mindfulness

Mindfulness – všímavosť k sebe samému aj k svojmu okoliu

Psychická pohoda
Umenie mindfulness je v posledných rokoch čoraz populárnejšie. Sľubuje nájdenie pokoja a získanie kontroly nad vlastným životom. Možno sa to bude zdať niekomu nemožné, ale jeho pozitívny vplyv potvrdzujú aj mnohé vedecké štúdie. Viete, ako sa tento spôsob myslenia naučiť?

Čo je to mindfulness?

Mindfulness sa do slovenčiny prekladá ako všímavosť. Je druhom meditácie a pomáha získať kontrolu nad roztržitými myšlienkami. Je to stav, v ktorom si človek plne uvedomuje, čo sa deje v prítomnom okamihu – tu a teraz. Môže nám pomôcť nájsť balans aj počas náročných situácií a žiť život tak, aby bol v súlade s naším vnútorným presvedčením a nebol ovládaný bezprostrednými, často búrlivými emóciami.

Vedeli ste, že mindfulness sa často zamieňa s jogou či meditáciou? No nie je to to isté. Meditácia má rôzne formy. Môže byť zameraná na sústredenie či spiritualitu, jednou z foriem je aj mindfulness meditácia. Všímavosť teda môže, ale nemusí byť formou meditácie.

Prínosy mindfulness

Pozitívny vplyv mindfulness potvrdzujú aj mnohé vedecké štúdie, ktoré dokazujú, že priaznivo ovplyvňuje naše telesné aj duševné zdravie. Mindfulness meditácia môže mať vplyv na:

Mindfulness môže podľa štúdií pomáhať aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach, vysokom krvnom tlaku, diabete, úzkosti, rakovine či astme. Dôvodom môže byť to, že znižovanie chronického stresu pozitívne ovplyvňuje imunitu. Neznamená to však, že všímavosť je zázračný všeliek, všeobecne sa odporúča skôr opatrný optimizmus.

mindfulness meditace

Postupy založené na všímavosti sa osvedčili aj pri liečbe závislostí, psychotických porúch, panických, afektívnych, obsedantno-kompulzívnych porúch, sociálnych fóbií, porúch spánku a ďalších.

Mindfulness techniky – ako začať?

Určitú úroveň všímavosti má každý človek, jej úroveň však môžeme vedome zvýšiť. Ak pochopíme, ako fungujeme, môžeme efektívnejšie a rýchlejšie zvládať psychické procesy. Schopnosť vedome si všímať sa dá zlepšiť tréningom, ktorý vás naučí pochopiť konanie seba samých v každodennej realite. Všímavosť možno rozvíjať prostredníctvom meditácie, existuje však aj veľa ďalších možností.

1. Vnímajte svoje telo: Snažte sa vnímať svoje telo v pokoji aj v pohybe. Zamerajte sa na každý kúsok svojho tela a všímajte si, či cítite napätie alebo bolesť. Ak telo potrebuje odpočinok, doprajte si ho.


Chcete sa o mindfulness dozvedieť viac? Prinášame vám tipy na knihy (vyšli v češtine):

    • Roflíková M., Vančurová M.: Mindfulness pre každého
    • Sinclair M., Seydel J.: Všímavosť
    • Puddicombe A.: Upracte si v hlave

2. Venujte pozornosť dychu: Ak cítite silné emócie, váš dych je iný, ako keď ste pokojní. Sústreďte sa na dych a uvedomujte si každý nádych a výdych. Ak ste v strese, aspoň päťkrát sa hlboko nadýchnite nosom a pri tom vydychujte s pootvorenými ústami, malo by vám to aspoň trocha pomôcť. Vyskúšajte aj ďalšie dychové cvičenia.

3. Radujte sa z drobností: Každé ráno si nájdite chvíľku a uvedomte si, na čo sa tešíte. Nemusia to byť veľké veci, stačia aj maličkosti – môže to byť vôňa rannej kávy, prechádzka so psom alebo spánok v čistých obliečkach. Je to príležitosť, ako si môžete naplno užívať radostné chvíle.

mindfulness techniky

4. Všímavé jedenie: Pri každom jedle odpovedáte na emaily alebo čítate knihu a keď jedlo dojete, ani neviete, čo ste jedli? Jedlo je dôležitým prostriedkom na prežitie a je zdrojom vitamínov a energie, bohužiaľ však na jeho dôležitosť zabúdame. Aspoň raz denne si jedlo naozaj vychutnajte. Uvidíte, že aj keď ho zjete menej, budete sa cítiť sýtejší.

5. Zastavte sa: Cítite sa ako motorová myš a nemáte čas na oddych? Aspoň raz denne sa na pár minút zastavte. Uvedomte si, čo práve robíte a čo sa vám preháňa hlavou. To vám pomôže lepšie si uvedomiť seba, svoje telo a odhadnúť, kedy je najvyšší čas na oddych.

Zastavte sa tu a teraz

V dnešnej uponáhľanej dobe zameranej na výkon môže byť ťažké len tak sa zastaviť, vnímať okamih aj to, čo práve prežívame. Zabudnite však na multitasking a naozaj sa zastavte. Uvidíte, že prežiť vlastné myšlienky, emócie z pohľadu pozorovateľa, nehodnotiť ich, bude príjemná zmena. Tréning mysle pomocou mindfulness vám pomôže lepšie sa sústrediť a byť efektívnejší, kreatívnejší, mať nadhľad aj v stresových situáciách a nájsť vnútorný pokoj.

Foto: Pexels.com