Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Ako poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode

Auto a mobilita
Bicyklovať sa vraj nedá nikdy zabudnúť. S prvou pomocou pri autonehode to však nie je také jednoduché. V bežnom živote ich väčšina z nás našťastie často nevyužije, ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Keď už k nepríjemnej situácii dôjde, na googlenie nebýva čas.

Pri dopravnej nehode je najdôležitejším krokom zaistiť miesto nehody. Ak idete okolo nehody a zastavujete, aby ste pomohli, pre svoju vlastnú bezpečnosť odstavte svoje auto, ak je to aspoň trocha možné, až za ňou. Oblečte si reflexnú vestu a vezmite lekárničku. 


Všeobecné zásady prvej pomoci 

 

1) Vyslobodzovanie 

Cítite naftu či benzín, potrebujete urobiť resuscitáciu alebo sa dostať k ďalším poraneným? Potom je dôležité dostať ľudí z nabúraného auta. V prvom rade sa zamerajte na ťažko zranených, teda tých, ktorí nedýchajú, sú v bezvedomí, hrozí im zadusenie alebo veľmi krvácajú. Podobne ako na Titanicu postupujte podľa pravidla, že ženy a deti majú prednosť pred kapitánom lode. 

Pri vyslobodzovaní by ste mali byť mimoriadne opatrní. Až v takejto situácii si obyčajne ľudia uvedomia, aké krehké sú naše telá. Preto sa snažte zabrániť pohybu hlavy a rotácii chrbtice zraneného, keď s ním hýbete. Vo väčšine prípadov sa odporúča tzv. Rautekov chvat. Zakliesnených pasažierov iba udržujte pri vedomí a počkajte na hasičov. 

2) Vyšetrenie – oči, uši, ruky 

Prezrite zranených a pozrite sa, či dýchajú, krvácajú, aká je ich poloha, výraz a farba tváre. Ďalej sa zamerajte na to, čo počujete. Ako sa postihnutý prejavuje? Reaguje na oslovenie? Vzdychá? Prehmataním skontrolujte dýchacie pohyby, tep či bolesť v postihnutých oblastiach. 

3) Krvácanie 

Zamerajte sa na krv. Keď je všetko zakrvácané, snažte sa nájsť zdroj a pomocou tlakového obväzu, škrtidla či tlakom prstov sa pokúste krvácanie zastaviť. V najhoršom poslúži na zaškrtenie končatiny zdrap vašej košele, trička alebo opasok. Pri tepnovom krvácaní môže človek umrieť do 1 – 2 minút, takže postupujte čo najrýchlejšie aj za cenu nedodržania sterility. 

4) Aplikácia 155.sk 

Aj najracionálnejší človek môže spanikáriť pri pohľade na ohnuté plechy, ľudí v neprirodzených polohách a krv. Preto je neoceniteľným pomocníkom aplikácia 155.sk, ktorá vás pomocou jedného dlhšieho stlačenia displeja spojí s operátorom tiesňovej linky 155 a oznámi mu vaše meno, číslo a miesto. Nie každý exceloval v zemepise a opis: “Na ceste z Nitry do Rimavskej Soboty ma navigácia po hodine zaviedla po okreskách niekam do lesa,“ predsa len nie je najpresnejší. 

Ak nemáte aplikáciu, volajte záchrannú službu na čísle 155. Snažte sa im oznámiť to najdôležitejšie – svoje meno a číslo, čo a kde sa stalo, počet postihnutých a ich stav, opis zranenia. Hlavne zostaňte na príjme, pretože sa môže stať, že vám z dispečingu budú volať späť! 

Aj vy si pri čítaní týchto informácií hovoríte, že si radšej tú aplikáciu nainštalujete? My tiež. 

TIESŇOVÁ LINKA 155 vs. 112 

Pokiaľ ide o ohrozenie zdravia alebo života, ideálne je volať priamo na linku záchrannej služby 155, to nakoniec odporúča aj BECEP. 

Ušetríte tým drahocenný čas, pretože operátori na tejto linke vás okamžite môžu navigovať, ako poskytnúť prvú pomoc, a medzitým zalarmujú aj ďalšie dôležité zložky integrovaného záchranného systému. 

Tiesňová linka 112 slúži ako spojovateľka na záchranku, hasičov i políciu. Má výhodu aj v prípade cudzincov alebo vtedy, keď nemáte signál, iné číslo nepoznáte alebo váš mobil nemá SIM kartu. 

5) Resuscitácia čiže oživovanie 

Keď zranený nedýcha, treba ho vyslobodiť z vozidla a začať s nepriamou masážou srdca. Masáž srdca je opakované stláčanie hrudníka oboma rukami frekvenciou 100 stlačení za minútu. Pomôckou môže byť rytmus niektorých pesničiek, napríklad vianočnej „Roľničky“ alebo hitu Bee Gees „Stain’ Alive“. Ak si trúfate, po každých 30 stlačeniach vykonajte dva vdychy umelého dýchania. Neprestávajte, kým sa oživovaný zjavne nepreberie alebo vás nevystrieda lekár. 

6) Bezvedomie a riziko zadusenia 

Je vodič v predklone a v bezvedomí? Snažte sa oboma rukami zafixovať hlavu, opatrne ho vráťte na sedadlo, hlavu mu mierne zakloňte a predsuňte dolnú čeľusť. Tým uvoľníte dýchacie cesty. Ak dýcha normálne, nemusíte ho z auta vyslobodzovať, a riskovať tak zranenia pri presune. Stačí pravidelne kontrolovať dýchanie a vyčkať na príchod záchrannej služby. 

Človeku v bezvedomí hrozí aj zapadnutie jazyka a zadusenie. Z úst mu preto odstráňte voľne ležiace predmety a po vyslobodení z auta ho uložte do stabilizovanej polohy. Ak človek v bezvedomí lapá po dychu alebo prestane dýchať úplne, prejdite okamžite k oživovaniu. 

7) Šok a poranenia 

Teraz sa dostávame z toho najhoršieho. To, že je človek v šoku, spoznáte podľa slabo hmatateľného tepu, zrýchleného povrchného dýchania, bledosti alebo studeného potu. V tejto situácii ho položte na chrbát, ošetrite mu všetky zranenia (chlaďte popáleniny, zafixujte zlomeniny), prikryte ho fóliou alebo inak zaistite teplo a zdvihnite mu nohy. Keď je smädný, ovlažujte mu pery. Nepodávajte mu žiadne lieky. Najlepšie, keď s ním neustále komunikujete a hovoríte mu, čo a prečo robíte. 

Vidíte, nie je to žiadna veda! Stále sa ale bojíte, že na niečo zabudnete? Podľa vyhlášky by ste vždy mali mať v aute tzv. Kartu prvej pomoci. Pozrieť se tiež môžete na Národný portál zdravia, kde nájdete detailný postup, ako sa pri nehode zachovať, a aj krátky test, ktorý vám prezradí, ako ste na tom so svojimi znalosťami. 

A na záver posledná štipka motivácie. Zachovať si chladnú hlavu v krízovej situácii nie je ľahké, ale ak poskytnete prvú pomoc správne, môžete niekomu zachrániť život. A to je predsa najdôležitejšie! 

Foto: Pexels.com