rýchla chôdza

Ísť proti času a spomaliť starnutie? Stačí 21 minút chôdze denne

Pohyb, Životný štýl
Všetci vieme, že cvičenie pomáha a že aspoň nejaký pohyb je lepší ako žiadny. Vedeli ste však, že najúčinnejšou cvičebnou metódou môže byť obyčajná chôdza? Aj malá každodenná prechádzka okolo sídliska alebo do obchodu po rožky je pre naše zdravie a hlavu veľké plus. Ako začať pravidelne chodiť, prečo je chôdza zdravá a koľko za deň nachodiť, aby to nášmu zdraviu prospelo?

Podľa niektorých lekárov je najlepšou medicínou práve chôdza a nepotrebujeme na ňu ani lekársky predpis. Podľa najnovších štúdií už dve a pol hodiny týždenne chôdze znižujú riziko srdcových chorôb o tridsať percent. Stačí 21 minút chôdze denne a naše výhľady na príjemnú jeseň života razantne zvýšia.

Prečo je chôdza zdravá?

Chôdza predstavuje pre väčšinu z nás pomerne jednoduchý a často aj príjemný spôsob, ako sa vyhnúť mnohým zdravotným problémom. Hoci to vyzerá jednoducho, v našom tele sa aktivuje zložitý proces, ktorý je súhrou neuromuskulárnych, zmyslových a kognitívnych funkcií. Pravidelná chôdza stimuluje fyziologické zmeny, napríklad zníženie inzulínovej rezistencie a účinne bojuje proti diabetu aj obezite. Pri prechádzkach sa zlepšuje aj fyzická kondícia a stabilizuje krvný tlak.

Telesné prínosy sú zrejmé, fascinujúce sú však aj benefity súvisiace s naším psychickým rozpoložením. Chôdza zvyšuje prietok krvi do mozgu, čím dochádza k uvoľňovaniu endorfínov a zlepšovaniu nášho duševného zdravia a nálady.

Produkcia chemických látok navyše ovplyvňuje aj rast nových mozgových ciev. Podľa výsledkov štúdie NeuroImage z minulého roka chôdza obnovuje bielu hmotu mozgu, čo posilňuje našu schopnosť myslieť, sústrediť sa a pomáha pamäti, aby zostala fit aj napriek zvyšujúcemu sa veku.

chôdza

Koľko krokov by sme mali prejsť

Dôležitá je pravidelnosť chôdze. Odporúča sa chodiť už spomínaných 21 minút denne alebo dve a pol hodiny týždenne. Pre tých, ktorí majú radi presné čísla alebo milujú svoje inteligentné hodinky s krokomerom – najlepšie výsledky dosiahnete, keď prejdete 4 000 krokov denne a ešte lepšie, keď budete počet krokov časom zvyšovať. Ak prejdete viac ako 8 200 krokov, vyhnete sa problémom s trávením, hypertenziou, ale vraj aj spánkovým apnoe. Vo všeobecnosti platí, že so zvyšujúcim sa počtom krokov sa znižuje riziko rôznych zdravotných problémov. Nuž, ten kto chodí, zájde ďalej.


Hot Girl Walk, wellness trend, ktorý odštartovala v roku 2021 Mia Lind. Pre stovky tisíc žien sa stal skvelým spôsobom, ako sa udržať v telesnej aj psychickej kondícii. Len stručne: ide o hodinovú prechádzku (teda približne 6,5 km), počas ktorej myslíte len na pozitívne veci. Na to, ako vám to dnes pristane, aké sú vaše sny, ciele, čo ste dosiahli, čo sa vám podarilo. Nielenže sa počas chôdze odreagujete, ale budete mať aj skvelú postavu.


Ako sa neprestať hýbať?

Chôdzu môžete medzi svoje zvyky zaradiť pomerne ľahko. Aby ste sa do nej poriadne obuli, máme pre vás pár jednoduchých a vyskúšaných trikov.

1. Nevozte sa, choďte
Auto nechajte autom a stavte na pešibus. Keď cestujete električkou alebo autobusom, vystúpte o zastávku skôr a zvyšok cesty dôjdite pešo. Inými slovami, vyjdite so svojej komfortnej zóny a urobte pár krokov navyše.

2. Zabudnite na výťah
Vždy, keď je to možné, choďte po schodoch. Po čase si na výťah či eskalátor ani nespomeniete.

3. Parkujte na najvzdialenejšom mieste parkoviska
Keď potrebujete ísť napríklad na nákupy, naschvál si vyberte najodľahlejší kút parkoviska. Nielenže automaticky urobíte viac krokov, ale nebudete mať ani problém zaparkovať.

4. Počas chôdze sa rozprávajte
Potrebujete vybaviť zopár telefonátov alebo zavolať blízkym? Namiesto sedenia na stoličke to urobte na prechádzke. Spojte pracovné veci s užitočnými. Okrem vyššie spomínaných benefitov vám pohyb umožní prísť na nové myšlienky a nové uhly pohľadu, takže keď dohovoríte, budete prekvapení, ako úžasne ste zabodovali v rozhovore so šéfom.

5. Namiesto šlofíka si dajte rezkú dvojminútovku
Po každom jedle si doprajte dve minúty chôdze. Tento primitívny „hack“ má ďalekosiahle účinky. Zlepší vám trávenie, nevypadnete z tempa a neprídete o energiu. Žiadny strach, 120 sekúnd je bleskovka, za tento čas vás v reštaurácii iba usadia k stolu.

Vďaka chôdzi starneme pomalšie

Toto je už síce ďalší level, ale na rýchlu chôdzu nedáme dopustiť. Skúste na svojej pravidelnej trase pravidelne prekonávať vlastné rekordy. Za rovnaký čas skúste prejsť o kúsok ďalej. Zrýchľujte! Pomôže vám pri tom svižný playlist, svoje urobia aj moderné technológie. Šikovný pomocník na zápästí vám umožní sledovať, ako sa zlepšujete, vyhodnocovať rýchlosť či spálené kalórie alebo sa so svojimi blízkymi vzájomne motivovať.

Chôdza je najlepší spôsob, ako sa pokonať so starnutím a udržať sa vo forme. Ak máte zdravé nohy, máte všetko, čo potrebujete. Prajeme vám príjemnú prechádzku.

Autor fota: Pexels.com