Aby s vami behanie nevybehlo: ako na rozcvičku pred a po behu

Pohyb
Hovorí sa, že najlepší vývar je ten, ktorý sa varí pomaly. A rovnako je to aj s behom v chladnom počasí. Kým sa dostanete do varu, telo sa potrebuje dostať na prevádzkovú teplotu. Ako sa zahriať pred behom a  po ňom sa pretiahnuť? To si ukážeme vo videu s trénerkou Iris Mango.

Pred behom zabudnite na pridlhé statické naťahovanie. Potrebujete hlavne rozhýbať kĺby a zahriať svaly. Najprv začnite jednoduchým mobilizačným cvičením, aby ste rozhýbali a uvoľnili kĺbové štruktúry. Spočíva v krúžení v členkoch, kolenách a bedrách. Od menších po väčšie, od pomalších po rýchlejšie, na jednu aj na druhú stranu. „Tieto pohyby rozprúdia synoviálnu tekutinu, ktorá zabezpečuje hladký pohyb kĺbov a zamedzuje ich nadmernému treniu, a tým ich chráni pred poškodením. Čím je teplota tekutiny vyššia, tým sa zlepšuje jej viskozita a máme z pohybu lepší pocit,“ vysvetľuje trénerka Iris Mango.

Čo ešte môžeme pred behom urobiť, aby sme úspešne prekonali svoj doterajší rekord, ale neublížili si pri tom? „Okrem rozhýbania kĺbov zohrejte svaly dynamickou rozcvičkou. Opäť nejde o nič sofistikované, stačí perovanie na špičkách, poskoky na všetky strany, vykopávanie azakopávanie. Ak to spojíte s pohybom paží, rozprúdite celé telo. Až potom sa pomaly rozbehnite,“ radí trénerka.

Aj po behu sa odporúča na chvíľku sa pretiahnuť. Kým pôjdete pod sprchu a pustíte na seba prúd studenej vody (pretože samozrejme viete, že tým pozitívny účinok behu a následnú regeneráciu ešte umocníte), venujte chvíľku pretiahnutiu celých dolných končatín.

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne