Feng-šuej po slovensky

Bývanie, Príspevky
Ázia je od nás vzdialená tisícky kilometrov a tak nečudo, že preberanie východného životného štýlu môže na prvý pohľad vyzerať ako vrúbľovanie japonského bonsaja na slovenskú jabloň. Alebo ako varenie halušiek, do ktorých namiesto kyslej kapusty dáte kórejské kimči. Aby ste však pochopili základy feng-šuej, nemusíte byť ani budhistickí mnísi, ani jesť paličkami a trénovať tai-či. Niektoré jeho princípy nám totiž vtĺkali do hlavy už naše staré mamy. Neveríte?

Vetrám, vetráš, vetráme

Koľko času trávite v budovách a koľko vonku? Podľa výskumu firmy VELUX trávime vo vnútorných priestoroch bez dostatku denného svetla a čerstvého vzduchu až 90 % času. Vydýchaný vzduch v kancelárii, opar potu v posilňovni, zaprášená knižnica, domov plný baktérií – aspoň v lete sa preto snažíme tráviť čo najviac času vonku. V zime je to však iná liga – na smrad ešte nikto nezomrel, zato na zimu áno, však?

V zle vetraných priestoroch sa zvyšuje vlhkosť, ktorá podporuje plesne, množia sa baktérie, zhromažďuje sa prach a riziko astmy sa preto môže zvýšiť až o 40 %. Okrem toho sa na vás a vašich deťoch môže podpísať život v zatuchnutom prostredí svrbením očí, bolesťami hlavy, kýchaním alebo nádchou.

Feng-šuej v preklade znamená vietor-voda. Takže začnime poriadnym vetraním. Odborníci odporúčajú vetrať aspoň trikrát denne – ráno, v priebehu dňa, napr. po návrate z práce, a ešte pred spaním. Chlad, tma a dostatok vzduchu sú základom kvalitného spánku. A voda? V interiéri sa snažte držať pod kontrolou aj vlhkosť. Pri varení použite pokrievky, zapnite digestor a po skončení varenia ešte kuchyňu dobre vyvetrajte. Ak máte balkón, aj bielizeň namiesto v spálni sušte radšej vonku.

A nezabudnite, že aj koberce sú rajom prachu, baktérií a roztočov. Nemusíte sa hneď zbavovať parádneho vlneného suveníru, ktorý ste si priniesli z Turecka, ale mali by ste ho aspoň pravidelne vysávať a vetrať.

Vyhoďte nepotrebné haraburdie

Keď už sme pri lapačoch prachu, vstúpme si do svedomia – a hneď potom aj do temných kútov šatní a priestorov pod stolmi. Naozaj potrebujete skladovať staré korčule, keď už máte dávno nové? A čo tá armáda rozčaptaných topánok, keď vám do záhrady či pri vynášaní smetí stačia iba jedny?

Že menej znamená viac, hovorili už naše staré mamy a presne to je aj v súlade s feng-šuej. Okolo nás našťastie nezúri vojnový nedostatok, ani nás netrápia výpadky socialistického zásobovania. Dnes máme náhradné diely, nové oblečenie či elektroniku na dosah internetového kliknutia alebo niekoľkých minút v aute. Preto sa poďme rozlúčiť so starými vecami, ktoré akurát zaberajú priestor. Ak sú ešte použiteľné, darujte ich! Detské domovy či charity ich určite ocenia. Pocit, keď niekto využije vec, ktorú vy už nepotrebujete, je na nezaplatenie.

Upracte si

Každej veci prideľte miesto. Výhovorku, že poriadok je pre hlupákov a inteligent zvláda chaos, sme už počuli toľkokrát, že nám na spočítanie nestačia ani prsty na nohách. Možno ste ňou kedysi obmäkčili vašu tolerantnú mamu, ale každý, kto prešiel nejakou formou spoločného bývania, vie, aké to je, keď je niekto prasa alebo naopak upratovací maniak.

Podľa feng-šuej by ste nemali v miestnostiach brániť energii vo voľnom priechode. Aby sa energia o kopiská vašej bielizne nepotkýnala, nezaškodí si z času na čas poriadne upratať. Možno vás za to vaša milovaná polovička pochváli, pomasíruje vám chrbát alebo urobí večeru. To bude energie až-až.

Kúpte si kvet

V neposlednom rade odporúčame domov trocha oživiť. Feng-šuej totiž znamená hlavne spojenie s prírodou. Ak nebývate v temnej kobke bez prístupu svetla, zadovážte si aspoň jeden kvet. Živá rastlinka môže byť pre vašu domácnosť prínosom po všetkých stránkach. Kuchári ocenia čerstvú mätu a bazalku, estéti dračinec či bambus a milovníci vôní levanduľu alebo fialku.

Čestné miesto si zaslúži aj nádchovník. Ten príjemne vonia, odpudzuje hmyz, je nenáročný na starostlivosť a jeho sýto zelená farba krásne ladí k bielemu interiéru. Vrele ho odporúčame – jeden exemplár už vyše roka prežil dokonca aj v byte jedného z našich redaktorov, ktorému priemerná rastlina hynie už v prvom mesiaci smutného spolužitia. Máme teda dôvodné podozrenie, že nádchovník je buď nesmrteľný, alebo má hypnotické schopnosti na ľudí. Ale túto domnienku si budeme musieť ešte overiť.

Trocha sedliackeho rozumu

Ako vidíte, nemusíte vedieť vôbec nič o jin a jang, 5 elementoch, ani čítať z rozsypaného čaju. Stačí si spomenúť na niektoré rady vašich rodičov alebo starých rodičov a použiť sedliacky rozum. Za pokus to stojí.