egypt a bezpečnosť na dovolenke

Dovolenka v Egypte: Ako si ju užiť naplno a bez rizika?

Za hranicami
Iný kraj, iný mrav. Pri cestách mimo európskeho kontinentu to platí dvojnásobne. Na čo sa pripraviť, keď plánujete dovolenku v Egypte?

Na aké nápoje sa tešiť a akým sa radšej vyhnúť? Čo je to „bakšiš“ a na čo si dať pozor pri kontakte s domácimi? Máme pre vás praktické rady a tipy, ktoré vám na dovolenke v Egypte ušetria peniaze, nervy a možno aj zdravie. 

Cestovný doklad je základ, preto si včas skontrolujte platnosť pasu – do vyznačeného dátumu platnosti by malo zostávať ešte aspoň pol roka. Pri ceste do Egypta budete potrebovať aj vízum. Ak cestujete na dovolenku s cestovnou kanceláriou, o vízum sa postará, ak však cestujete na vlastnú päsť, musíte oň požiadať sami. Vízum s platnosťou 1 mesiaca si môžete zaobstarať jednoducho online aspoň 7 dní pred odletom. Výnimkou je Sinajský polostrov s letoviskami ako Šarm aš-Šajch alebo El-Aríš, kde žiadne vízum nepotrebujete. Pobyt však nesmie byť dlhší ako 14 dní. 

Po prílete do Egypta dostanete aj príletovú kartu, ktorú je potrebné vyplniť a odovzdať pri bezpečnostnej pasovej kontrole. Pri odlete musíte vyplniť odletovú kartu, odovzdáte ju pri pasovej kontrole pri vstupe na letisko. 

Bezpečnostný tip pre vás: Pre prípad straty alebo krádeže si urobte kópie cestovných dokladov a majte ich uložené v inej batožine.

Akou menou sa v Egypte platí?

Oficiálnou menou je egyptská libra, ktorá sa delí na 100 piastrov. Jedno euro rovná sa necelých 33 egyptských libier. Peniaze si môžete zmeniť už na Slovensku, ale zmenia vám ich aj na recepcii hotela v Egypte.

Akým jazykom sa dohovorím?

V Egypte je úradným jazykom štandardná arabčina. Je možné, že počas vašej dovolenky započujete aj egyptskú arabčinu, ktorá je dialektom modernej arabčiny. V turistických strediskách však nebudete mať problém dohovoriť sa anglicky. Niekedy je možné použiť aj francúzštinu alebo nemčinu. Môžete sa však dostať aj na miesta, kde sa žiadnym z medzinárodných jazykov nedohovoríte, pretože angličtina nie je medzi bežnými obyvateľmi veľmi rozšírená – nuž, v týchto prípadoch to môžete skúsiťešte rukami-nohami. 

Akú mám mať nabíjačku do zásuvky?

V tomto je Egypt bezproblémový. Nemusíte si so sebou brať žiadny adaptér, pretože tu používajú rovnako ako v Európe zásuvku typu C. Jediný rozdiel je, že v zásuvke nemajú uzemňovací kolík. To však nijako neovplyvňuje vašu elektroniku a už vôbec nie vašu bezpečnosť. Obrňte sa však trpezlivosťou, pretože Egypt ako neveľmi rozvinutá krajina nemá úplne stabilnú elektrickú sieť. Čo je zakázané do Egypta vyvážať?

Čo je zakázané do Egypta vyvážať?

Ak si chcete užiť pohodovú dovolenku, dajte na naše rady. V Egypte platí prísny zákaz dovozu potravín, jedlo preto radšej zjedzte v lietadle ešte pred príletom. Zákaz sa týka aj dovozu alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Za držanie drog sa v Egypte udeľujú veľmi prísne tresty, v rámci ktorých môžete stráviť vo väzenídesiatky rokov.

Ako môže moju dovolenku ovplyvniť miestne náboženstvo?

Väčšina obyvateľov Egypta sa hlási k islamu a spájajú sa s tým aj špecifické pravidlá. Čo sa týka jedla, v Egypte len tak nezoženiete bravčové mäso, to je v moslimských krajinách prísne zakázané. Platí to aj pre reštaurácie aj hotely. Islam tiež zakazuje konzumáciu všetkých alkoholických nápojov. Alkohol však naopak zoženiete v každom turistickom letovisku. Môžete si kúpiť pivo, víno, miestne likéry či pálenky. 

Náboženstvo ovplyvňuje aj spôsob obliekania. Z bezpečnostných dôvodov sa odporúča najmä ženám, aby mimo turistických oblastí mali zahalené plecia a pre istotu aj celé nohy. Je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť nepríjemnej pozornosti spojenej s pokrikovaním alebo podobnými prejavmi miestnych mužov. Ženy by mali chodiť vždy v sprievode muža alebo vo väčších skupinkách.

Zvyky v Egypte: Čo je to bakšiš?

Bakšiš je v Egypte rozšíreným zvykom, je to prepitné, ktoré miestni očakávajú v podstate za každú službu, aj za drobnú radu. Bakšiš nemusí byť len finančná odmena, niekedy stačí aj magnetka alebo prívesok z miesta, odkiaľ pochádzate. Pozor si dávajte aj na to, o čom sa s miestnymi bavíte. Sú témy, ktorým sa odporúča úplne vyhnúť. Patrí k nim najmä náboženstvo, ale aj čokoľvek spojené s Izraelom. Rešpektujte miestny spôsob života a radšej nedráždite hada bosou nohou. 

Tip pre vás: Fotografovanie je v Egypte komplikované. Počas dovolenky nesmiete fotografovať letiská, dopravu ani nič, čo má niečo spoločné s miestnou políciou, vojenskými objektmi alebo ich príslušníkmi. Prísny zákaz fotografovania platí aj na niektorých historických miestach.

Čo si v Egypte nenechať ujsť?

Máme pre vás tri tipy na nápoje, ktoré by ste na dovolenke v Egypte mali rozhodne vyskúšať. Prvou špecialitou je káva s kardamómom, ktorú na niektorých miestach varia priamo v horúcom piesku. Ďalší nápoj, ktorý stojí za pozornosť, je miestny mätový čaj. Vyskúšajte však aj tradičný ibištekový, má pozitívne zdravotné účinky, zabraňuje napríklad usadzovaniu krvného tuku na stenách ciev a znižuje riziko vysokého cholesterolu. Milovníci dobrého jedla sa v Egypte môžu tešiť na mnoho miestnych špecialít, napríklad kebab alebo schawarmu – tenké kúsky grilovaného mäsa zabalené v chlebe pita so zeleninou a omáčkou. 

Pozor: V Egypte nikdy nepite vodu z vodovodu, mohli by vás zastihnúť nepríjemné črevné problémy. Pite iba kupovanú balenú vodu. Z bezpečnostných dôvodov by ste sa mali úplne vyhnúť i nápojom s ľadom alebo zmrzline predávaným na ulici. 

Dúfame, že sme vás nevystrašili. Ak v Egypte dodržujete základné pravidlá, nemáte sa čoho báť. Užite si dovolenku s jedinečnou kultúrou, historickými pamiatkami, krásnymi plážami a výborným jedlom. Šťastnú cestu! 

Foto: Pixabay.com, elsharawy