Aké potraviny do zásoby odporúčajú poradkyne firmy STOB, Lenka Vymlátilová a Hana Pávková Málková?
Tri oriešky pre Popolušku
Ani viac, ani menej. Samozrejme od vás nebudeme chcieť, aby ste počas konzumácie oriešky počítali, ale dajte si pozor, koľko ich denne zjete. Oriešky sú skvelá potravina, ale aj nutričná bomba – ich prílišná konzumácia vášmu telu v prípade, že sa snažíte schudnúť, pravdepodobne neprospeje.
Oriešky a rôzne semienka si prisypte počas raňajok do jogurtu, pri obede do šalátu, alebo si nimi vylepšite dezert k popoludňajšej kávičke. Hodia sa takmer k všetkému.
Poradkyne STOB odporúčajú:
Cibuľa a cesnak nad zlato
Týmito potravinami sa nedá nič pokaziť, takže by ste ich mali mať permanentne v špajze. Využijete ich takmer do všetkých jedál, a navyše sú aj prírodnými antibiotikami a antivirotikami, nemôže sa teda stať, že by vám v potravinovej skrinke ležali ladom. Ale pozor, aj keď pri dobrom skladovaní vydržia relatívne dlho, nemôžte ich samozrejme skladovať dlhé mesiace ako bežné trvanlivé potraviny. Vyskúšajte francúzsku cibuľovú polievku s fazuľou alebo si urobte poriadne silnú cesnačku a skúste aj cesnakovú nátierku. Mňam!
Ovocie – sušené aj mrazené
Sušené ovocie je skvelým doplnkom raňajkových kráľov. Málokto nemiluje sušené marhule alebo brusnice. S ovocím tohto typu sa dajú vykúzliť výborné raňajky a desiaty, hodí sa ako zdravší variant, ktorý zaženie vaše chute na sladké. Dajte si však pozor na zjedené množstvo a pri nákupe vždy čítajte údaje na obale, aby ste mohli dať prednosť tomu bez pridaného cukru.
Mrazené ovocie si pri optimálnom skladovaní svoju kvalitu zachová. S najväčšou pravdepodobnosťou po rozmrazení nebude také lákavé ako čerstvé, ale bez problémov ho využijete napríklad do ovocných smoothies, koláčov alebo zmrzliny.
Strukoviny na všetky spôsoby
Neprávom sú strukoviny čiernou ovcou mnohých domácností. O malej popularite šošovice alebo hrachu môžeme polemizovať, ale jedna vec je jasná – kto im príde na chuť, rozhodne nebude sklamaný. A nemusíte ich konzumovať len na Nový rok v podobe šošovice s údeným. Okrem polievky a prívarku, známeho najmä zo školských jedální, ich môžete využiť aj na prílohy alebo dezerty. Vyskúšajte, či vám do oka padne šošovicová nátierka z cvikly alebo si život oslaďte cícerovým brownies.
Ryby, rybky, rybičky…
Ryby v konzerve alebo mrazené sú veľmi dôležitou súčasťou našich jedálnych lístkov a úžasným zdrojom bielkovín a omega 3 nenasýtených mastných kyselín. Konzervy tuniakov alebo sardiniek si môžete dať ako ľahkú a rýchlu večeru, alebo z nich vytvoriť chutné nátierky a šaláty, ktorých príprava nezaberie veľa času.
Možno sa budete čudovať, ale aj taká mrazená ryba môže byť často v lepšom stave ako chladená, ktorá do vašej chladničky putuje cez polovicu sveta. Nielenže ju budete musieť zjesť takmer okamžite, ale navyše ani nemusíte vedieť, či je naozaj čerstvá. Vyskúšajte napríklad pečeného lososa alebo halibuta s talianskym rizotom – iste si pochutná celá rodina.
Prílohy, zelenina, pečivo – základ každej domácnosti
V špajze sa oplatí mať aj kvalitné prílohové potraviny, ako sú cestoviny, bulgur alebo kuskus. Najvhodnejšie sú samozrejme celozrnné prílohy, ktoré obsahujú viac vlákniny. V poslednom čase stúpa popularita quinoy, ktorá sa stáva neoddeliteľnou súčasťou mnohých pokrmov. Bulgur je vynikajúci s pečenou zeleninou a tofu.
Pečivo môžete zmraziť v kvalitných vrecúškach na mrazenie. Dôležité však je, aby ste ho zmrazili čo najčerstvejšie. A keď sme už pri mrazničke – vedeli ste, že mrazená zelenina má často vyššiu nutričnú hodnotu ako čerstvá? Hlavne teraz na jar, keď ešte nie je taký veľký výber čerstvej lokálnej zeleniny, ňou určite neurobíte chybu. Je vhodná do polievok, ako samostatná príloha alebo napríklad súčasť slaných koláčov.