Posilnite imunitu

Životný štýl
Imunita – v posledných týždňoch jedno z najskloňovanejších slov. Zo všetkých strán sa na nás hrnú rady, ako ju posilniť. Jedzte vitamíny, hýbte sa, chodievajte na vzduch, nestresujte sa. Často sa však zabúda na jeden faktor, ktorý našej imunite pomôže efektívne a dlhodobo. Nie je na čase pokúsiť sa prestať fajčiť?

O imunite a o tom, ako sa na nej odrazí, keď človek prestane fajčiť, sme sa rozprávali s popredným českým adiktológom Adamom Kulhánkom.

Prečo fajčenie oslabuje imunitu?

Na úvod trocha čísel: Tabakový dym obsahuje približne sedemtisíc chemických látok. Vyše 70 z nich spôsobuje rakovinu a stovky sú vysoko toxické. Nečudo, že takýto chemický koktail imunite veľmi nepomáha, naopak, negatívne sa na nej podpisuje rovno z troch dôvodov:

  • Oxid uhoľnatý, ktorý sa s dymom dostáva do tela, sa v pľúcach viaže na červené krvinky. Fajčiar preto do celého tela dostáva menej kyslíka než nefajčiar a jeho organizmus nie je dobre okysličovaný. Aj preto majú fajčiari často suchšiu pleť, problémy s ďasnami a lámavejšie vlasy.
  • Celý dýchací systém, od nosa až po pľúca, ktorým prechádza cigaretový dym, má vplyvom jeho pôsobenia celkovo zníženú odolnosť voči infekciám – baktériám, vírusom alebo alergénom. Keď sa fajčiar vezie v električke, v ktorej niekto zakašle, pravdepodobnosť nákazy je uňho vyššia ako u nefajčiara.
  • A do tretice, aj biele krvinky, ktoré tvoria jeden z hlavných prvkov imunity ľudského organizmu, sú u fajčiarov menej aktívne a pomalšie sa množia. Preto sú menej efektívne pri zabíjaní cudzorodých buniek, ktoré telo potrebuje zničiť.

„To vedie k tomu, že fajčiari ľahšie dostanú aj bežné virózy, ako sú kašeľ, nádcha, sezónne virózy alebo chrípky,“ vysvetľuje doktor Kulhánek. Všetky tieto faktory sa týkajú aj pasívnych fajčiarov. „Ľudia pracujúci v prevádzkach, v ktorých sa fajčí, napríklad čašníci alebo servírky, majú rovnaké poškodenie imunitného systému ako fajčiari, hoci sami nefajčia,“ upozorňuje. U detí vystavených pasívnemu fajčeniu sa navyše pridávajú ešte ďalšie zdravotné ťažkosti – najčastejšie astma, alergie alebo zápaly stredného ucha.

Ako pomôže imunite, keď prestanete fajčiť

O tom, ako telu prospejete, keď prestanete fajčiť, sme už písali. Pre imunitu je podstatné, že už po ôsmich hodinách abstinencie sa zlepší okysličovanie organizmu. (A s ním po pár týždňoch aj kvalita vlasov a pleti, čo ocenia najmä dámy.)

Už po niekoľkých týždňoch až mesiacoch možno zaregistrovať, že sa zlepšuje dýchanie pri bežných aktivitách ako hranie s deťmi, chodenie po schodoch alebo pri športe.

Hlavný efekt posilnenej imunity sa prejaví už po roku. Počas ďalšej zimy potom, čo prestali fajčiť, si abstinujúci fajčiari často všímajú, že majú zriedkavejšie nádchu, prechladnutie alebo kašeľ.

U fajčiarov sa už po dvoch dňoch abstinencie významne znižuje riziko infarktu, pretože cievy sa regenerujú pomerne rýchlo. „Preto v krajinách, kde sa v reštauráciách prestalo fajčiť, bolo možné už po týždni zmerať pokles počtu akútnych príjmov pacientov s infarktmi a astmatickými záchvatmi,“ zdôrazňuje jedno z významných pozitív nefajčenia Adam Kulhánek. Nielen gurmeti ocenia, že už po dvoch dňoch sa významne zlepšuje vnímanie chutí a vôní.

Prestať fajčiť v karanténe?

Plánovali ste svoj Deň-D a karanténa vám zahatala plány? Odborníci na odvykanie od fajčenia síce odporúčajú neplánovať odvykanie v čase, keď prežívame extrémne situácie, na druhej strane, už sme sa novému režimu v rámci možností prispôsobili a tí istí odborníci vám tiež povedia, že nie je dobré odkladať Deň-D donekonečna.

Skúste brať karanténu ako ideálnu príležitosť. Vaše zvyky sa zmenili tak či tak, a navyše sa vám nestane, že by vás kolegovia alebo kamaráti lákali „na cigu“. V domácej izolácii tak máte jedinečnú šancu prekonať prvé dni najhorších abstinenčných príznakov.

Zároveň sa môžete lepšie pripraviť, a to je rovnako dôležité ako samotné rozhodnutie prestať. Odporúča sa najmä pripraviť si náhradné rituály. Zmapujte svoj „fajčiarsky deň“ a súčasné rituály skúste narušiť. Začínate deň kávou a cigaretou? Čo namiesto nej skúsiť pohár vody s citrónom? Vaše telo vám určite poďakuje aj za ten vitamín C. Nezabudnite vopred vyhodiť alebo niekomu dať všetky svoje fajčiarske propriety, nechcete predsa, aby na vás zo šuplíka v slabej chvíľke vyskočila škatuľka „poslednej záchrany“.

Možno sa vám teraz doma častejšie stáva, že vás kvári nuda. Napíšte si preto vopred na papier, do aplikácie alebo do poznámky v mobile, čo urobíte namiesto toho, aby ste si zapálili cigaretu. Môže to byť čokoľvek – zaspievajte si pesničku, zaskáčte si v predsieni škôlku alebo sa nadýchajte čerstvého vzduchu pri okne.

Aspoň jeden deň

Každý musí sám zvážiť, do akej miery je preň súčasná situácia psychicky náročná. Nie ste si istí, či bez cigaretového dopingu dokážete zvládnuť domáce vyučovanie, prácu na home office a popritom ešte navariť pre celú rodinu? Skúste si deň bez cigarety „nanečisto“.

Hlavne sa nestresujte. Monitorujte svoje reakcie a skúste prísť na to, kedy si potrebujete zapáliť. Akú funkciu pre vás v tom momente cigareta má? Zapĺňa hluché miesto? Pomáha vám odreagovať sa?

Denník vám pomôže, aby ste sa pred pokusom už na ostro ľahšie zamysleli nad tým, čo v takýchto situáciách môžete urobiť inak, ako ich zmeniť, aby ste ľahšie uspeli.

Adam Kulhánek odporúča: „Odvykačku si zbytočne nerobte ešte ťažšou. Nesnažte sa „nasucho“ prežiť abstinenčné príznaky. Dohodnite sa s partnerkou či partnerom, aby pred vami istý čas nefajčili. To je veľmi dôležité. Inak človek zbytočne trpí, ale veľmi ho to neposilní, práve naopak.“

Ak pri odvykaní privítate podporu, skúste virtuálneho kouča v aplikácii Adiquit – registrovaní používatelia Health Keeperu ju môžu vyskúšať za zvýhodnených podmienok.