Problémy so spánkom sú s psychickým zdravím spojené viac, než si myslíte

Psychická pohoda, Život
Že problémami so spánkom u nás trpí 40 % populácie, to je celkom známy fakt. Možno ste ale nevedeli, ako veľmi môže nespavosť ovplyvňovať naše mentálne zdravie. Alebo je to tak, že psychická nepohoda vedie automaticky k bezsenným nociam a prezívaným dňom? Sú problémy so spánkom príčinou mentálnych ochorení, alebo skôr ich príznakom?

Odborníci sa všeobecne zhodujú, že na tieto otázky neexistuje len jedna správna odpoveď. Problémy so spánkom môžu byť totiž oboje: známkou i príčinou depresívnych stavov. Napríklad pri depresívnej poruche môžu byť problémy so skorým ranným prebúdzaním hlavným príznakom. Zároveň je nespavosť rizikovým faktorom pre vznik napríklad popôrodnej alebo cyklickej depresie,hovorí lekárka Nadkarni z Harvard Medical School.

Kam nechodí spánok, chodí úzkosť
Spánok nás posilňuje. A keď ho máme málo, začnú sa v našich telách diať dosť bláznivé veci. A pretože nespavosť a depresie sú spojené, tí, ktorí trpia oboma sú chytení v začarovanom kruhu. Ich psychické zdravie ovplyvňuje ich spánkové návyky a tie zase ovplyvňujú ich psychiku.

Je to ako s tou sliepkou a vajíčkom. Ťažko povedať, čo tu bolo skôr.

Napriek tomu môžeme povedať, že niektoré poruchy spánku sú zjavnými symptómami psychických porúch. Newyorská psychiatrička Flo Leighton hovorí, že post-traumatická porucha a bipolárna porucha sú typickými príkladmi psychiatrických chorôb, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu spánku. Na druhej strane, niektoré psychické poruchy, ako napríklad úzkosť, môžu nedostatok spánku spustiť. Nespavosť zamáva hladinami z neurotransmiterov v mozgu, seratonínom či kyselinou gama-aminomaslovou, čo sú dva dôležité regulátory spánku. A keď sú vyvedené z rovnováhy, nastupuje úzkosť. Kvôli týmto chemickým nerovnováham dáva zmysel, že ľudia, ktorí zle spia, majú väčšie problémy s koncentráciou, bystrosťou a sú podráždení a v strese,hovorí Leighton.

Mohla by pomôcť riadená spánková deprivácia?
A táto otázka je naozaj myslená vážne. So všetkými vyššie popísanými faktami o súvislostiach medzi nespavosťou a mentálnym zdravím sa myšlienka na useknuté snenie ako na cestu ku zlepšeniu nálady a psychickej pohode môže javiť ako dosť scestná.

Ale najnovšie štúdie zistili, že chronoterapia môže zmierňovať symptómy depresie.

Je to spôsob, ako si kompletne prenastaviť vnútorný rytmus. Každý deň sa o malý kúsok posúva čas, kedy idete spať a kedy vstávate. To sa deje tak dlho, pokým svoj spánkový rytmus nedostanete tam, kde ho chcete mať,vysvetľuje lekárka Nadkarni.

Otvoríte si okno a zavriete oči!

Kontrolovaná chémia
Znie to jednoducho, že? Keď máte problémy so spánkom alebo zaspávaním, vaše telo vylučuje melatonín – látku, ktorá pomáha spať – buď príliš skoro alebo príliš neskoro. Chronoterapia pomáha posunúť tento moment tam, kde ho vaše telo potrebuje a počas tohoto procesu sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou zlepší aj nálada.

Vyskúšajte 5 jednoduchých trikov pre lepší spánok už dnes:

  1. Meditujte
  2. Dajte si teplý kúpeľ
  3. Vyhláste embargo na displeje a monitory pred spaním
  4. Vyvetrajte si a stlmte kúrenie
  5. Spite v ponožkách (vážne)

Napriek tomu sú vedci len na začiatku. Štúdie zatiaľ ukazujú, že chronoterapia má potenciál. Podľa jednej z nich sa stav 70 % účastníkov s bipolárnou poruchou rapídne zlepšila 57 % z nich sa cítilo omnoho lepšie i po deviatich mesiacoch od experimentu. Ďalšia štúdia pracovala s kombináciou chronoterapie a antidepresív u bipolárnych pacientov.

Niektorí z nich pozorovali zmiernené depresie už po 48 hodinách. Pre porovnanie, bežné antidepresíva obvykle začnú účinkovať až po dvoch či ôsmich týždňoch.


Bez lekárskeho dohľadu vám ale aj tak chronoterapiu nemôžeme odporučiť. Mohli by ste si skôr uškodiť než pomôcť. Pre začiatok skúste naše jednoduché tipy a spite lepšie. Dobrú noc! Váš mozog vám poďakuje ráno.

#Natálie Veselá

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet a možno si budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: Spánková paralýza: Nočná mora, ktorá vás má v hrsti