Bolesti v oblasti krku a krčnej chrbtice môžu mať rôzne príčiny. Často sú to nesprávne držanie tela, sedavý životný štýl, jednostranné zaťažovanie pri monotónnej práci alebo niekoľkohodinová cesta autom na dovolenku. Nervy pod kožou môže podráždiť aj prievan, ktorý spôsobí lokálne zatuhnutie a bolesť. Aj psychické problémy, stres, úzkosti, pocity sklamania, hnevu, podriadenosti či bezmocnosti sa môžu prejaviť problémami s krčnou chrbticou.
Bolesti krku neradno podceňovať
Nech už je príčina akákoľvek, jej dôsledkom môže byť bolesť chrbta, pocity stuhnutosti a napätia v šiji, mravčenie horných končatín, blokády alebo dokonca vyskočené platničky. Ak vás krk bolieva každý deň a netušíte prečo, navštívte radšej odborníka. Chronické či opakované bolesti môže mať na svedomí už spomínaná vyskočená medzistavcová platnička. Podľa stanovenej diagnózy a odporúčania lekára potom môžete začať s cvičením na uvoľnenie krčnej chrbtice.
Keď ide o krk
Nebojte sa, cviky, ktoré odporúča Lenka Chuchutová nie sú krkolomné, pretože krčnej chrbtici sa najviac zavďačíte jemným, jednoduchým a ohľaduplným prístupom.
„Krčná chrbtica je citlivá oblasť – kým začneme krk precvičovať, je dobré ho najprv uvoľniť. Začnite jednoduchým krúžením plecami dopredu a dozadu a nakoniec vyklepaním,“ radí fyzioterapeutka Lenka a pokračuje: „Ďalším cvikom na uvoľnenie od bolesti krku je tzv.‚ malé áno, malé nie a malé neviem’. Pri tejto trojkombinácii jemne kývame hlavou hore a dole, ako keď súhlasíme, potom doľava a doprava, akoby sme nesúhlasili, cvičenie zakončíme úklonmi do strán. Pri tomto cvičení robíme krkom len malé pohyby, pohyb je takmer neviditeľný alebo je jeho rozsah len pár centimetrov. Je to zaujímavé, ale v tomto prípade naozaj platí, že čím menší pohyb urobíme, tým viac sa môže krk uvoľniť,“ opisuje fyzioterapeutka.
Po uvoľnení prejdeme k samotnému cvičeniu: „Zadnú časť krku efektívne precvičíme jednoduchým priblížením brady k hrudníku. Veľmi príjemné je spojiť natiahnutie krku s otvorením hrudníka. Spojte dlane na temene a s nádychom otvorte lakte a hrudník do mierneho záklonu, pohľad smerujte nahor, s výdychom zabaľte hrudník a bradu priblížte k hrudnej kosti. Opakujte niekoľkokrát za sebou v rytme dychu. Dlaňami netlačte na spánky. Zadnú časť krku precvičte spolu s bočnou stranou krku klasickými pomalými polkruhmi,“ radí Lenka.
„Veľmi často preťažujeme a zároveň zabúdame na prednú stranu krku. Pravú dlaň si položte pod kľúčnu kosť na ľavej strane hrudníka, ľavú dlaň položte na ňu, s nádychom zdvihnite bradu a pozrite sa doprava šikmo nahor v miernom záklone, s výdychom dlane jemne stiahnite nadol, kým nebudete cítiť ťah od ucha po čeľusť, od krku až po oblasť kľúčnej kosti. Počas niekoľkých nádychov si užívajte pocit uvoľnenia a potom opakujte na druhú stranu,“ zakončuje fyzioterapeutka sériu cvikov na uvoľnenie krčnej chrbtice.
Vďaka precvičeniu krčnej chrbtice môžeme predísť nielen bolestiam chrbta, ale vyhneme sa aj jeho nevzhľadnému zaobleniu, nebudú nám vytŕčať plecia ani brada. Okrem toho, že budeme zdravší, budeme aj lepšie vyzerať.
Najlepším liekom na bolesť krku je prevencia. Ak máte sedavé zamestnanie, dávajte si pozor na správne nastavenie stoličky a monitora a na držanie tela. Vyskúšajte office jogu. Aby ste nemali kŕčovito stiahnuté plecia, vyhýbajte sa stresu a negatívnym emóciám. Pravidelne, aspoň 2 – 3-krát týždenne, sa hýbte. Telo aj dušu poteší jóga alebo pilates – úprimne odporúčame.
Foto: Gymbee, Pexels.com