Prvým krokom pri dopravnej nehode je zaistenie miesta nehody. V prvom rade dbajte vždy na vlastnú bezpečnosť! Pokiaľ idete okolo a zastavujete, aby ste pomohli, odstavte svoje auto, ak je to aspoň trochu možné, na bezpečnom mieste aspoň 50 m za nehodou a rozsvieťte výstražné svetlá.
– oblečte si reflexnú vestu ešte, než vystúpite z auta
– vezmite z auta telefón, lekárničku, prípadne hasiaci prístroj, výstražný trojuholník
– umiestnite výstražný trojuholník pred miesto nehody – na diaľnici minimálne 100 m pred nehodou – všeobecne zvoľte miesto tak, aby prichádzajúce vozidlá mali včas možnosť bezpečne zastaviť
– vyhodnoťte stav havarovaného vozidla – ak hrozí požiar, zvážte použitie hasiaceho prístroja
– zapojte ďalších svedkov nehody – rozdajte úlohy – riadenie dopravy, volanie na tiesňovú linku atď.
Všeobecné zásady prvej pomoci
Nie je čas na dlhé rozmýšľanie, ale je dobré sa najprv upokojiť niekoľkými hlbokými nádychmi a výdychmi, obzrieť situáciu, skúsiť vyhodnotiť najväčšie riziká, zistiť, koľko je ranených a kto je na tom najhoršie.
Pri všetkých krokoch dbajte hlavne na vlastnú bezpečnosť, pri podaní prvej pomoci používajte jednorazové gumové rukavice.
1. Privolajte pomoc
Volajte tiesňovú linku záchrannej služby 155. Snažte sa im oznámiť to najdôležitejšie – svoje meno a číslo, čo a kde sa stalo, počet postihnutých a ich stav, popis zranení. Operátor záchrannej služby vám bude klásť otázky ohľadom stavu ranených a pomôže s tým, ako ďalej postupovať. Zostaňte na príjme, môže sa stať, že vám z dispečingu budú volať späť!
2. Zastavte krvácanie
Zamerajte sa na zranenie so silným krvácaním. V prípade tepenného krvácania môže človek zomrieť do pár minút. Na zastavenie krvácania použite tlakový obväz, tlak prstami priamo do rany, výnimočne škrtidlo.
3. Zistite stav vedomia
Oslovte zraneného prípadne s ním zatraste. Pokiaľ nereaguje, je v bezvedomí a vy musíte rýchlo konať.
– dýchacie cesty uvoľnite záklonom hlavy a zdvihnutím brady (u detí do 1 roka hlavu nezakláňať)
– ak je zranený v aute, vykonajte tento úkon tam
– ak postihnutý dýcha (zistíme počúvaním, pohľadom – počas 10 sekúnd sa aspoň dvakrát nadýchne), ponechajte ho vo vozidle za stáleho uvoľnenia dýchacích ciest
– pokiaľ nedýcha alebo si stavom dychu nie ste istí, pokúste sa postihnutého z auta vyslobodiť
4. Vyprostite zraneného z vozidla
Vyslobodzovanie vykonávajte len vtedy, ak je potrebné vykonať resuscitáciu, ak hrozí ďalšie nebezpečenstvo, alebo sa inak nemôžete dostať k ďalším poraneným. Pokiaľ nič zo spomínaného nenastalo, zranený dýcha a situácia je bezpečná, nechajte radšej vyslobodenie na profesionáloch.
Pri vyslobodzovaní by ste mali byť obzvlášť opatrní. Snažte sa zamedziť pohybu hlavy a rotácii chrbtice zraneného, keď s ním hýbete. Vo väčšine prípadov poskytnutia prvej pomoci sa odporúča tzv. Rautekov chvat. Zakliesnených pasažierov iba udržujte pri vedomí a počkajte na hasičov.
5. Resuscitujte
Pokiaľ ranený nereaguje a nedýcha, začnite nepriamu srdcovú masáž.
