Mamino objatie ako liek? Podporuje imunitu, rast aj psychickú pohodu

Budúcnosť, Psychická pohoda
Neexistuje nežnejší spôsob, ako vyjadriť náklonnosť a starostlivosť ako objímaním. Objatie nám nenavodzuje iba pekný pocit, ale má aj skutočný, fyziologický prínos pre naše zdravie. A detí sa to týka dvojnásobne.

Veľa štúdií už dávno potvrdilo, že bez láskyplného dotyku sa deti nevyvíjajú normálne. Rodičovské objatie je pritom najdôležitejšie už v prvých dňoch po narodení. Takzvaný popôrodný bonding – priloženie dieťaťa k matke ihneď po narodení – štartuje u detí nielen imunitu, ale aj vzťah dieťaťa a matky a produkciu materského mlieka.  

Ako uvádza kapacita v oblasti psychiatrie Cyril Höschl: „Nie náhodou sa prvé 3 mesiace po narodení niekedy nazývajú aj 4. trimester. Novorodenec sa do nášho sveta vynorí z tmavého, teplého a pohodlného lona a po tom šoku mu maznanie do určitej miery nahrádza prostredie maternice.”   

Sila (ne)objatia  

Odborníci objímanie detí prirovnávajú k oblizovaniu mláďat po pôrode, ktoré môžeme vidieť u mnohých cicavcov. Deti, ktoré neboli objímané, najčastejšie deti z detských domovov alebo z nefunkčných rodín, mávajú narušený kognitívny vývoj a predĺžený ten motorický. Zistilo sa tiež, že objímanie dokonca stimuluje rast a deprivované deti môžu mať aj poruchu rastu.  

To súvisí s produkciou hormónov potrebných na vývoj dieťaťa, ktorú objímanie stimuluje. Dochádza pri nej aj k tvorbe tzv. hormónu lásky, oxytocínu, ktorý nielen podporuje imunitu, ale aj pocit šťastia a milovanosti. Deti, s ktorými sa nikto nemazná, často trpia množstvom psychických problémov, ktoré si so sebou môžu niesť po celý život. Môže k nim patriť nedostatok sebavedomia či neschopnosť čeliť konfliktným situáciám. Tieto deti môžu mať v dospelosti problém nadviazať trvalý vzťah alebo sa naopak extrémne upnú na jednu osobu. 

No nie aby ste teraz deti od samej lásky permanentne dusili objatím! Najväčší prínos pre vývoj mozgu má podľa odborníkov spontánny kontakt, pritúlenie. A čo rodičovské objatie dieťaťu prináša?  

Objímanie posilňuje imunitný systém 

Áno, je vedecky dokázané, že objímanie výborne posilňuje imunitu. Jemný tlak na hrudnú kosť vytvára emocionálny náboj. Ten stimuluje týmus, ktorý reguluje a vyrovnáva produkciu bielych krviniek v tele, a to zase pomáha udržať pevné zdravie a eliminovať eventuálne nákazy. 

Objímanie znižuje stres 

Je dokázané aj to, že deti, ktoré sú od narodenia v častejšom fyzickom kontakte s rodičmi, majú nižšiu hladinu stresového hormónu – kortizolu. Preto sa rodičom predčasne narodených detí často odporúča, aby už v nemocnici boli so svojimi deťmi v čo najužšom kontakte. Je totiž preukázané, že fyzický kontakt rodičov a novorodencov pomáha zlepšovať životné funkcie dieťaťa. 

Objatie pomáha deťom cítiť sa v bezpečí 

Aby mali deti pocit bezpečia a vedeli, že sú bezpodmienečne prijímané do rodiny, potrebujú láskyplnú náklonnosť rodičov. Fyzická intimita objatia buduje v deťoch dôveru, ktorá im umožňuje užívať si okolitý svet. Toto bezpečie zvyšuje aj ich ochotu učiť sa nové veci a pripravuje pôdu na otvorenú a úprimnú komunikáciu.

Objímanie pomáha deťom získať zdravé sebavedomie 

Láska a starostlivosť dávajú deťom pevný základ sebavedomia, ktoré im pomáha pozitívne vnímať seba samých a dodáva odvahu skúšať nové veci s vedomím, že rodičovská láska je nemenná. Jednoduchým objatím dieťaťa je možné zvýšiť sebavedomie a umožniť mu, aby sa plne zapojilo do okolitého sveta. Objatie môžeme vnímať ako „domovskú základňu“, kam sa dieťa môže vrátiť vždy, keď potrebuje útočisko pred skutočným svetom.

Objímanie robí deti šťastnými 

Vedeli ste, že dlhé objatie dokáže človeku zdvihnúť hladinu serotonínu, zlepšiť náladu a navodiť pocit šťastia? Objatie je liekom na pocity osamelosti, izolácie a hnevu, s ktorými sa deti môžu stretnúť. Nepodliehajme preto rýchlej dobe a objímajme sa! 

Foto: Pexels.com