Asi každý mal niekedy nejaké ťažké obdobie. Okamihy, v ktorých zvyčajne hovoríme „Som v depresii“ (aj keď do klinickej depresie majú samozrejme ďaleko). Keď nás nič neteší, vnútri hrude nás zviera bolesť a keď nemôžeme spať, lebo nemôžeme prestať premýšľať. A všetko, čo sa nám stane, len pridáva na váhach nášho trápenia.
Ja som si jedno také obdobie zažil počas štúdií. Po rozchode som mal zlomené srdce, skúškové na mňa doliehalo plnou váhou, dochádzali mi peniaze. S nespavosťou a večným pocitom márnosti som sa rozhodol vysporiadať jednoducho: proste som nešiel spať. Kým to išlo, písal som seminárne práce, a keď to nešlo, jednoducho som pozeral na filmy.
Bez spánku: deň 1
O ôsmej ráno som sa vydal na plazivú cestu do školy. Bol som spomalený. Otupený. Ale usmieval som sa. Nič ma nebolelo. Nič nebolo dôležité.
„Po 24 hodinách bez spánku sa začnete cítiť šťastne a povznesene,“ vysvetľuje edukačný kanál Bright Side. „Takmer akýkoľvek vtip, akokoľvek hlúpy, vás rozosmeje. Budete sa smiať aj naozaj čudným veciam.“
A okrem toho, že budete vyžarovať pozitívnu energiu, zvýši sa tiež vaša sexuálna túžba.
Ako je to všetko možné?
Váš mozog sa snaží vyrovnať nedostatok spánku, a tak vám zvýši hladinu dopamínu v krvi. Dopamín je hormón, ktorý je zodpovedný za príjemné pocity. Keď urobíte niečo, čo sa telu páči, mozog vám ho vylúči do tela, aby vás odmenil. Môžete ho očakávať pri jedle, pití, sexe, športe… alebo napríklad pri fajčení a braní drog. Áno, dopamín je jeden z hormónov zodpovedných za vznik závislostí.
Bez spánku: deň 2
Ako najväčší hrdina som si pripadal, keď som počas skúškového obdobia zvládol dve nočné šichty, odovzdať seminárky, dôjsť na skúšku, a ešte vziať za kamarátku zmenu v práci. Malo to jedinú nevýhodu: zostal som na nohách asi 56 hodín. Keď bolo všetko dôležité hotové, necítil som sa ospalo. Len otupene a zmätene. Namiesto toho, aby som šiel domov, zamieril som do knižnice a otvoril som počítač.
Dopamín sa vyčerpal. Dobré pocity zmizli. Mal som problém spomenúť si, čo sa v posledných pár dňoch dialo. Moje myšlienky akoby sa prebíjali hustou hmlou. Bol som spomalený; keď okolo prešiel kamarát a pozdravil ma, otočil som sa za ním, až keď zmizol za rohom. Moje pohyby boli pomalé, ale keď už som sa k niečomu rozhodol, tak trhané a zrýchlené – stav, v ktorom by som si nikdy nechcel sadnúť za volant. Nebol som schopný sa rozhodnúť, čo mám robiť teraz, tak som si len tak scrolloval na facebooku.
Schopnosť naplánovať si ďalší týždeň? Vylúčené. Toto všetko sú tradičné príznaky, ktoré sa dostavia po 2 dňoch bez spánku.
„Niektoré dôležité funkcie vášho organizmu sa vypnú. Prídete o schopnosť meniť glukózu (cukry) na energiu, takže budete čím ďalej unavenejší. Imunitný systém sa začne oslabovať. Bude vám nevoľno, môže sa vám začať pliesť jazyk, až budete hovoriť celkom nezrozumiteľne,“ vysvetľuje Bright Side.
Bez spánku: deň 3
Aidan Mousavi vydržal bez spánku dokonca štyri a pol dňa. Na letnom tábore. „Spomínam si, že som bol veľmi šťastný, ale potom mi hrablo, a keď sme šli na kajak, mal som halucinácie o pizzi, ktorá pohltila môj kajak, a ja som odletel na Mesiac v žalúdku pizze,“ opisuje.
Po 3 dňoch bez spánku začínajú halucinácie, či už vizuálne, alebo sluchové. Sny zaútočia na vašu realitu. To je výsledok nedostatku REM spánku.
REM fáza začína, keď vaše telo spí, ale váš mozog je ešte aktívny. „Vedci sa stále dohadujú, prečo ľudia potrebujú REM fázu spánku, ale jedno je isté: aj keby ste mali normálny spánok, ale bez tejto fázy, umreli by ste,” dodáva kanál Bright Side.
