dlhodobý stres príznaky

Ako na nás vplýva dlhodobý stres a aké sú jeho fyzické prejavy?

Psychická pohoda
Čo vy a stres? Pomerne sprofanovaný výraz, ktorý je frekventovaný aj v našich každodenných rozhovoroch. Nestíhame prácu, nestíhame rodinu, nestíhame určitú úlohu, obávame sa novej a neznámej situácie. Ako na nás dlhodobý stres vplýva, ako sa fyzicky prejavuje a aký má vplyv na naše zdravie?

Každý človek je originál a to sa odráža nielen na spôsobe, akým sa stres prejavuje, ale i v tom, čo ho spúšťa.  Príčinu stresu – stresor – je ťažké jednoznačne identifikovať a ťažké je nájsť aj spôsob, ako ho eliminovať. Stres by sme však nikdy nemali bagatelizovať, pretože mnohé výskumy potvrdzujú jeho súvislosť so vznikom alebo priebehom rôznych ochorení.

Čo je to ten stres?

Keď to zjednodušíme, stres môžeme opísať ako psychickú aj fyzickú reakciu na napätie, nadmerné zaťaženie alebo ohrozenie. Keď je organizmus vystavený stresu, začne si tvoriť zložitú chemickú cestu v centrálnej nervovej sústave. Okrem iného sa tvorí adrenalín, zostrujú sa zmyslové funkcie a telo sa snaží vyrovnať s nepríjemnou situáciou. Primárne je stres prípravou na nečakané udalosti. V modernej dobe sa však dlhodobý stres „pretvoril“ na väčší problém.[1]

Najčastejšie stresory

Ako sme už spomínali, každý z nás reaguje na iné stresové podnety. Väčšina z nás pociťuje stres z práce, prepracovanosti, tlačia nás termíny, trápi nezamestnanosť či iné ťažké životné situácie.

Aktuálnym problémom je aj vplyv digitálnych (sociálnych) médií, na základe ktorých máme nerealistické modely krásy – to sa týka najmä dospievajúcich dievčat.

Dlhodobý stres, ktorý nie je hneď zrejmý a môže so sebou niesť fyzické príznaky, je napríklad nedostatok spánku alebo konfliktné vzťahy. Podobne ako dlhodobé napätie ide o situácie, ktoré považujeme za bežné a neprikladáme im osobitný význam. Aj stres pociťovaný v raných fázach vývoja organizmu môže telu uškodiť.

stres u detí

Príznaky, prejavy a dôsledky stresu

Ako sa prejavujú zložité chemické reakcie, ktoré stres v našom tele spôsobuje? Majú nielen psychický, ale aj fyzický efekt. Očervenie nám tvár, rýchlejšie dýchame alebo máme spotené ruky… Krátkodobý fyzický stres však môže mať aj pozitívny vplyv, pretože nás vyburcuje k lepším výkonom.

Pozitívny stres sa podľa lekára a vedca Hansa Selyeho, ktorý sa ním systematicky zaoberal, nazýva eustres. Eustres má na organizmus kladný vplyv, môže nás nabiť energiou a motivovať – to pozorujeme napríklad u vrcholových športovcov alebo umelcov pri vystúpení.

Negatívny stres alebo distres má naopak dôsledky nepriaznivé, v prípade dlhodobého pôsobenia môže viesť k rôznym civilizačným chorobám (ochorenie srdca, dýchacích ciest, obezite), pretože potenciálne zhoršuje aj celkovú imunitu.[2]

Fyzické prejavy stresu Psychické prejavy stresu[3]
Zrýchlené dýchanie Pocity napätia a úzkosti
Rýchlejší tep, vyšší tlak Podráždenosť
Bolesť hlavy a závraty Únava a nespavosť
Bolesti brucha a tráviace problémy Nesústredenosť
Nepokoj – napr. obhrýzanie nechtov Oslabená imunita
Sexuálne problémy Zníženie sebadôvery

Päť tipov, ako zatočiť so stresom

Bohužiaľ, na stres neexistuje žiadny všeliek. A keďže každý vníma stres inak, vyrovnať sa s ním musí každý po svojom. Ak cítite, že vás gniavi dlhodobý stres spojený s úzkosťami, mali by ste sa sústrediť na hľadanie riešenia.