– položte ho na chrbát na pevný podklad
– u dospelého stláčajte hrudník uprostred na spojnici bradaviek s frekvenciou 100 až 120 stlačení za minútu do hĺbky asi 1/3 hrudníka – rytmus je podobný ako u pesničky „Rolničky, rolničky“ alebo hitovky od Bee Gees „Stayin’ Alive“
– ak ste preškolený záchranár, robte umelé dýchanie v pomere 30 stlačení : 2 vdychy
– neprestávajte, kým sa oživovaný nepreberie alebo si ho neprevezme lekár
U detí je situácia trochu iná a vdychy hrajú pri ich resuscitácii o niečo väčšiu úlohu ako u dospelých. Túto techniku by ste sa ale ideálne mali naučiť od odborníkov na kurze prvej pomoci. Pokiaľ si na vdychy netrúfate, vykonávajte iba stláčanie hrudníka (100 stlačení za minútu). Pokiaľ si na vdýchnutie u detí trúfate, postupujte nasledovne:
– u dieťaťa začnite 5 umelými vdychmi – vdychujte tak, aby sa dieťaťu zdvihol hrudník ako pri normálnom nádychu
– u detí do 1 roka dýchajte do úst aj nosa zároveň – objem vzduchu by mal zodpovedať zhruba vašim ústam – nesnažte sa tlačiť proti odporu
– u detí nad 1 rok jednou rukou udržujte hlavu v miernom záklone, druhou rukou ľahko zapchajte nos – vdychujte iba do úst a opäť sa nesnažte vdychovať viac, než je potrebné pre normálne zdvihnutie hrudníka
– stláčajte hrudník podobne ako u dospelého – uprostred na spojnici bradaviek, do hĺbky 1/3 hrudníka, v rytme pesničky Rolničky
– vykonajte 30 stlačení, následne 2 vdychy
– neprestávajte, kým sa oživovaný nepreberie alebo si ho neprevezme lekár
Vykonávanie resuscitácie je veľmi fyzicky náročné. Ak sú s vami na mieste ďalšie osoby, striedajte sa v stláčaní hrudníka po 2 minútach.
6. Minimalizujte šok pre zraneného
Prechádzame k poslednému bodu toho, ako poskytnúť prvú pomoc. Teraz sa dostávame z toho najhoršieho. To, že je človek v šoku, spoznáte podľa slabo hmatateľného tepu, zrýchleného povrchného dýchania, bledosti alebo studeného potu. Ak táto situácia nastane:
– položte zraneného na chrbát
– prikryte ho fóliou alebo inak zaistite teplo
– keď je smädný, ovlažujte mu pery
– nepodávajte mu žiadne lieky
– komunikujte s poškodeným a hovorte mu, čo robíte a prečo
– snažte sa ho upokojiť a vyčkajte na príchod záchrannej služby
No, a je to za nami! Stále sa ale bojíte, že na niečo zabudnete? Podľa vyhlášky by ste vždy mali mať v aute tzv. Kartu prvej pomoci. Pozrieť sa tiež môžete na Národný portál zdravia, kde nájdete detailný postup, ako sa pri nehode zachovať, a aj krátky test, ktorý vám prezradí, ako ste na tom so svojimi znalosťami.
Tipy na poskytnutie prvej pomoci
Aplikácia 155.sk
Aj najracionálnejší človek môže spanikáriť a zabudnúť ako poskytnúť prvú pomoc pri pohľade na ohnuté plechy, ľudí v neprirodzených polohách a krv. Preto je neoceniteľným pomocníkom aplikácia 155.sk, ktorá vás pomocou jedného dlhšieho stlačenia displeja spojí s operátorom tiesňovej linky 155 a oznámi mu vaše meno, číslo a miesto. Nie každý exceloval v zemepise a opis: “Na ceste z Nitry do Rimavskej Soboty ma navigácia po hodine zaviedla po okreskách niekam do lesa,“ predsa len nie je najpresnejší.
TIESŇOVÁ LINKA 155 vs. 112
Pokiaľ ide o ohrozenie zdravia alebo života, ideálne je volať priamo na linku záchrannej služby 155.
Ušetríte tým drahocenný čas, pretože operátori na tejto linke vás okamžite môžu navigovať, ako poskytnúť prvú pomoc, a medzitým zalarmujú aj ďalšie dôležité zložky integrovaného záchranného systému.
Tiesňová linka 112 slúži ako spojovateľka na záchranku, hasičov i políciu. Má výhodu aj v prípade cudzincov alebo vtedy, keď nemáte signál, iné číslo nepoznáte alebo váš mobil nemá SIM kartu.
A na záver posledná štipka motivácie. Zachovať si chladnú hlavu v krízovej situácii nie je ľahké, ale ak poskytnete prvú pomoc správne, môžete niekomu zachrániť život. A to je predsa najdôležitejšie!
V článku vychádzame z odporúčaní Národného portálu zdravia a BECEP.
Foto: Pexels.com, Play.google.com