cyklovýlety

Kam sa na Slovensku a v Česku vydať na najlepšie rodinné cyklovýlety

Za hranicami
S letnými prázdninami nastáva čas poriadne popreháňať dvojkolesového tátoša. Nebojte sa, nebudeme lámať rekordy, ponúkame vám tipy pre celú rodinu vrátane ratolestí.

Za vodopádom a minerálnymi prameňmi 

Jednou z najkrajších slovenských trás je CykloKorytnička kľukatiaca sa na miestach, kde medzi Ružomberkom a kúpeľmi Korytnica premával vláčik Korytnickej železnice. Doslova po pár kilometroch navštívite rázovitú osadu Vlkolínec, zapísanú do zoznamu UNESCO. V obci Podsuchá môžete po krátkej odbočke dôjsť k Brankovskému vodopádu, najvyššiemu vodopádu v Nízkych Tatrách, ktorý padá z výšky 55 metrov. V Korytnici sa nezabudnite občerstviť vodou z minerálneho prameňa s vysokým obsahom železa. 

CykloKorytničkou sa dostanete až k Brankovskému vodopádu, najvyššiemu vodopádu v NP Nízke Tatry, ktorý padá z výšky 55 metrov. 

Na bicykli okolo zámkov a hradov
Ak máte radi historické pamiatky a vodné toky, vyberte sa Hradnou cyklotrasou pozdĺž Váhu. Po ceste sa stihnete aj kochať, pretože cesta je široká a rovná. Jediné stúpanie vás čaká, ak si budete chcieť zblízka prezrieť trojicu stredovekých hradov – Budatín, Strečno a Starhrad. Budatínsky hrad s rozsiahlym parkom poteší nielen oko, na rozdiel od Strečna a Starhradu stojí iba na miernom kopci. Ak si však chcete stúpanie vynahradiť, môžete vybehnúť na hradnú vežu. Odmenou bude krásny výhľad.  

Cyklotrasa vedie okolo Areálu vodných športov s detským ihriskom a skateparkom. Strečno zase ponúka tradičnú komentovanú prehliadku s množstvom zaujímavostí. Ak budete ešte vládať, pokračujte až k Starhradu. Výhľad na okolie a domašínsky meander, kde Váh tvorí obrovský riečny oblúk v podobe písmena U, totiž nemá chybu.

Do Trenčína za Báthoryčkou 

Čo sa týka okolia a prírody, azda najkrajšia a okrem toho veľmi vhodná aj pre deti je Belianska cyklotrasa. Spája Spišskú Belú s Tatranskou Kotlinou a jej prevýšenie je len mierne. Ľahko ju zvládnu deti na menšom bicykli alebo rodičia s pripojeným vozíkom pre najmenších potomkov.

Prístrešky s lavičkami sú pomaly za každým bučkom, takže môžete kedykoľvek zastať a oddýchnuť si. V Tatranskej Kotline môžete navštíviť Beliansku jaskyňu a zastaviť sa na detskom ihrisku pri Belianskom rybníku.

V Tatranskej Kotline môžete navštíviť Beliansku jaskyňu, detské ihrisko aj neďaleký rybník. 

Povestnú grófku Báthoryčku vám asi nemusíme predstavovať. Poznáte však trasu nazvanú podľa nej – Báthoryčkin cyklookruh v okolí Trenčína? Začnete v obci Podolie, kde určite nevynechajte Park miniatúr. Spolu s deťmi budete žasnúť nad modelmi zámkov, hradov, kostolíkov aj domov významných osobností pod holým nebom. Počas prehliadky môžete bicykel pokojne tlačiť alebo na ňom dokonca sedieť.

Do Česka za vinicami 

Medzi cyklistami je obľúbená najmä južná Morava. Vyhľadávajú ju často cyklisti, ktorí preferujú rovinatý terén, a rodiny s menšími deťmi. Nenáročný terén s malebnými pivničkami, kde sa – a to zdôrazňujeme, že až po výlete – dá krásne osviežiť a ochladiť.

Najznámejší je Lednicko-valtický areál. Obrovské parky s množstvom rybníkov, kaplniek, poľovníckych zámočkov a ďalších zaujímavostí vám poskytnú aj krásne zákutia na zastávku či piknik s deťmi. Pre milovníkov dramatických vyhliadok je ako stvorený národný park Podyjí, kde nájdete krásne vinice a vo vode možno zbadáte aj voľne žijúce vydry.

Nielen kone u Třeboně 

Príjemné rovinky vhodné pre rodiny s najmenšími deťmi nájdete aj v Čechách. Typickou plackou je napríklad Třeboňsko. Veľké rybníky poskytujú chládok a krásnu kulisu romantických zastávok.

Veľké rybníky poskytujú chládok a krásnu kulisu romantických zastávok.

Začnite pri rybníku Svet priamo v Třeboni a uvidíte, kam sa až po okruhu s dvadsiatimi dvoma informačnými tabuľami dostanete. Pre malých cyklistov bude výhodou, že väčšinou pôjdete po málo frekventovaných asfaltových a lesných cestách a okolo hrádzí rybníkov. V južných Čechách vám odporúčame urobiť si cyklovýlet po chodníku okolo zámku Červená Lhota. Môžete si tam aj  oddýchnuť a dať si niečo dobré pod zub.

Hurá za Mikešom 

Ešte ďalej smerom na juh sa oplatí s bicyklom vyraziť na Lipno, ktoré okrem krásnej prírody poskytuje pestrú paletu ďalších prázdninových aktivít. Môžete sa vybrať po „jezerní stezce“ – chodníku, na ktorom možno bicyklovanie kombinovať s kúpaním a detskými atrakciami. Môžete však odbočiť aj na bobovú dráhu alebo sa plaviť loďou po jazere.

Pekné cyklotrasy nájdete aj v tesnej blízkosti Prahy. Pre deti odporúčame najmä trasu v okolí Hrusíc – vedie krajom, ktorý miloval maliar Josef Lada. Vydajte sa po stopách kocúra Mikeša a ďalších postáv z Ladovského sveta – začnete aj skončíte v Mnichoviciach. Medzi Hrusicami a Ondřejovom vás čaká síce jeden kopčisko, na ktorý asi budete musieť s deťmi bicykle tlačiť, vynahradí vám to však zastávka v Ondřejovskej hvezdárni.

Pekné cyklotrasy nájdete aj v tesnej blízkosti Prahy.

Ďalšou tradičnou trasou, ktorá je blízko Prahy, je trasa po brehu Labe medzi Poděbradmi a Nymburkom. V Poděbradoch si na kolonáde možno vychutnať kúpeľnú atmosféru, v Nymburku si zas nezabudnite dopriať vynikajúce Postřižinské pivo.

Najkrajší pohľad na svet je… z bicykla 

Či už na Slovensku alebo v Čechách, cykloturistika s rodinou môže byť základom naozaj zábavnej dovolenky alebo víkendového výletu. Aby to tak zostalo aj v prípade nehody či defektu, nezabudnite si dohodnúť poistenie či asistenciu. Nielen úrazové či cestovné poistenie si dnes môžete ľahko vybaviť aj online.