Ľudský mozog je najvýkonnejší počítač na svete. Zaberá iba 2 % hmotnosti tela, ale spotrebuje 20 % všetkej energie. Neustále spracováva obrovské množstvo informácií, riadi celé telo.1 No mozog nás dokáže aj pekne potrápiť, napríklad keď nás dookola morí scenármi typu čo by bolo keby a stane sa z nás overthinker.
Čo je to overthinking
Overthinking možno preložiť ako prehnané premýšľanie. Niekedy sa nazýva aj ruminácia – obsedantné myslenie, neustále opakovanie nejakej myšlienky. Za ovethinkerov označujeme ľudí, ktorí neustále premýšľajú, čo mohli urobiť inak, čo radšej nemali robiť a neustále dumajú, čo by sa stalo, keby a v podobnom duchu rozjímajú aj o budúcnosti.
Venujú priestor obavám z budúcnosti, tomu, čo príde, aj keď to nemôžu ovplyvniť. Neustále riešia myšlienky – dookola ich v pamäti omieľajú, ale nemôžu si pomôcť. Overthinkeri sú často zaseknutí medzi prítomnosťou a budúcnosťou a nedokážu si naplno užívať prítomnosť.
Ako overthinking vyzerá?
Myšlienky sa točia v neustálom kruhu. Väčšinou je impulzom jednoduchá myšlienka alebo nápad. Potom však myseľ začne rozpitvávať každý aspekt, skúma všetky alternatívy, výsledky aj dôsledky. Čím viac sa človek svojimi myšlienkami zaoberá, tým sa zdá všetko zložitejšie a komplikovanejšie. Aj problém so zdanlivo jednoduchým riešením sa tak v hlave stáva neriešiteľným.
Prejavy overthinkingu:
- Neschopnosť myslieť na čokoľvek iné
- Neschopnosť uvoľniť sa
- Neustály pocit úzkosti
- Pocit straty kontroly nad myšlienkami
- Myšlienky na najhoršie scenáre
Negatívny efekt overthinkingu
Možno si poviete, že premýšľanie je zdravé, takže je zbytočné na túto tému polemizovať. No nie je to tak úplne pravda. Pri overthinkingu naša myseľ nie je schopná relaxovať, čo vedie k nadmernému stresu, úzkosti až depresii. Nezdravý overthinking2 vedie k nerozhodnosti, paradoxne k menšej kreativite, únave a problémom so spánkom.
Telo v dôsledku stresu môže začať trpieť rôznymi fyzickými ťažkosťami, ako sú tráviace problémy alebo bolesti hlavy.
Test: Ste overthinker?
- Ak vám napríklad šéf v práci niečo vytkne, ešte v noci premýšľate, čo ste mali urobiť inak?
- Stáva sa vám, že v noci zbytočne premýšľate nad niečím, čo vám niekto povedal pred mesiacmi či rokmi?
- Máte problém vybrať si jedlo v reštaurácii a ak si už niečo objednáte, takmer vždy si poviete, že ste si mali radšej objednať niečo iné?
- Máte pocit, že plytváte časom, keď si po náročnom dni na chvíľu ľahnete na gauč?
- Vytvárate si v hlave imaginárne dialógy, v ktorých si prehrávate, čo ste mali povedať alebo čo poviete?
- Máte problém hovoriť pred ľuďmi bez prípravy?
- Cítite, že nie ste dostatočne spontánni?
- Premýšľate, čo ste mali v živote urobiť inak alebo ľutujete, čo ste neurobili?
- Dopredu premýšľate, čo sa stane, keď nestihnete lietadlo, ujde vám vlak alebo sa zaseknete v dopravnej zápche?
- Máte pocit, že sa neviete uvoľniť, úplne vypnúť?
Ak ste na tieto otázky odpovedali viac ako 4-krát ÁNO, pravdepodobne ste overthinker. Ako z tohto bludného kruhu vybŕdnuť?
Päť tipov, ako sa zbaviť overthinkingu:
1. Uvedomte si, čo sa deje
Ak máte pocit, že žijete v permanentnom zajatí svojich myšlienok a často strácate hlavu, vedzte, že nie ste sami. K overthinkingu máme všetci sklony, len niektorí viac. Problémy sa naučíte lepšie zvládnuť iba tak, že si ich uvedomíte.
2. Nesnažte sa byť za všetkých okolností perfektní
Perfekcionizmus nám prináša falošnú predstavu, že ak neurobíme jediné „správne“ rozhodnutie, nebudeme úspešní. Ale tak to vôbec nie je. Jediná správna voľba neexistuje. Naozaj nemusíme vedieť všetko ani byť perfektní. Nebuďte už na seba takí prísni a dovoľte si nebyť dokonalí, radí Melody Wilding3, koučka, ktorá sa venuje ľuďom, ktorým v ceste k úspechu bráni práve overthinking alebo imposter syndróm.
3. Nájdite si aktivitu, ktorá vás od myšlienok odpúta
Nájdite si aktivitu, pri ktorej dokážete vypnúť. Pre niekoho to môžu byť prechádzky so psom, výlet na bicykli, joga, niekto je najspokojnejší s knihou v ruke. Nájdite si jednoducho niečo, čo vás bude naozaj baviť.
Môžete vyskúšať wellness, masáže, dychové cvičenia, meditáciu alebo techniku mindfulness. Základom je, aby ste dokázali naozaj relaxovať.
4. Starajte sa len o to, čo dokážete ovplyvniť
„V živote ma trápilo veľa vecí, z ktorých sa väčšina nikdy nestala,“ povedal kedysi známy spisovateľ Mark Twain. Nemá zmysel rozmýšľať nad tým, čo vám niekto povedal na základnej škole alebo čo sa môže stať v budúcnosti. Zaoberajte sa len problémami, ktoré máte možnosť ovplyvniť. Zajtra vás v práci čaká dôležitá prezentácia? Zamerajte sa na ňu a pokojne nad ňou premýšľajte. No keď už bude za vami, naozaj nemá zmysel riešiť, na čo ste mohli odpovedať inak a ako ste mali reagovať.
5. Zapisujte si svoje obavy do denníka
Písanie denníka je skvelý spôsob, ako si usporiadať myšlienky. Stačí, ak si na písanie vyhradíte každý deň pol hodiny. Spätne si môžete svoje zápisky prechádzať. Uvidíte, že keď sa budúcnosť stane prítomnosťou, väčšina obáv z budúcnosti nebude aktuálna. Do denníka si zapisujte aj všetky svoje úspechy. Vo chvíľach, keď vám bude nanič, si ich pripomeňte.
Zdroje:
1. Všetko, čo ste chceli vedieť o mozgu a báli ste sa opýtať. BrainMarket. Dostupné z: https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/vse--co-jeste-chteli-vedet-o-mozku-a-bali-jste-se-zeptat/
2. Fenomén s názvom "overthinking". Centrum Locika. Dostupné z: https://www.centrumlocika.cz/novinky/fenomen-s-nazvem-overthinking
3. How to Stop Overthinking Everything. Harvard Business Review. Dostupné z: https://hbr.org/2021/02/how-to-stop-overthinking-everything
Foto: Pexels.com