meteosenzitívny človek

Meteosenzitivita: Keď počasie určuje, ako sa cítime

Psychická pohoda, Životný štýl
Bolia vás kĺby, keď má pršať? Len čo sa ochladí, kýchate? Ak je horúco, máte závraty? Vaše problémy možno spôsobuje meteosenzitivita – zvýšená citlivosť na počasie. Nebojte sa, nie ste sami. Podľa výskumov je meteosenzitívna až tretina populácie.

Aj vy sa cítite ako ľudský barometer a presne viete, že sa počasie zmení? Meteosenzitivita je nepríjemná, ale pomerne bežná. Počet ľudí s takýmito problémami sa zvyšuje pravdepodobne aj preto, že sa čoraz menej pohybujeme vonku a viac v klimatizovaných miestnostiach.1

Prejavy väčšej citlivosti na počasie

 Meteosenzitivita sa častejšie vyskytuje u žien. Úplne zdravý človek znáša zmeny počasia väčšinou ľahko, horšie sú na tom ľudia s chronickými ochoreniami. Citlivosť na počasie a zmeny atmosférického tlaku sa môžu prejavovať rôzne, najčastejšie sa zhoršia prejavy choroby, ktorou trpíme. Vyskytujú sa však aj nešpecifické príznaky meteosenzitivity, napríklad:

- bolesti hlavy a reumatické bolesti
- závraty, nevoľnosť
- ťažkosti s dýchaním
- búšenie srdca
- únava a náladovosť
- nepokoj, problémy so sústredením, nevýkonnosť
- nespavosť
- skleslosť a depresívne stavy

Na meteorologické javy najčastejšie reagujú pacienti s ochoreniami srdca a ciev, dýchacími problémami, alergiami a epilepsiou. Zmeny počasia pociťujú aj ľudia s jazvami, ktoré začnú štípať, ľudia s ochorením kĺbov alebo amputovanými končatinami, ktorí môžu pociťovať tzv. fantómové bolesti – bolí ich časť tela, ktorú už nemajú.

K meteosenzitivite majú často sklony citlivejší ľudia, ktorí sú menej fyzicky aktívni. Ľudia, ktorí sú v dobrej fyzickej kondícii, bývajú otužilejší, športujú a trávia viac času vonku, obvykle na zmeny počasia nereagujú.

Tip: Chcete sa dozvedieť viac o vplyve počasia na ľudské zdravie? Vypočujte si náš podcast, konkrétne časť Veda Plus – Citlivosť na počasie: Bolesť kĺbov predznamenáva kardiovaskulárne problémy – s lekárkou Evou Kociánovou, ktorá sa venuje meteosenzitívnym ľuďom. Poradí vám, čo robiť, aby vás zmeny počasia netrápili. Rozhovor si môžete pustiť v podcastových aplikáciách.

Čo meteosenzitivitu spôsobuje?

Problémy môže vyvolať2 rýchly vzostup teploty a vysoké horúčavy. Keď je vonku horúco, častejšie sa vyskytujú kolapsové stavy a nevoľnosť, horúčava má však vplyv aj na pľúca, srdce, mozog a môže sa podieľať na celkovom rozvrate organizmu.

Ľudia môžu citlivo reagovať aj na prudké zvýšenie vlhkosti vzduchu, búrky, malý teplotný rozdiel medzi dňom a nocou a taktiež zvýšenú oblačnosť. Niektorí ľudia pociťujú aj zmeny tlaku pri prechode teplého a studeného frontu – v tomto období je štatisticky vyšší počet náhlych srdcových príhod a infarktu myokardu. Práve kardiaci sú na zmeny počasia veľmi citliví. Prudké zmeny vzduchu im spôsobujú tepelný stres, zvyšuje sa metabolizmus krvného svalu aj krvná zrážanlivosť.

Ľudia s ochorením srdca by mali dbať na prevenciu – odporúča to aj lekár a vedúci sekcie bioklimatológie človeka pri Akadémii vied ČR Jan Sitar,3 ktorý sa zaoberá netradičnými rizikovými faktormi kardiovaskulárnych ochorení. Podľa neho je dôležité znížiť nároky na námahu, vyhýbať sa záťažovým situáciám, upraviť tepelnú pohodu prostredia a hydratovať organizmus.

Ďalšou príčinou precitlivenosti na počasie je náš životný štýl – život v mestách, nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu a dlhý pobyt v klimatizovaných priestoroch. Precitlivenosť na zmeny počasia sa však netýka len zmien fyzického zdravia, ale aj psychického. V prípade psychického preťaženia môžu ľudia pociťovať väčšiu únavu, zmeny nálad, nervozitu, stres či dokonca agresivitu. Meteosenzitivitu môžu zvyšovať aj niektoré lieky – napríklad diuretiká (lieky podporujúce močenie), ktoré spôsobujú zvýšené vylučovanie vody aj bez potenia alebo antipsychotiká (lieky na psychózy), ktoré vedú k zníženiu potenia.

Existuje spoľahlivá liečba meteosenzitivity?

Bohužiaľ, stále nemáme recept ako meteosenzitivitu eliminovať. Máme však niekoľko tipov, ako citlivosť na počasie aspoň čiastočne zmierniť. Čo preto urobiť?

meteosenzitivita

1. Hýbte sa!
Pravidelný pohyb v prírode dokáže zázraky. Urobíte niečo pre svoje duševné zdravie, budete sa cítiť lepšie a zlepšíte svoju fyzickú kondíciu.

2. Relaxujte a naučte sa zvládať stres
Relaxácia je výborný spôsob, ako sa upokojiť, zastaviť a pracovať s dychom. Môže pomôcť znížiť frekvenciu stresu a zmeny počasia vás len tak nerozhodia.

3. Viete, čo jete?
Dajte si pozor, čo jete. Doprajte si čerstvé potraviny a zdravé tuky, ktoré podporia imunitu. Vyhnite sa energetickým nápojom a alkoholu, tie zdraviu neprospievajú.

4. Otužujte sa
Otužovanie má na ľudský organizmus veľmi pozitívne účinky. Posilňuje funkciu imunitného systému, činnosť srdca a má pozitívny vplyv na psychiku. Začnite sa otužovať postupne, napríklad striedaním teplej a studenej vody počas sprchovania alebo chodievajte do sauny.

5. Dobre sa vyspite
Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je prevenciou mnohých ochorení. Znižuje riziko vysokého krvného tlaku, obezity, depresie, podporuje pamäť a zlepšuje obranyschopnosť organizmu.

Zdroje:

1. https://www.cpzp.cz/clanek/2260-0-Zvysena-citlivost-na-pocasi.html
2. https://nove.cpzp.cz/clanek/3803-0-Meterosenzitivita.html
3. https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2009-3/zmeny-pocasi-a-nase-srdce-31336

Foto: Pexels.com

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne