Bolesti tela sme zvyknutí riešiť návštevou lekára, to isté však neplatí pre duševné zdravie. Psychickú nepohodu často prehliadame, až je neskoro. To, že sa mierne nepohodlie zvrtlo do skutočnej depresie, nie je až také ľahké spoznať.
Príznaky depresie sa môžu rozvíjať pomaly
Je prirodzené cítiť sa v ťažkých chvíľach smutný alebo bez nálady. Tieto pocity sú bežnou súčasťou emočného prežívania. Spozornieť by sme však mali v momente, keď máme už dva týždne takmer každý deň zlú náladu.
Hĺbka nášho smútku pri depresii nezodpovedá situácii, v ktorej sa nachádzame – depresia pokračuje nezávisle od toho, čo sa deje okolo nás. Postupne strácame schopnosť radovať sa a užívať si bežné dni.
Ako typické príznaky depresie sa podľa serveru Depresia.com objavujú napríklad:
- pretrvávajúca smutná, úzkostná alebo „prázdna“ nálada,
- negatívny pohľad na seba a strata zmyslu života,
- pocity beznádeje, nevýkonnosti a nedostatočnosti,
- strata záujmu a radosti,
- porucha spánku,
- pokles energie a únava,
- nezáujem o sexuálny život,
- nepokoj, nervozita a nadmerná podráždenosť,
- nadmerné obavy a starosti.
Všetky tieto pocity môžu stretnúť každého z nás. Ak sú však časté, veľmi intenzívne a pretrvávajú dlhodobo, odporúča sa o ne podeliť s odborníkom.
Sebaposudzovacie stupnice depresie sú dobrý začiatok
Ak si nie ste istí, kedy sú vaše pocity už za prijateľnou hranicou a či je čas vyhľadať odborníka, môžu vám pomôcť práve sebaposudzovacie stupnice. Dokážu orientačne určiť vaše aktuálne rozpoloženie a zistiť prípadnú depresiu.
Nájdite si pokojnú chvíľku a na otázky odpovedajte podľa toho, čo vás naozaj a úprimne vystihuje. Odpovede majú priradené hodnoty, ktoré na konci sčítate a určíte, na akom stupni je vaše aktuálne prežívanie od:
- normálnej nálady,
- miernej depresie,
- strednej depresie
- až k silnej depresii.
Tieto dotazníky možno vypĺňať pravidelne a sledovať tak aktuálny stav pocitov. Využiť môžete napríklad:
- Beckovu sebaposudzovaciu stupnicu depresie – Obsahuje 21 tvrdení, v ktorých pomocou škály odpovedí najlepšie charakterizujete, ako ste sa cítili v poslednom týždni. Otázky sú zamerané na prežité pocity. Dotazník môžete nájsť tu.
- Zungovu sebaposudzovaciu stupnicu depresie – Stupnica obsahuje 20 položiek. Respondent určuje mieru svojich problémov na štvorbodovej škále, ktorá sa pýta na to, ako často ste daný pocit cítili. Výsledok testu je opäť ohodnotený pomocou bodov. Stupnice si môžete vyplniť tu.
- Beckov inventár úzkosti – Tento dotazník sa od ostatných trocha líši. Má 21 otázok a nepýta sa iba na pocitovú stránku veci, pretože úzkosti sú často sprevádzané aj fyzickými prejavmi. Môžete ho nájsť online tu.
Úzkostné poruchy sú spájané s pocitmi strachu a obáv. Úzkosť môže byť vnímaná ako mierny nepokoj, ale aj výrazná panika. Naopak, pri bežnom psychickom vnímaní trvá strach iba počas konkrétneho ohrozenia, nie dlhodobo.
Posudzovacie stupnice sú iba prvý krok
Spoznať, že je čas vyhľadať pomoc, je pri duševnom zdraví náročné. Sebaposudzovacie testy sú iba prvým krokom, ktorý vám pomôže pomenovať, čo vás trápi, ako na tom ste a čo by ste mali robiť ďalej.
Vďaka tomu, že sú výsledky odstupňované, ukážu vám, na akej úrovni psychickej pohody sa práve nachádzate. Na výsledky sa môžete pozrieť aj s odstupom času a uvedomiť si, čo vašu situáciu v opakovaných dotazníkoch zhoršilo alebo zlepšilo.
Ak sa po psychickej stránke dlhodobo necítite dobre, je dôležité vyhľadať odborníka, ktorý vám pomôže. Obrátiť sa môžete na psychológa alebo všeobecného lekára, ktorý sa dnes už depresii bežne venuje a v prípade potreby odporučí psychiatra. Nehanbite sa vziať si výsledky dotazníkov so sebou.
Hoci niekedy si problémy spojené s mentálnym zdravím hanbíme priznať, depresia nie je známkou slabosti. Tieto problémy treba riešiť, nezametať ich pod koberec a nájsť profesionálnu pomoc včas.
Foto: Andrea Piacquadio (Pexels.com)