, je to legitímny dôvod na zmenu. Skúste sa zamestnať v inej firme alebo aspoň na inom oddelení. Možno to bude väčšia zmena, než si myslíte.

Ako zmeniť prácu?

Ak ste sa pre zmenu práce naozaj rozhodli, gratulujeme! Ten najťažší krok už máte za sebou. Ak ste však nedostali ponuku na nové miesto ani ste si nevybrali konkrétnu firmu, kde by ste chceli pracovať, ako nájsť novú prácu?

ako napisat zivotopis

Nehádžte flintu do žita, existuje viacero možností. Inštitúcie, v ktorých by ste chceli pracovať, môžete osloviť aj priamo. Možno práve niekoho potrebujú a vy budete mať šťastie. Ak viete zručne používať sociálne siete, urobte si profil na profesijnej sieti LinkedIn a dajte si na ňom záležať. Môžete sledovať aj profily firiem, ktoré vás zaujímajú, občas zverejňujú voľné miesta.

Vyskúšajte aj rôzne pracovné portály alebo sa zaregistrujte na úrade práce. Ak by ste chceli zmeniť profesiu, dobrou možnosťou je aj absolvovanie rekvalifikačného kurzu.

Ako napísať životopis?

Perfektný životopis je základom úspechu. Pre personalistu je to pri zoznamovaní sa s vami prvý krok, práve preto je taký dôležitý. Ak ho váš životopis zaujme, pozve vás na osobnú schôdzku.


Ak s písaním životopisu nemáte veľa skúseností, môžete využiť jeden zo vzorov, ktoré nájdete na internete. Životopis – vzor nájdete tu.


V životopise je dôležité uviesť:

  • vzdelanie,
  • predchádzajúce zamestnania,
  • kvalifikáciu,
  • jazykové schopnosti,
  • silné stránky.

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor

Odoslali ste životopisy a z viacerých firiem vás pozvali na pohovor? Ste nervózni, pretože neviete, čo vás čaká?

Pripravte sa. Pravdepodobne sa vás budú pýtať na dôvod, prečo ste odišli z prechádzajúceho zamestnania. Odpoveď si pripravte vopred a neklamte, len si dávajte pozor, ako to poviete. Na otázku, prečo ste dali výpoveď, v žiadnom prípade nezačnite hromžiť, že práca bola hrozná, a šéf úplný idiot, aj keď je to vlastne pravda. Namiesto toho povedzte, že vám nevyhovovalo vedenie firmy, ktoré bolo príliš autoritatívne a prehliadalo vaše návrhy. To znie oveľa diplomatickejšie, čo poviete?

A keď sa vás budú pýtať na vaše silné stránky, nepodceňujte sa a úprimne zrekapitulujte, v čom ste dobrí.

Hľadanie novej práce vyžaduje trpezlivosť a tak nebuďte sklamaní, ak vás ani v niekoľkých výberových konaniach nevyberú. Vhodná práca na vás určite niekde čaká. Verte si a nebojte sa!

Foto: Pexels.com