Ak aj naďalej nebudete spať, bude vám čím ďalej horšie a v určitom okamihu vám telo jednoducho začne vypovedávať službu – už nebudete schopní fungovať ani komunikovať normálne.
Bez spánku: deň 11
Ste mŕtvi. A ak nie, zavolajte do Guinnessovej knihy rekordov. Maximálny zaznamenaný čas, na ktorý to dotiahol človek bez spánku, je 264 hodín.
Keby sa vám ale podarilo zaspať predtým, než umriete, druhý deň ráno budete úplne v poriadku. Stačí 12 hodín spánku. Žiadne následky, žiadne negatívne príznaky. Nie je to skvelé?
Čo sa s nami deje počas spánku
Možno si myslíte, že spánok je tá doba, kedy sa vaše telo a myseľ vypne. Opak je pravdou – oboje je stále aktívne. Len inak. Podobne ako pri meditácii – síce len sedíte, ale stále ste na nejakej úrovni aktívni.
Spánok má 4 fázy, mozgu zaberie medzi 90 a 110 minútami, než nimi všetkými prejde. Za celú noc si všetky fázy zažijete asi štyrikrát.
Fáza 1: 5 až 10 minút
Poznáte to – okamih, kedy sa vaše telo uvoľní. Môže sa trošku šklbať (tzv. hypnagogické zášklby). V mysli sa vám rodia zárodky snov, obrazov, situácií… a keď sa vám v mysli zrodí myšlienka na nedávnu hádku s vašim šéfom, ste zase razom hore. Z prvej fázy spánku je veľmi ľahké sa prebrať.
Fáza 2. 45 – 50 minút
V tejto fáze klesne telesná teplota tela, aby sa znížila záťaž na srdce. Spolu s tým sa zníži aj neurologická aktivita tela. Keď vás niekto prebudí v tejto fáze spánku, pravdepodobne budete veľmi dezorientovaní. Spočiatku nechápete, kde ste a čo sa deje.
Prvé dve fázy vás pripravujú na tú dôležitú časť spánku.
Fáza 3: Okolo 20 minút
V tejto fáze sa vaše telo zotavuje. Mozgové vlny sa spomalia a ustália. Svaly a tkanivá sa regenerujú. Mozog vám vylučuje do tela rad hormónov. Vaše telo sa čistí, mozog z neho vyplavuje všetko, čo poškodzuje kognitívne funkcie, t. j. poznávacie funkcie tela. Teda pamäť, pozornosť, reč, rozhodovacie schopnosti, priestorovú orientáciu. Vaše telo sa doslova omladzuje.
V tejto fáze ste zvyčajne tak utlmení, že s vami ľudia môžu hýbať, kradnúť vám prikrývku a vy si to ani nevšimnete. Práve tu k vám tiež začnú prichádzať sny.
Fáza 4. REM fáza. Okolo 20 minút
Veľká časť snívania sa odohráva práve v tejto fáze. Snívanie je nástroj, ktorý mozgu umožňuje utriediť si informácie. Čokoľvek sa vám stalo, sa vo vašom tele ukladá na jednu hromadu. Počas tejto fázy má mozog možnosť vybrať jednotlivé elementy, vyhodnotiť ich, sprocesovať a usporiadať do priečinkov. Katalogizuje vaše spomienky. REM fáza je dôležitá tiež pre vašu schopnosť učiť sa.
Na čo všetko je užitočný spánok
Aby sme si to zhrnuli: počas spánku sa vám z tela odplavia nečistoty, vďaka čomu môžete byť na druhý deň pozorní a sústredení, opravia sa tkanivá a svaly, usporiadajú sa vám myšlienky (preto sa tiež hovorí „ráno múdrejšie večera“), redukuje sa hladina kortizolu (stresový hormón), ktorý vám pomôže relaxovať, a vylučujú sa vám do tela hormóny zodpovedné za to, že sa cítite dobre. Z toho tiež vyplýva energia, ktorú druhý deň cítite. Nie že by ste nabrali nové sily – proste ste sa zbavili všetkého, čo vás unavovalo a čo ste „nazbierali“ počas predchádzajúceho dňa.
Telo si priemerne potrebuje prejsť 4 plnými cyklami spánku na to, aby sa cítilo zase dobre. Ak je to možné, nastavte si budík tak, aby ste sa budili na konci jednotlivých cyklov – teda keď hodina a pol (približná doba jedného cyklu) dôjde do konca.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.