Najhorším obdobím býva prelom januára a februára, kedy sa dni predlžujú ešte len pomaly a teploty klesajú hlboko pod nulu. Rolu tu hrá samozrejme aj geografická poloha – čím ďalej žijete od rovníka, tým viac ste ohrození zimnou depresiou. Náchylnejšou skupinou sú ženy, ktoré poruchou trpia asi trikrát viac ako muži. Ďalším spúšťačom sezónnej afektívnej poruchy môže byť i obdobie sviatkov, ktoré pritom má byť tým najšťastnejším a najpohodovejším v roku. Mnoho ľudí si však naopak uvedomuje svoju samotu alebo neúspechy a prepadajú depresii.
Kam nechodí slnko…
Okrem pocitov smútku a únavy existujú ďalšie symptómy, ktoré odhalia, či trpíte zimnou depresiou. Ak sa cítite bez motivácie alebo apaticky, môže to byť varovný signál, že vaša psychika zle znáša zimné mesiace. Ďalšími príznakmi sú prehnaná spavosť a výkyvy nálad. Kvôli nim potom trpia vzťahy s rodinou či priateľmi. Ľudia s depresiou majú často neodolateľnú chuť na uhľohydráty – s tým súvisí prejedanie a rýchle priberanie hmotnosti.
Prečítajte si tiež: Vaše mladšie ja na to išlo správne: vyfarbovanie zvyšuje psychickú pohodu
Za čo môžu gény?
Prečo ale zimné depresie vôbec vznikajú? Podľa lekárov za to najpravdepodobnejšie môže nedostatok slnka, ktorý negatívne ovplyvňuje náš mozog.
Počas zimných dní sa v ňom tvorí menej serotonínu – hormónu zodpovedného za náš pocit šťastia.
Ten okrem iného reguluje náladu, chuť do jedla alebo potrebu spánku. Istú rolu tu zohráva aj genetika a niektoré rodiny sú potom k zimným depresiám náchylnejšie ako druhé. Dedičnosť tohto ochorenia ale mohla byť podľa niektorých výskumníkov v minulosti aj výhodou. Vďaka nej mohli ľudia v dávnych dobách lepšie prežiť tuhé zimy, rovnako ako to robia medvede alebo ďalšie zvieratá.
Pobite sa s ňou!
Zbaviť sa zimnej depresie alebo aspoň zmierniť jej problém nie je také ťažké. Dôležité je vystaviť telo slnečným lúčom. Svetlo pomáha s produkciou serotonínu, a navyše vďaka nemu doplníte hladinu vitamínu D. Skúste napríklad krátke prechádzky v parku na čerstvom vzduchu. Do novoročných predsavzatí zaraďte najmenej dvadsaťminútovú vychádzku s priateľmi alebo so psom, ktorá pomôže nielen vašej psychike, ale aj kondícii. V niektorých prípadoch lekári radia svetelnú terapiu napríklad s pomocou horského slnka. No ideálne sa počas slnečných dní trochu prejdite. Aktívny životný štýl spolu s cvičením je ďalšou cestou, ako sa zimnej depresie zbaviť.
Behanie na páse v posilňovni alebo trebárs pokojnejšia jóga v pohodlí domova je ideálnou vzpruhou počas sychravého počasia.
Doprajte si tiež pravidelný spánok, a to okolo ôsmich hodín. Zmeňte jedálniček a vynechajte mrazenú pizzu a polotovary: čerstvá zelenina alebo ovocie zaistia dostatok vitamínov, ktoré sú prospešné aj pre našu psychiku. Jesť by sme v zime mali aj viac rýb. Ideálne lososa, ktorý je plný prospešných omega-3 mastných kyselín. Ak vás neodradí jeho chuť, skúste i rybí olej. Prípadne si ho zakúpte v tobolkách. V jedinej lyžičke každý deň sa skrýva mnoho zdraviu prospešných látok.
Ako to robia Dáni?
Okrem pravidelného spánku, zdravého jedálnička pomôže ešte jedna vec: čas strávený s priateľmi. Sociálna interakcia je totiž pre naše psychické zdravie kľúčová. Zorganizujte spoločný obed, hrací večer alebo si dajte pohárik dobrého vína v kruhu tých najbližších. Inšpiráciu, ako prežiť zimné mesiace, môžete načerpať aj v Dánsku. Práve odtiaľ pochádza slovíčko “hygge”, ktoré označuje stav úplnej domácej pohody. Tej ale podľa Dánov musíme ísť naproti. Pokojný večer s knihou, šálkou kávy a hrubými ponožkami je potom presne to “hygge”, vďaka ktorému sa vaša nálada stopercentne zlepší.
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…
Prečítajte si tiež: “Ľudia nemajú depresiu, ľudia sú smutní,” hovorí terapeut