Videolekcia: Najlepšie cvičenie pre váš spánok

Pohyb, Psychická pohoda
Líhate si unavení a tešíte sa na sladký spánok, ale nakoniec sa iba nekonečne dlho prevaľujete a aj keď ste už spočítali celé stádo ovečiek, zúfate, že sa zase nevyspíte? Mnohí z nás túto situáciu poznajú až príliš dobre. Lektorka Kristýna Styblíková sa v takýchto chvíľach odporúča sústrediť na svoj dych a pomocou relaxačných pozícií z jogy sa „prepnúť“ do režimu spánku.

Na večerné uvoľnenie a upokojenie volí Kristýna dychovú techniku Chandra Bhedana. „Pred spánkom sú ideálne dychové techniky, ktoré pracujú s dlhým kvalitným výdychom a zameriavajú sa na oblasť brucha,“ hovorí lektorka.

Technika Chandra Bhedana sa člení do nasledujúcich krokov:

  • Nadychujeme sa nosom na 2 doby a vydychujeme na 4. 
  • Nadychujeme sa iba ľavou nosnou dierkou. Pravú zatvoríme palcom pravej ruky.
  • Po kratšom nádychu ľavú nosnú dierku zavrieme ukazovákom a dlho vydýchneme cez pravú dierku.
  • Opakujeme pokojne aj niekoľkých minút dovtedy, kým nám to bude príjemné.

Uvoľniť telo aj myseľ môžeme aj pomocou rôznych jogových pozícií. „Pred spaním dávame priestor upokojujúcej joge, bez výraznejšieho svalového napätia. Vyhýbame sa väčším záklonom či rotáciám, ktoré majú skôr energizujúce účinky a sú vhodnejšie na ráno. Večer sú výborné nesilové uvoľňujúce predklony. V pozíciách sa môžeme úplne uvoľniť alebo aj pasívne ‚vyvesiť‘. Pred spaním neodporúčam jesť ani piť, trávenie môže neskôr zbytočne zamestnávať vaše telo a myseľ a brániť upokojeniu,“ radí lektorka Kristína.

Okrem obchádzania chladničky a špajze myslite aj na odstránenie rušivých prvkov okolo vás. Vypnite monitory, displeje a ak si nechávate nabiť telefón, vypnite alebo zakryte LED kontrolku. Keď zhasneme všetky svetlá, mala by byť okolo nás skutočne tma a nemalo by nás pri spánku rušiť žiadne zbytočné blikanie. Od uponáhľaného dňa nás výborne odpojí aj aromaterapia sviečka s vôňou levandule či šálka medovkového čaju s medom.

Prajeme vám dobré noci a svieže dobré rána. 

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne