Five years little girl with ponytails, dressed in a yellow sweater and funny sunglasses is looking to the blue sky with a surprise.

Prečo k životu potrebujeme slnko

Psychická pohoda
Kam nechodí slnko, tam chodí lekár. O tom sa okrem princeznej Zubejdy presvedčil nejeden z nás. Len si spomeňte na týždeň, keď bola zima, zo sivých mrakov v jednom kuse pršalo a na nebi sa neobjavil ani lúčik svetla. Životodarná guľa žeravej plazmy nám však neprináša len dobrú náladu.

1. Vyspíme sa ako bábätká 

Svetlo a tma hrajú kľúčovú úlohu v nastavení našich vnútorných hodín. Tieto hodiny, známe ako cirkadiánny rytmus, nám hovoria, kedy máme zaspať, vstať alebo sa najesť. Platí, že ak chcete zaspať, mali by ste mať v spálni čo najväčšiu tmu, podobne ako počas dňa by ste mali byť určitý čas na slnku, pretože aj to ovplyvňuje váš mozog a pripravuje ho na spánok po zotmení. 

2. Deti nebudú žmurkať 

Pri téme slnko a oči nám väčšinou napadne pozorovanie zatmenia slnka a zatmenie mysle, keď tento jav pozorujeme bez dostatočnej ochrany zraku. Taiwanský výskum však ukazuje, že u detí, ktoré trávia viac času na slnečnom svetle, môže byť nižšia pravdepodobnosť vzniku krátkozrakosti. 

Podľa oftalmológa Christophera Starra z Weill Cornell Medical College by deti mali tráviť dostatočne dlhý čas vonku, aby stimulovali v tele produkciu dopamínu. Nedostatok tohto hormónu totiž môže spôsobiť predĺženie oka, čo vedie ku krátkozrakosti. 

3. Zlepší sa nám nálada  

Keďže sme už pri hormónoch, poďme sa pozrieť na ďalší z nich – serotonín. Možno ste už o ňom počuli ako o „hormóne šťastia“. Práve slnečné svetlo môže mať vplyv na jeho hladinu v tele. Serotonín umožňuje mozgovým bunkám vzájomnú komunikáciu, ovplyvňuje náš spánok aj stravovacie návyky a hlavne ovplyvňuje našu náladu. 

V ročných obdobiach, keď je slnečného svetla menej – napríklad v zime – produkuje hypotalamus menej serotonínu. To môže u ľudí zvyšovať riziko výskytu príznakov depresie a úzkosti, čo môže viesť k stavom, ako je sezónna afektívna porucha (SAD). 

4. Budeme mať viac vitamínu D 

Nemôžeme vynechať ani vitamíny. Slnečné svetlo hrá kľúčovú úlohu pri produkcii vitamínu D, ktorý pomáha zlepšiť metabolizmus, zvýšiť imunitu a mineralizáciu kostí. Hoci slnečné svetlo tento vitamín neobsahuje, lúče ultrafialového žiarenia B v slnečnom svetle stimulujú kožu, aby produkovala vitamín D. A nemusíte sa báť, že by ste používaním opaľovacieho krému o tento benefit prišli 

5. Nebudeme tvrdnúť doma 

Pamätáte sa na náš článok o preklade feng šuej do slovenčiny? Vnútri vášho obydlia na vás okrem nedostatku svetla môže číhať vlhkosť, pleseň, baktérie a prach. Dnes už podľa výskumu firmy VELUX trávime vo vnútorných priestoroch vyše 90 % času. Leto je parádnou príležitosťou tento nepriaznivý trend zmeniť. Tak si vezmime knižku, deku a poďme sa do najbližšieho parku oprieť o nejaký strom. Na čerstvom vzduchu a s hlavou v oblakoch – existuje niečo lepšie?

Leto je pre mnohých z nás krásnym obdobím, keď môžeme odhodiť hrubé kabáty, vyvaliť sa s našimi blízkymi pri vode alebo si užiť letné športy. Aby ste si ho aj vy užili naplno, nezabudnite si do batoha pribaliť fľašu s vodou, opaľovací krém a poludňajší úpek stráviť v tieni. Hor sa za letnými radovánkami!