Láka vás meditácia? Poradíme, ako s ňou začať a usporiadať si myšlienky

Pohyb
Múdre príslovie hovorí, že nemôžeme zmeniť všetko, čo nám život prinesie, môžeme však ovplyvniť to, ako na to zareagujeme. A presne na tom je založená meditácia. Je to cvičenie, ktoré kultivuje a posilňuje myseľ, vďaka ktorému sme vyrovnanejší a celkovo odolnejší. Ako meditácia prebieha a čo vám prinesie? Keďže niet nad vlastnú skúsenosť, rovno si ju vyskúšajte podľa našej lekcie meditácie pre začiatočníkov.

Zdravý rituál, mentálne cvičenie, chvíľka, keď sme sami sebou. Teraz a tu. Presne to je meditácia. Alebo inak. Počas dňa sa z času na čas skúste sústrediť na svoju myseľ. Čo vám prebleskne hlavou? Pravdepodobne myslíte na niečo, čo sa stalo alebo čo by sa mohlo stať. Spriadate plány, strachujete sa alebo dokonca vytvárate katastrofické scenáre. Pravidelná meditácia vám pomôže ukotviť sa v prítomnosti, v bode pokoja a bezpečia, a to nielen operatívne, keď to potrebujete, ale aj dlhodobo.


„Ľudia si často meditáciu predstavujú ako ťažkú rehoľu – že budú nehybne sedieť, až im začnú tŕpnuť nohy, alebo že sa budú musieť krvopotne snažiť na nič nemyslieť. Moderná meditácia, taká, s akou sa stretnete na kurzoch alebo v rôznych aplikáciách, však počíta s tým, že sedieť na zemi dlhšie ako päť minút a s rovným chrbtom je pre väčšinu z nás nadľudská úloha. Aj častý mýtus spojený s meditáciou – vyprázdniť svoju myseľ – je dnes už prekonaný. Primárnou funkciou mozgu je premýšľanie, tie naše sú však často preťažené. Preto reálne nemožno očakávať spoľahlivú kontrolu nad tým, čo sa nám preháňa hlavou. Meditáciou však môžeme ovplyvniť, ako sa s myšlienkami vyrovnáme. Práve v tom vidím obrovský prínos meditácie pre dnešného človeka,“ hovorí Nikol Maiová, lektorka meditácie a jogy.


Video: Aby ste si vedeli predstaviť, ako meditácia prebieha, pustite si našu krátku videolekciu pre začiatočníkov s príjemným hlasom lektorky Nikol Maiovej.

Meditácia prospieva mysli aj telu.  

  1. Sme odolnejší a sústredenejší

Meditácia zlepšuje schopnosť vyrovnať sa so stresom. K tomuto záveru došla štúdia z Harvardu, podľa ktorej u účastníkov meditačného kurzu nastalo zníženie aktivity v amygdale, časti mozgu, ktorá na stres reaguje pocitmi strachu a úzkosti. 

  1. Viac si vážime seba aj druhých

Meditácia dokáže zmierniť depresiu a redukovať negatívne myšlienky, pretože znižuje hladinu zápalových cytokínov, ktoré sú spájané s depresívnymi poruchami. 

  1. Lepšie spoznáme svoje telo aj svoje správanie

Meditácia môže časom upraviť aj nežiaduce vzorce správania. Na fyzickej úrovni zvyšuje vnímanie seba samého, ktoré je dôležité na efektívne uvoľnenie tela. Už žiadne zaťaté čeľuste!  

  1. Bude sa nám lepšie spať

Meditácia tlmí vodopád myšlienok, ktoré nám často bránia zaspať. Na to zas prišla iná štúdia, ktorá zistila, že ľudia, ktorí meditujú, spia dlhšie a ich spánok je kvalitnejší. 

meditacia na vnútorný pokoj

Meditačných techník je neúrekom 

Meditácia zahŕňa celý súbor techník na kultiváciu mysle. Každej môžete venovať pár minút alebo aj hodiny (to vám však na začiatku neodporúčame) a môžete tak robiť v rôznych pozíciách – v sede, poležiačky alebo v pohybe. Techniky sa môžu prelínať alebo kombinovať. 

Základné rozdelenie meditácie je na meditáciu vedenú a nevedenú. Vedená meditácia je pre začiatočníkov vhodnejšia. Pri nevedenej meditácii sa predpokladá, že už poznáte techniku a meditujete sami. 

Meditáciu môžeme ďalej rozdeliť na upokojujúcu meditáciu a meditáciu vhľadu. V prvom prípade je cieľom upokojiť myseľ a zlepšiť koncentráciu, v druhom rozvíjať osobné kvality – vďačnosť, empatiu alebo pozitívne myslenie. 

Mindfulness meditácia alebo techniky na koncentráciu 

Populárna je meditácia, pri ktorej pestujeme schopnosť byť všímavý bez toho, aby sme čokoľvek menili, v angličtine nazvaná mindfulness. Môže to byť napríklad jednoduché pozorovanie dychu. 

Obľúbené sú aj techniky zamerané na koncentráciu. Pri nich sa sústredíme na dych, konkrétny objekt (napríklad plameň sviečky či kvet) alebo zvuk. Určite ste už počuli aj o skenovaní tela od hlavy až po päty alebo o vizualizáciách, pri ktorých si predstavujete osobu, vec alebo miesto. 

Špeciálnou technikou je tzv. védska meditácia, ktorá pracuje s mantrami. Mantra je slovo alebo zvuk, ktorý pomáha myseľ upokojiť. Je to napríklad slovo, ktoré sa v slovenčine vyslovuje „šanti“. Pochádza zo sanskrtu a znamená mier. Skúste si ho povedať, cítite ten efekt? 


„Kúzlo védskej meditácie spočíva v tom, že táto technika nie je založená na koncentrácii, ktorá býva pomerne náročná. Je spoľahlivým nástrojom na upokojenie mysle. Ak je naša myseľ pokojná a spokojná, myšlienky sa upokoja prirodzene. Keď sa upokojí naša myseľ, relaxuje aj naše telo. V stave odpočinku telo odbúrava stres a obnovuje svoje sily,“ hovorí Tereza Böhmová, lektorka védskej meditácie.


Nalákali sme vás? Alebo ste meditáciu už skúšali a veľmi sa vám nedarila? Nevešajte hlavu, ani po prvej lekcii klavíra nezahráte hneď Mozarta. Niektorí ľudia pocítia príjemné účinky už po prvej seanse, ale pre väčšinu predstavuje meditácia dlhšiu cestu. Učitelia odporúčajú trpezlivosť, efekt sa môže prejaviť až po niekoľkých týždňoch. Na meditáciu sa môžete naladiť aj pomocou ľahkého naťahovania alebo dychových techník 

Autor videa, fota: Gymbee, Pexels.com

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne