boelsť ramena

Cítite pri strese napätie a bolesť v ramenách? Cvičte!

Pohyb, Psychická pohoda
Stuhnuté ramená aj krk, bolesť akoby ste na šiji niesli všetky starosti sveta? Tento pocit asi pozná väčšina z nás. Keď sme pod psychickým tlakom, práve ramená majú tendenciu zadržiavať napätie. Našťastie veľmi dobre reagujú na cvičenie. Vyskúšajte naše cviky a bolesti dajte vale.

Ak prežívate stresujúce obdobie, veľmi dobre viete, že je to náročné aj pre vaše svaly, ktoré sa doslova stiahnu. Ide o automatický reflex, v angličtine známy ako „fight or flight“, po slovensky „bojuj alebo uteč“. Je to v podstate program vpísaný do našej DNA, ktorý nás bleskovo pripraví na nebezpečenstvo a okrem zvýšeného svalového napätia sa s ním spájajú aj ďalšie prejavy:

  • zrýchlený tep
  • plytké rýchle dýchanie
  • studený pot
  • studené dlane a chodidlá
  • bolesť brucha a tráviace ťažkosti

Táto prirodzená reakcia tela prapôvodne slúžila na to, aby nám pri fyzickom či inom ohrození zachraňovala život. Lenže s takýmto typom ohrozenia sa pri dnešnom životnom štýle väčšina z nás stretne už len zriedka. Namiesto číhajúceho agresora alebo predátora každodenne prežívame časový pres, stresuje nás finančná situácia alebo máme obavy o zdravie blízkych. Aby sme uspeli v kolotoči každodenných povinností, snažíme sa zvládnuť milión vecí. Reflex „bojuj alebo uteč“ v nás síce stále drieme, ale zdroje nebezpečenstva sa úplne zmenili.

Tento reflex pôvodne fungoval tak, že keď hrozba pominula, svalové napätie sa uvoľnilo a celé telo sa vrátilo do normálu. Ak však žijete v permanentnom strese, v situácii, ktorá nemá jasný koniec, ste zároveň v stave permanentnej pohotovosti a vaše svaly si nedovolia vypnúť.

Problémy si nosíme na ramenách

Uviaznutie v stave „bojuj alebo uteč“ predstavuje širokú škálu zdravotných rizík pre celé telo, na ramenách sa však stres odráža najviac. Situácia nie je beznádejná a riešenie máme vo svojich rukách, nepríjemných pocitov bolesti ramien sa môžeme zbaviť veľmi efektívnym cvičením.

Videolekcia: Máte pocit, akoby ste na ramenách niesli všetky starosti sveta? Toto cvičenie vám pomôže striasť ťažobu, odstrániť  bolesť ramien a uvoľniť krk a hrudník.


Ramena sú najpohyblivejším kĺbovým systémom v tele, umožňuje pohyb takmer akýmkoľvek smerom. Táto voľnosť je však spojená s mnohými rizikami. Pre zložitú štruktúru a široký rozsah pohybu môžu byť plecia ľahko zraniteľné. V oblasti ramien sa stretávajú tri kosti – ramenná, kľúčna a lopatka, ktoré spája päť kĺbov. Hlavný systém svalov, ktorý drží ramená v správnej pozícii, sa nazýva rotátorová manžeta. Je to skupina štyroch svalov so šľachami, ktorá obopína ramenný kĺb a stabilizuje ho.


Aby sme lepšie pochopili, čo sa vo vypätých situáciách v našich pleciach presne deje, oslovili sme fyzioterapeutky, ktoré riešia tieto problémy so svojimi pacientmi denne: „Stres je záťaž, na ktorú telo reaguje zvýšenou aktivitou. Ak sú svaly dlhodobo preťažované, vytvoria si kompenzačné mechanizmy. Tie však z dlhodobého hľadiska spôsobujú skôr problémy. Dochádza ku kĺbovým blokádam, zapuzdreným zápalom, svalovej disbalancii, poruchám fungovania nervov a ciev v dôsledku útlaku. To môže spôsobiť bolesti, brnenie alebo bolesť ramien aj celých horných končatín, problémy s dýchaním, bolesti hlavy a mnohé ďalšie,” vysvetľuje fyzioterapeutka Lucie Dlasková.

bolesť ramena pri dvíhaní ruky

Podľa fyzioterapeutky problém vzniká primárne v trapézových a prsných svaloch a reťazí sa práve do ramien a ďalej do paží, rebier alebo šije. „So stresom ide ruka v ruke aj neergonomické fungovanie nielen pri práci a riadení auta, ale pri fyzických aktivitách všeobecne,” dodáva fyzioterapeutka. Keď sa ponáhľame, pri státí a sedení nevenujeme pozornosť ani držaniu tela, nekorigujeme ho, čo bolesť ramien ešte stupňuje.