 • Pozitívna myseľ

Zamerajte sa na svoje pocity vo vzťahu k situácii a prostrediu, v ktorom sa nachádzate. Všímajte si stresory a myšlienkové procesy, ktoré ich vyvolávajú. Skúste zanalyzovať celý priebeh a sústrediť sa na východisko. Niekto si môže stres vyvolávať aj ustavičným premýšľaním o povinnostiach, ktoré ho čakajú. V takomto prípade môže pomôcť meditácia a dôležité je zamerať sa na prítomnosť, cielene vnímať, čo práve prežívame. Aj keď to znie možno prekvapivo, pozitívne myslenie sa dá aj natrénovať.

 • Relaxácia

Medzi ďalšie pomocné cvičenia patrí aj relaxácia, keď doprajete odpočinok telu aj duši. Pusťte si obľúbenú hudbu a skúste sa aspoň na chvíľu odpútať od kolotoča každodenných povinností.

 • Spánok

Dôležitý je aj dostatok spánku. Každý človek by mal spať aspoň 7 hodín denne. Ak máte so spánkom problémy, vyskúšajte bylinkové čaje, počúvajte relaxačnú hudbu alebo relaxačné zvuky na pozadí (napríklad zvuk dažďa). Tesne pred spaním vypnite všetky žiarivé obrazovky a blikajúce svetielka, pred spaním je ideálne chvíľku si čítať.

 • Pohyb

Aj pravidelný pohyb robí divy. Môžete si zacvičiť aj cviky proti stuhnutým pleciam. Pri pohybe sa vyplavujú „hormóny šťastia“ a pohyb tiež unaví, takže sa vám bude lepšie spať.

 • Čerstvý vzduch

Ak vás trápi stres a máte možnosť, doprajte si prechádzku a počas nej zhlboka dýchajte. Pohľad na zeleň a čerstvý vzduch navodia psychickú pohodu.

Keď ani jedna z ponúkaných možností nezaberie, obráťte sa na svojich blízkych. Chvíle s ľuďmi, ktorých máte radi, vás nabijú energiou a pozitívnou náladou.[4]

Ďalšie užitočné tipy, ako bojovať so stresom, nájdete v našom staršom článku.  Liečba stresu však v prvom rade spočíva v odhalení jeho príčin a snahe minimalizovať ich.

čo robiť proti stresu

Pozor na tieto „eliminátory“ stresu

„Potrebujem cigaretu,“ obvykle vyhlásia fajčiari a hneď sa ženú niekam, kde si môžu zapáliť. Podobným antistresovým prostriedkom je pre niekoho alkohol. Tieto a ďalšie návykové látky však situáciu ešte zhoršujú a okrem iného môžu viesť až k závislosti.

Alkohol, cigarety alebo iné omamné látky môžu spôsobiť krátkodobú subjektívnu úľavu, pri nasledujúcej „opici“ či podobných stavoch sa však naopak pocity nepohody ešte stupňujú.[5]

Zjednodušene povedané, dôležité je:

 1. pochopiť svoj stres,
 2. vedieť, aký stresor ho spôsobuje,
 3. snažiť sa nájsť optimálne riešenie.

Život máme iba jeden, tak si ho užívajme. Občas je to ťažké, ale za námahu to naozaj stojí.

Zdroje:

 1. Stres. Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno. Dostupné z: https://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/kurzy/patofyziologie/stres.html
 2. Čo je to stres? Objavte príznaky a príčiny stresu. Zdravý svet. Dostupné z: https://www.zdravysvet.sk/blog/co-je-to-stres-priznaky-priciny
 3. Co je to stres a jak se projevuje? MK Psychology. Dostupné z: https://www.mkpsychology.cz/3264/co-je-to-stres-a-jak-se-projevuje/
 4. Jak se zbavit stresu. BENU. Dostupné z: https://www.benu.cz/jak-se-zbavit-stresu#toc-jak-bojovat-se-stresem
 5. Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc: Alkohol, jiné návykové látky a stres. Dostupné z: https://www.drnespor.eu/nlstres2.doc

Foto: Pexels.com