vyčerpanost z práce

Vyčerpanosť organizmu: Keď naše telo volá o pomoc

Psychická pohoda
Každý deň sa točíme v začarovanom kruhu povinností. Snažíme sa stihnúť všetko a perfektne – podať výkon v práci, postarať sa o rodinu, vyzerať k svetu, cvičiť a ešte si nájsť čas aj na koníčky a priateľov. No ak si popritom nenájdeme čas aj na dostatočný odpočinok, ani sa nenazdáme a paralyzuje nás únava a vyčerpanosť.

Únava je súčasťou života každého z nás, či už tá fyzická po športovej aktivite alebo po prebdenej noci. V takýchto prípadoch sa stačí dobre vyspať alebo si oddýchnuť a sme zase fit. Ak však bez odpočinku, či už fyzického alebo psychického, ťaháme ako kôň celé mesiace alebo dokonca roky, hrozí nám regulárne chronické vyčerpanie.

Čo je vyčerpanosť a ako sa prejavuje

Vyčerpaný organizmus sa u každého prejavuje inak a je to tiež individuálne, kedy sa u koho vyčerpanosť rozvinie. Väčšinou sa však kombinujú psychické aj fyzické prejavy. Patria k nim:
– celková únava,
– pocit ťažoby svalov a kĺbov,
– nechutenstvo,
– tráviace problémy,
problémy so spánkom,
– bolesti hlavy.

Časom sa vyčerpanosť môže podpísať aj na našom správaní, sme nervózni, vznetliví, stiahneme sa do ústrania.

Fyzické vyčerpanie organizmu

Fyzické vyčerpanie sa často týka profesionálnych či špičkových športovcov a ľudí vykonávajúcich náročné profesie, napríklad požiarnikov. Dôvodom je vyčerpanie zásob cukru v organizme, čo sa prejavuje hladom, slabosťou, triaškou, studeným potom, zmätenosťou či poruchami koordinácie pohybov. Totálne vyčerpanosť organizmu sa môže prejaviť až stratou vedomia s kŕčmi – vtedy je nutné vyhľadať odbornú pomoc.

Psychické vyčerpanie

Psychické vyčerpanie organizmu sa prejavuje poruchami koncentrácie, náladovosťou, ospalosťou, zhoršením pamäti až nechuťou do akejkoľvek činnosti. Tento stav môže prerásť až do úplnej straty motivácie a chuti do života.

únava a vyčerpanosť

Príčiny vyčerpania

 S vyčerpaním sa často stretávajú ľudia s poruchami spánku. Dôležité je dobre sa vyspať a spať dostatočne dlho (odporúča sa 6 – 8 hodín, môže to však byť individuálne). Väčšia únava hrozí aj pri nevyváženej strave s nedostatkom bielkovín, vitamínov a minerálov. Zloženie stravy má vplyv nielen na hladinu krvného cukru a hormónov, ale môže mať vplyv aj na kvalitu spánku.

Neustály pocit únavy zažívajú ľudia s úzkosťami, depresiami, syndrómom vyhorenia a ďalšími psychickými problémami. Väčší sklon k únave sprevádza aj niektoré ochorenia, napríklad choroby pečene alebo obličiek, kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia dýchacích ciest, cukrovku, zníženú funkciu štítnej žľazy alebo menopauzu. Únavu často pociťujú aj ženy počas tehotenstva. V neposlednom rade sú príčinou aj infekčné ochorenia – mononukleóza, chrípka či borelióza.


Prvá pomoc pri únave

Cítite vyčerpanosť a pomaly vám začínajú dochádzať sily? Prvé príznaky vyčerpania je možné ešte pomerne ľahko zastaviť.

