Cirkadiánne rytmy sú naše vnútorné hodiny. Ako ich opraviť, keď nefungujú?

Životný štýl
Prečo v noci spíme a ráno sa prebúdzame? Ako je to možné, že sa v určitej hodine lepšie sústredíme ako inokedy? Prečo máme v určitom čase v priebehu dňa viac energie? Ako si môžeme pomôcť, keď cítime, že náš režim je narušený? Odpovede hľadajte v cirkadiánnom rytme, ktorý riadi mnohé procesy v našom tele.

Čo je cirkadiánny rytmus? Je to jeden z biorytmov s periódou približne 24 hodín. Sú to fyzické, mentálne aj behaviorálne zmeny, ktorými prechádzame počas dňa a ktoré primárne reagujú na svetlo a tmu. Cirkadiánny rytmus predstavuje akési vnútorné hodiny, ktoré riadia všetky dôležité procesy v tele:
- trávenie
- telesnú teplotu
- produkciu hormónov – melatonínu, kortizolu, testosterónu, rastového hormónu
- krvný tlak
- činnosť orgánov
- koordináciu
- svalovú činnosť
- pohotovosť reakcií
- spánok
- náladu

Ako cirkadiánny rytmus funguje

Riadiace centrum1 vnútorných hodín sa nachádza v mozgu – hypotalame – a tvorí ho malý párový orgán – suprachiasmatické jadrá (SCN). Ich úlohou je zosúladiť procesy v tele s časom a prostredím okolo nás. SCN prijíma signály, ako sú svetlo, teplota či atmosférický tlak z vonkajšieho prostredia.

cirkadiánny rytmus kniha

Čo ovplyvňuje cirkadiánny rytmus

Svetlo
V nastavovaní cirkadiánneho cyklu hrá svetlo zásadnú úlohu. V našom oku sa nachádzajú fotoreceptory, ktoré podľa toho, koľko modrého svetla na ne dopadá, vysielajú do mozgu správu o tom, aký je čas a či máme bdieť alebo spať.

Cez deň sme vďaka slnku vystavení modrej časti farebného spektra. To dáva nášmu telu signál, aby sme bdeli. Večer sme naopak vystavení oranžovej a červenej zložke spektra a začína sa nám uvoľňovať hormón melatonín, ktorý má vplyv na zaspávanie.

Produkciu melatonínu potláča dlhodobá expozícia modrého svetla z obrazovky telefónov či počítačov. Telo nedostáva informáciu, že má spať, a tak trpíme nespavosťou.

Spánková hygiena
Pravidelný a dostatočný spánok nám pomáha udržiavať správny cirkadiánny rytmus. Venujte pozornosť zásadám spánkovej hygieny.

Pracovný režim
Práca na smeny je pre človeka neprirodzená a tiež môže cirkadiánny rytmus narušiť. Ideálne by sa mal človek najproduktívnejším činnostiam venovať v dennom čase, každý z nás je však najproduktívnejší v iný čas. Aj preto treba počúvať svoje telo a pracovať vtedy, keď nám je to najpríjemnejšie.

Strava
Nepravidelný stravovací režim našim vnútorným hodinám neprospieva. Negatívne sa podpisuje aj na funkcii žalúdka, pečene, pankreasu a svalov. Jedlo neskoro večer a v noci zhoršuje kvalitu spánku a môže mať za následok problémy so zaspávaním. Aj konzumácia kofeínových nápojov v popoludňajších a večerných hodinách môže rozhodiť prirodzený biorytmus.

Pohyb
Štúdie2 ukazujú, že telesná aktivita má na náš spánok zásadný vplyv. Pohyb ovplyvňuje fyziologické a chemické procesy v našom tele, preto by sme ho nemali podceňovať.

Narušenie cirkadiánneho rytmu

Naši predkovia vstávali za úsvitu a chodili spať po zotmení. S vynálezom elektriny sa však všetko zmenilo a my si často ani neuvedomujeme, či je deň alebo noc. Aj voľný čas trávime aktivitou, ktorá je vlastne prácou, nonstop sedíme pri obrazovkách alebo pracujeme na smeny a naše telo nedostáva pravidelné signály, že je čas ísť spať. To vedie k poruchám cirkadiánneho rytmu.

Ráno sa môžeme budiť unavení, trpíme nespavosťou alebo sa počas dňa nedokážeme sústrediť – na vine môže byť práve narušený cirkadiánny rytmus a to má vplyv na fungovanie celého tela. Medzi ochorenia spojené s poruchami cirkadiánneho rytmu patria migrény, depresie a úzkosti, obezita, ranné nevoľnosti, poruchy koncentrácie a pamäte alebo tráviace problémy.


Tip: Chcete sa o téme dozvedieť viac? Prečítajte si knihu Cirkadiánny kód od autora Satchina Pandu. „Naučíte sa ovládať intenzitu svetla, správne načasovať jedlo, vyladiť pohybovú aktivitu a dopriať si hlboký spánok. V priebehu niekoľkých týždňov zistíte, aké skvelé je žiť v zdravom tele plnom energie.“


Spánkový rytmus môže rozhodiť aj cestovanie medzi rôznymi časovými pásmami, takzvaný jet lag, v tomto prípade sa však v priebehu niekoľkých dní prirodzene obnoví. K poruchám rytmu prispievajú aj rôzne ochorenia, depresie a úzkostné poruchy, nadmerné užívanie stimulantov alebo nevhodné spánkové návyky.

Ako svoje telesné hodiny zase nastaviť?

cirkadiánne hodiny

Štyri rady, ako si nastaviť cirkadiánne hodiny:

1. Nepodceňujte silu svetla
Obmedzte modré svetlo na displejoch – dnes už existujú aplikácie, ktoré modré svetlo tlmia. Hlavne pred spaním sa vyhýbajte všetkým typom obrazoviek a večer stlmte intenzitu svietidiel. Cez deň sa snažte čo najviac vystavovať prirodzenému svetlu. Slnko nám dáva jasný signál o tom, čo sa okolo nás deje.

2. Dobre sa vyspite
Večer si líhajte a ráno vstávajte v rovnakom čase, snažte sa to dodržiavať aj cez víkendy. Spite v tichej, tmavej a dobre vyvetranej miestnosti. Ako sme už spomenuli, pred spaním eliminujte pôsobenie modrého svetla, pred obrazovkami dajte prednosť knihe.

3. Nezabúdajte na fyzickú aktivitu
Hýbte sa, a to akýmkoľvek spôsobom. Keď nič iné, doprajte si aspoň prechádzku. Necvičte však tesne pred spaním, mohli by ste mať problémy so zaspávaním.

4. Stravujte sa pravidelne a vyvážene
Nepravidelnou stravou vysielate telu nesprávne signály. Pravidelná a vyvážená strava je na udržanie správneho cirkadiánneho rytmu veľmi dôležitá. Pred spaním nejedzte ťažké jedlá, stavte na ľahké dobre stráviteľné potraviny.

Zdroje:
1. MIKLASOVÁ, Veronika. Cirkadiánní hodiny v mozku a jejich funkce. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/76744?show=full
2. Exercising for Better Sleep. John Hopkins Medicine. Dostupné z:  https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/exercising-for-better-sleep

Foto: Pexels.com

Prémiový článok

Tento obsah
je dostupný po bezplatnom prihlásení do Prémiovej zóny.

Prihlásení užívatelia majú prístup ku kompletnému obsahu tohto webu. Pokiaľ sa prihlásite, môžete tiež objaviť rad výhodných ponúk a zliav UNIQA a našich partnerov.
Prihlásiť / Registrovať