Konečne začnite žiť reálny život, nie iba ten online

Príspevky, Psychická pohoda, Životný štýl
Typické ráno začína väčšina z nás rýchlym skontrolovaním Instagramu, Facebooku alebo Twittera. Hlavne, aby nám nič neuniklo. Keď sa už chystáme konečne zdvihnúť a pustiť do každodennej rannej rutiny, zrazu nás prerušia upozornenia Messengera. Ignorovať prichádzajúcu správu sa podarí málokomu. Ale ránom to nekončí. V rovnakom štýle pokračuje celý deň. Nemali by sme však nechať digitálne technológie, aby ovládali náš život a aby sa displej stal stredobodom nášho sveta.

Úspora času a zlepšenie vzťahov
Riešením môže byť niekoľkodňový digitálny detox. Tým sa myslí čas, keď sa vyhýbame používaniu elektronických zariadení, ako sú smartfóny alebo počítače. Detox by nás mal zbaviť i nadmerného stresu. Aj za ten môžu často práve komunikačné technológie – každé pípnutie si okamžite vynúti našu pozornosť. Ale predovšetkým by nám mal ukázať, ako to funguje v reálnom živote. Ten máme každý iba jeden a je škoda premárniť ho sledovaním cudzích príbehov na Instagrame, najlepšie je prežívať vlastné. 

Vďaka digitálnemu detoxu získame kopu času. Podľa prieskumov totiž mobil dokážeme skontrolovať až 150-krát denne.  Ak pôjdete s kamarátkou najbližšie na kávu alebo len do obchodu, skúste si smartfón nechať doma. Uvidíte, ako zázračne sa posilnia aj vaše vzťahy s blízkymi. Konečne ich budete stopercentne vnímať bez toho, aby ste každých päť minút odpisovali niekomu inému.

Modrá nie je dobrá
Digitálny detox má aj praktickejší efekt. Podľa niektorých vedeckých štúdií má elektromagnetické pole mobilného telefónu preukázateľný vplyv na správanie a tvar buniek v tele, a tie zas na zníženú imunitu. Pravidelné žiarenie mobilu, wifi alebo bluetoothu nášmu telu jednoznačne škodí. Nehovoriac o neustále namáhaných očiach.

Výskumníci z univerzity v Tolede zistili, že modré svetlo smartfónov, notebookov a ďalších digitálnych zariadení poškodzuje videnie. Modré svetlo podľa nich spúšťa tvorbu toxickej molekuly v sietnici, ktorá môže spôsobiť makulárnu degeneráciu, čiže slepotu. Ak dopadá modré svetlo na sietnicu, ničí fotoreceptorové bunky a tie už podobne ako mozgové bunky nedokážu regenerovať.

Nájdite sami seba
U citlivejších ľudí môže takýto detox zmierniť aj depresie. Používatelia sociálnych sietí sa dnes predháňajú pozdravmi z luxusných dovoleniek z druhého konca sveta, obrazom dokonale šťastných rodiniek či perfektných zamestnaní. Náš život nám potom môže pripadať nudný a jednotvárny.

Najdôležitejšie však je, aby sme v tom veľkom množstve príspevkov a informácií, ktorými sociálne siete oplývajú, našli sami seba. Iba tak zistíme, po čom vlastne túžime, čo naozaj chceme. Nebude to však len preto, že sa tým práve niekto na sieti pochválil. Keď sa pustíte do detoxu, uvidíte, ako sa zmení aj vaše myslenie a koľko nových veci vám napadne. O tom,  že si dávate potrebnú pauzičku, nezabudnite informovať aj svojho šéfa. Možno sa k vám nakoniec pridá.

Krok za krokom
S detoxom začínajte postupne. Nemusíte si hneď vypínať telefón na celý deň. Najprv to skúste len na pár hodín denne alebo po návrate z práce či zo školy. Ak budete mať nutkanie smartfón zapnúť, zabavte sa nejakou príjemnou činnosťou. Pokiaľ ste doma, urobte si relaxačný kúpeľ a úplne vypnite.

Keď vás vaše okolie alebo klienti neustále zahlcujú správami a emailami, urobte si rozvrh. Správam sa venujte napríklad ráno o deviatej alebo o piatej popoludní. Určite to bude stačiť a vy navyše získate čas pre seba. Veď digitálne technológie majú slúžiť ľuďom, nie ľudia im. Môžete si určiť pár miest, kam si so sebou mobil jednoducho nebudete brať. Spálňa, kúpeľňa, pracovné porady? Porozmýšľajte. Ale keď sa rozhodnete, žiadne výhovorky.

Digitálny detox vás síce nezbaví kíl navyše ani nečistôt v organizme, ale aj tak veríme, že vám pomôže. Uvidíte, že aj tie veľmi dôležité veci chvíľu počkajú, niektoré sa dokonca vyriešia bez toho, aby ste ich nonstop kontrolovali.