Audiolekcia: Vizualizáciou k pokoju a relaxácii

Pohyb, Psychická pohoda
Lavírujete medzi pracovnými úlohami, sledovaním noviniek a plnením svojho novoročného predsavzatia? Máme pre vás relaxačné cvičenie, pri ktorom stačí pohodlne sa natiahnuť a mať otvorené uši. Lektor jogy a meditácie Michal Večeřa vás v ňom pomocou tzv. riadenej vizualizácie zavedie na tropickú pláž, ďaleko od každodenného zhonu. Želáme príjemnú relaxáciu.

„Na dokonalú relaxáciu je najdôležitejšie, aby ste mali maximálne pohodlie. Na rozdiel od meditácie, keď sa snažíme o vzpriamený sed, pri relaxácii si pokojne ľahnite na posteľ alebo sa usaďte do mäkkého kresla. Ideálne je, aby vás aspoň pár minút nikto nerušil. Keď je okolo vás rušno, jednoduchým riešením sú technológie – nasaďte si slúchadlá a zatvorte oči,“ radí Michal. Po zime mnohým z nás chýba teplo a slnko, preto zámerne zvolil prostredie slnečnej pláže.

relaxácia

Keďže ľudský mozog má rád obrazové stimuly, vizualizácia je efektívnym nástrojom, ako sa uvoľniť. Pri zapojení predstavivosti pracuje amygdala, časť mozgu, ktorá je zodpovedná za naše správanie v stresových situáciách. Reaguje na ne dvomi reakciami – útokom alebo útekom. Amygdala má však obmedzenú schopnosť rozoznať, čo skutočne vidíme a čo si len predstavujeme. Myšlienkami na príjemnú situáciu ju tak trochu oklameme a preladíme sa do pozitívnejšieho, uvoľnenejšieho módu. Presvedčte sa sami.

Páčilo sa vám to? Samozrejme, každý si relaxáciu predstavuje inak. Niektorí ľudia cvičia jogu, iní si radšej idú zabehať alebo trávia voľný čas s dobrou knihou. Ak však nemáte poruke dobrú knihu a z domu sa vám nechce vystrčiť ani nos, relaxačná vizualizácia môže byť príjemnou alternatívou, ktorá vám vyčarí dobrú náladu.

Foto zdroj: Pexels.com