1. Doprajte si kvalitný spánok. Možno to bude znieť ako klišé, ale upratovanie, prácu, nadčasy či cvičenie presuňte na druhú koľaj a  poriadne si oddýchnite. Uvidíte, že na druhý deň sa budete cítiť oveľa lepšie.
2. Meditujte. Vaše telo prostredníctvom únavy volá o pomoc, kričí, že už nevládze a potrebuje si oddýchnuť. Praktikujte jogu, cvičte tai-či alebo robte dychové cvičenia.
3. Choďte na slnko. Načerpáte vitamín D a slnečné lúče vás nabijú energiou. Prečítajte si dobrú knihu alebo choďte aspoň na prechádzku.
4. Výživové doplnky. Krátkodobo možno energiu doplniť napríklad kvalitným zeleným čajom alebo guaranou.


Chronický únavový syndróm

V poslednom čase sa často hovorí o chronickom únavovom syndróme, ktorý sa prejavuje extrémnou únavou. Táto porucha trvá najmenej šesť mesiacov a nesúvisí so žiadnym iným ochorením.

Únava má tendenciu zhoršovať sa aj po bežnej fyzickej aj psychickej aktivite a úľavu neprináša ani výdatný odpočinok či spánok. Príčina ochorenia zatiaľ nie je úplne objasnená, rolu vraj môže zohrávať aj genetika či prekonaná infekcia, napríklad covid.

Prevencia a liečba vyčerpania

Keď vám organizmus signalizuje, že je vyčerpaný, neignorujte to – dáva vám tým najavo, že dlhodobo robíte niečo zle. Nasledujúce tipy vám s príznakmi vyčerpania pomôžu bojovať hneď v zárodku.

1. Poriadne sa vyspite
Spíte, ale spánok vám neprináša úľavu a ráno ste vyčerpaní? Možno síce spíte dostatočne dlho, ale nie kvalitne. Možno sa v noci ustavične budíte, nespíte hlboko alebo máte zlé sny. Neschopnosť zaspať alebo predčasné prebúdzanie môže byť jedným z príznakov, že je vaše telo vyčerpané. Základom je chodiť spať aj vstávať v rovnakom čase, večer už nepiť ani nejesť nič s kofeínom a netráviť večery pri modrých obrazovkách. Vyskúšať môžete aj jogu pre lepší spánok.

2. Venujte čas sami sebe
Doprajte si čas osamote. Nechajte voľne prúdiť myšlienky a vnímajte svoje pocity. Trávte čas v prírode, chodievajte na výlety, do kina, zájdite si na kozmetiku.

3. Nemusíte stihnúť všetko
Deň má len 24 hodín a tak si pripusťte, že nestihnete všetko, čo chcete. Život nie sú majstrovstvá sveta v stíhaní. Niektoré činnosti vynechajte alebo ich nerobte tak dokonale. Nemusíte byť perfektní rodičia, zamestnanci, nemusíte mať domácnosť ako zo škatuľky ani vyzerať ako z titulky časopisu. Nebuďte na seba takí prísni, nestresujte sa a neberte život tak vážne.

4. Choďte k lekárovi
Urobili ste všetko, čo bolo vo vašich silách, ale aj tak sa cítite ako mátoha? Navštívte lekára. Únava môže byť príznakom mnohých chorôb, či už fyzických alebo tých duševných. Ale nevytvárajte vopred čierne scenáre – možno vám len chýbajú niektoré látky, napríklad železo alebo máte málo červených krviniek.

Zdroje:

1. Únava – príznaky, dôvody a spôsob, ako sa s ňou vysporiadať. EUC. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/unava-priznaky-duvody-a-zpusob-jak-se-s-ni-vyporadat/
2. Nebezpečenstvo fyzického vyčerpania. Hasiči vzdelávanie. Dostupné z: www.hasici-vzdelavani.cz/sites/default/files/download/48/Nepovim/2.8.1_nebezpeci_vycerpani.pdf
3. 7 tipov, ako sa zbaviť vyčerpania a získať viac energie. Nechcem sa báť. Dostupné z: https://www.nechcisebat.cz/2020/09/18/7-tipu-jak-se-zbavit-vycerpani-a-ziskat-vic-energie-do-zivota/

Foto: Pexels.com