Zdroje vitamínu D: Čo robiť, aby sa vám nevybili baterky

Životný štýl
Kvalita imunitného systému závisí od viacerých faktorov. Medzi najdôležitejšie patrí zdravá a vyvážená strava, v ktorej sú zastúpené všetky živiny. Ale aj keď sa snažíme robiť pre svoje zdravie maximum, v našich zemepisných šírkach nám často chýba vitamín D. Aké sú zdroje vitamínu D a čo robiť, aby sme ho mali dostatok?

Na posilnenie odolnosti a imunity ste už urobili skoro všetko – prestali ste fajčiť alebo ste ani nikdy nefajčili, pohybujete sa na čerstvom vzduchu, dostatočne spíte, stále však máte pocit, že to nie je úplne v poriadku. Ak si dlhodobo dávate pozor, nebude pre vás určite žiadny problém pozrieť sa na zloženie svojho taniera ešte pozornejšie. Na správne fungovanie našej imunity má vplyv nielen celkový energetický príjem, ale aj množstvo jednotlivých nutrientov.

Treba si dávať pozor nielen na cukry, bielkoviny a tuky, ale aj na dostatočné zastúpenie minerálnych látok a vitamínov, hlavne vitamínov C a D. O vitamíne D a jeho účinkoch a zdrojoch ste už určite počuli. Je dôležitý pre zdravie kostí, zubov a kardiovaskulárny systém. Na jeho vplyv na fungovanie imunity sa však často zabúda.

Účinky vitamínu D

Aké sú účinky vitamínu D našu imunitu? Väčšinou sú zdrojom vitamínu D slnečné lúče. Dostane sa nám do kože a postupne sa uvoľňuje do krvného obehu. Tam sa ďalej premieňa na látku, ktorá je veľmi dôležitá pre naše telo.

Vitamín D a jeho účinky zohrávajú dôležitú úlohu pri vytváraní imunity, ktorú získame počas života kontaktom s rôznymi patogénmi a tvorbou protilátok. Tieto protilátky tvoria biele krvinky. Na správne fungovanie a tvorbu protilátok však potrebujú dostatok zdrojov vitamínu D, bez neho sa nedokážu aktivovať a bojovať s nepriateľom. Naše telo tak nie je dostatočne silné, aby s vírusmi efektívne zatočilo.

zdroje vitaminu D

Nedostatok vitamínu D a karanténa

V súčasnosti je nedostatok vitamínu D pomerne častý. Pracujeme v kanceláriách alebo z domu a slnko vidíme iba cez okno. Na jeden z hlavných zdrojov vitamínu D sa tak nemožno spoliehať. Naša imunita sa znižuje a časté chorľavenie situáciu ešte zhoršuje.

Tento aspekt moderného života zohral úlohu aj počas korony. Viacero štúdií potvrdilo, že pacienti s nedostatkom vitamínu D mali oveľa ťažší priebeh choroby a následné respiračné ťažkosti.  

Kde hľadať príčinu? Na bunkách pľúcnych tkanív (ale aj tkanív srdca, obličiek, pečene alebo ciev) sa nachádza receptor ACE2. Tento receptor bol v posledných rokoch predmetom skúmania, pretože práve cezeň koronavírus infikuje bunku a bráni mu optimálne fungovať. Pre telo je receptor ACE2 veľmi dôležitý – pomáha stabilizovať krvný tlak, zabraňuje zápalovým ochoreniam a poškodeniu tkanív (vrátane pľúcnych). Ak máme v tele dostatok     vitamínu D, môžeme byť pokojní, pretože účinky vitamínu podporujú receptor. Telo ho však musí dostať s predstihom.

Vedeli ste, že…

… máme dva typy vitamínu D? Vitamín D2 je rastlinného pôvodu, zatiaľ čo zdroj vitamínu D3 získavame z potravín živočíšneho pôvodu a slnečného žiarenia. Zdrojov vitamínu D máme viacero, avšak, Slnko zaisťuje až 90 % našej dennej dávky. Koľko vitamínu D zo slnečného žiarenia naozaj získame, nezávisí len od dĺžky pobytu na slnku, ale aj od toho, aké používame ochranné prostriedky, od množstva smogu vo vzduchu alebo nášho veku. Čím sme starší, tým menej sa ho dostane do našej pokožky. Jeho množstvo sa dá našťastie ovplyvniť správnym výberom potravín.

ryba

Doprajte si ryby, vajcia a huby

Zdrojom vitamínu D sú ryby preto by sme si ich mali dopriať dvakrát až trikrát týždenne. Najlepšie sú tučnejšie, morské. Samozrejme, nič sa nevyrovná tým čerstvým, keďže však nemáme more, do jedálneho lístka by sme mali pravidelne zaraďovať aspoň konzervované, údené či marinované. Z času na čas si dajte na večeru údenú makrelu, tuniakový šalát alebo chlieb s tresčou pečeňou a cibuľkou. 

Čo sa týka vajec, v minulosti boli pre obavu, že spôsobujú vyššie hladiny cholesterolu, na čiernej listine. Bola to škoda. Bielok je výborným zdrojom bielkovín, „zdravou“ časťou vajíčka je však žĺtok – ktorý je okrem iného, skvelý zdroj vitamínu D. Vajcia nemusíte jesť len natvrdo alebo na hniličku, do pozornosti dávame tento výborný recept na šošovicu po taliansky so strateným vajcom. Nemali by sme zabúdať ani na huby. Najlepším zdrojom vitamínu D sú lesné alebo ázijské– shiitake či Judášovo ucho.

Ak držíte špecifickú diétu, ktorá zužuje výber odporúčaných potravín, príjem vitamínu D môžete zvýšiť aj výživovými doplnkami. Týka sa to hlavne vegánov. Vitamínom D sa však dá aj predávkovať, preto vždy dodržujte odporúčané dávkovanie alebo sa poraďte s lekárom. Zlatá rada nakoniec: všetkého veľa škodí.

Autor fota: Pexels.com