ako posilniť imunitu

Šesť tipov, ako posilniť imunitu

Všetko o jedle, Životný štýl
Teploty pomaly klesajú a rôzne typy vírusov, vrátane chrípkových, si už na nás brúsia zuby. Chladné počasie však neobviňujme, to za kašeľ a kýchanie nemôže. V prvom rade by sme si mali posvietiť na zdravý životný štýl, pretože najmä optimálny stravovací režim a dostatok pohybu sú odpoveďou na otázku, ako posilniť imunitu.

Vyvážený jedálny lístok a dostatok pohybu, ideálne na čerstvom vzduchu – to sa ľahko povie, no zakomponovať ich do našej dennej rutiny na posilnenie imunity je občas riadna fuška. V našom článku vám poradíme, ktoré potraviny by ste určite nemali vynechať. Čo sa týka pohybu, rada je jednoduchá: venujte sa tomu, čo vás bude naozaj baviť. Budete prekvapení, ako ľahko si na pohyb zvyknete.

1. Dobre sa stravujte, spite a hýbte sa

Imunita je komplexná záležitosť a jej „spoluprácu“ ovplyvňuje viacero faktorov. Na jej správne fungovanie je dôležitý primeraný energetický príjem so zodpovedajúcim množstvom bielkovín, omega 3 mastných kyselín, minerálnych látok a vitamínov. Dôležitý je aj dostatok spánku a pohybu.

Aj keď vieme, že neexistuje žiadna všemocná potravina, ktorá by dokázala bojovať proti záškodníkom napádajúcich a oslabujúcich náš organizmus, niektoré potraviny nám pomôžu posilniť imunitu o niečo viac ako ostatné.

ako podporiť imunitu

2. Vyhľadávajte vitamíny C a D

Vitamín C nájdete nielen v citrónoch, ale aj v červenej paprike, šípkach, rakytníku alebo ríbezliach. Vysoký obsah vitamínu C majú tiež bobule acai, aj preto sú v súčasnosti považované za trendy superpotravinu. Pravidelný príjem vitamínu C je skvelý spôsob ako posilniť imunitu, zmierniť únavu, zlepšiť stav ciev, ďasien a kostí.

Vitamín D vám dodá hlavne slnečné žiarenie, to však v tomto období postupne slabne, a tak by sme ho mali dopĺňať stravou. Vitamín D nájdete v rybách, hubách alebo vajciach. Niektoré potraviny, napríklad mliečne výrobky alebo cereálie, môžu byť vitamínom D umelo obohatené.

3. Doplňte vitamín E a antioxidanty

Ďalším spôsobom, ako posilniť imunitu, je doplňovanie vitamínu E. Možno vám jeho názov evokuje dlhodobo pretriasané éčka, ktoré slúžia ako konzervanty v potravinách. V tomto prípade však väčšinou ide o umelé konzervanty, ktoré sa používajú v priemyselnej výrobe. Vitamín E síce môže takisto slúžiť ako konzervant, je to však prírodná látka. Obsahujú ho:
– lieskové a búrske oriešky,
– mandle,
– slnečnicové semienka,
– maslo či mlieko.

Vitamín E patrí medzi antioxidanty. Antioxidant je látka, ktorá chráni bunky pred vysoko reaktívnymi škodlivými látkami. Tie v našom organizme vznikajú s pribúdajúcim vekom, pri chorobe, dlhodobo nevyváženej a nezdravej strave alebo pri fajčení. Vitamín E transformuje škodlivé látky na menej reaktívne a chráni tým bunky (alebo aj potraviny, pretože udržiava ich čerstvosť). A ak vieme, ako posilniť imunitu, chápeme, že aj pri tejto pravidelnej konzumácii vitamínu E predlžujeme životnosť buniek, predchádzame chorobám a môžeme zastaviť aj prípadné rakovinové bujnenie.

Medzi antioxidanty taktiež patria:
– už spomínaný vitamín C,
– vitamín A,
– vitamín B3,
– minerály selén a zinok,
– karotenoidy.

ako posilniť imunitu v zime

4. Zaraďte do jedálnička exotické plody

Bataty, ktoré sa teraz predávajú takmer všade, majú veľmi špecifickú sladkastú chuť a ich konzumácia vám pomôže, pokiaľ hľadáte jednoduchý spôsob, ako posilniť imunitu. V našej kuchyni na ne ešte nie sme veľmi zvyknutí, určite by ste im však mali dať šancu. Obsahujú významné množstvo betakaroténu, dôležitého antioxidantu, ktorý sa podieľa na tvorbe vitamínov A a C – silných bojovníkov proti infekciám. Ak vás predstava sladkých zemiakov na tanieri zaujala, no neviete, čo z nich uvariť, vyskúšajte batatové karí s červenou šošovicou alebo pečené bataty so zeleninou a tofu.

Aj grepy, pumelá a ďalšie citrusy dnes nájdete v každom väčšom obchode a ak sa nenecháte odradiť ich kyslou, občas až horkastou chuťou, odmenou vám bude poriadna dávka vitamínu C. Pravidelná konzumácia týchto zdravých dobrôt vám pomôže posilniť imunitu a tak predchádzať chrípkam a prechladnutiu.

5. Konzumujte cesnak a cibuľu

Ďalšou možnosťou, ako posilniť imunitu, je taktiež konzumácia cesnaku a cibule, ktoré pôsobia ako prírodné antibiotiká. Obsahujú látky s antibakteriálnymi, antivírusovými a antioxidačnými účinkami. Najúčinnejšie fungujú v surovej podobe – urobte si cesnakovú nátierku alebo paradajkový šalát s cibuľou. Ak vám surové nechutia alebo vám prekáža ich silná aróma, uvarte si z nich aspoň polievku. Ako základ použite poctivý domáci vývar, aj ten má blahodarné účinky na naše zdravie.

6. Radujte sa zo života

Ako sme už spomínali, zázračné potraviny, ktoré by nás ochránili pred všetkými chorobami a infekciami, existujú iba v rozprávkach. To však neznamená, že nemôžeme urobiť nič. Práve naopak: doprajte si dostatok spánku, odpočinku, pohybu, dostatok zdravých potravín. A nezabúdajte, aj v stereotype bežných dní alebo v období, keď nás kvári jeden problém za druhým je dôležité si nájsť niečo, čo nám urobí radosť.

Foto: Pixabay.com