To môže vyústiť do zbytočných diagnóz a ťažkostí ako horný skrížený syndróm, úžinové syndrómy (syndróm karpálneho tunela), syndróm rotátorovej manžety, zmrznuté plece a mnoho ďalších.

Cviky na uvoľnenie bolesti ramien

Poctivé precvičenie oblasti ramien by malo zahŕňať celú škálu pohybov od predklonov, úklonov a záklonov po rotácie. Kĺbom všeobecne robia dobre aj pomalé krúživé pohyby. Z toho vyplýva, že cvikov, ktoré uvoľňujú bolesť ramien, je nespočetné množstvo. My sme vybrali tie, ktoré prinášajú okamžitú úľavu a sú veľmi príjemné. Ako korytnačka pri nich vyťahujeme krk, ktorý máme pod ťarchou hlavy a hŕbou starostí väčšinou v nevhodnej polohe.

1. Strecha
Táto obľúbená pozícia z jogy naťahuje celú zadnú stranu tela, posilňuje ramena a stred tela a má upokojujúce účinky.

  • Začneme na všetkých štyroch. Kolená sú pod bedrami a dlane pod ramenami. Dlaňou vytvoríme klenbu, opierame sa o celú dlaň vrátane končekov prstov.
  • Zdvihneme sedacie kosti nahor, nohy môžeme mať pokojne aj pokrčené. Zameriame sa na naťahovanie chrbta. Ramenia odtiahneme od uší.
  • Podľa potreby upravíme vzdialenosť dlaní od chodidiel, nohami môžeme trochu cúvnuť vzad.
  • Lakte máme stále mierne pokrčené, neohýbame ich.
  • Neustále sa odtláčame celými dlaňami, pomôže nám to vyrovnať chrbát.

precvičovanie ramena downward dog pozícia

2. Mačka
Mačka je jeden z najšetrnejších spôsobov, ako zmierniť bolesť ramena, krk a hrudník.

  • Vychádzame z pozície na všetkých štyroch, kolená sú pod bedrami a dlane pod ramenami.
  • Začneme sa hýbať v rytme dychu: zatlačíme do dlaní a s výdychom zaguľatíme chrbticu smerom k stropu. Lopatky sú široké, hlava uvoľnená a smeruje k podlahe.
  • S nádychom pomaly od kostrče vraciame chrbticu späť do neutrálnej polohy a pokračujeme do prehnutia, pohľad smeruje nahor. Krk nikdy nezakláňame, je v predĺžení chrbtice.
  • S ďalším výdychom sa opäť vyhrbíme.

uvoľnenie ramien cow pose

3. Orol
V tejto pozícii dochádza k intenzívnemu pretiahnutiu trapézov, ramien a medzilopatkovej oblasti.

  • Ruky roztiahneme doširoka ako krídla a s výdychom prekrížime ľavú cez pravú. Ruky obtočíme okolo seba a dlane spojíme.
  • Cvičiť možno posediačky aj postojačky. Opakujeme aj na druhú stranu.

yoga na bolesť ramena

4. Hlboký predklon s rukami za chrbtom
Opäť intenzívna pozícia, pri ktorej dochádza k otvoreniu hrudníka a uvoľneniu aj zmierneniu bolesti ramena a oblasti medzi lopatkami.

  • Doširoka sa rozkročíme.
  • Prsty prepletieme za chrbtom, palce zostávajú na zadku.
  • S výdychom a rovným chrbtom sa predkloníme.
  • Vonkajšie hrany dlane tlačíme smerom nahor, aby sme sa intenzívne natiahli.

hlboký predklon

Autor videa, fota: Gymbee

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne