Jak změnit životní styl

Čo robiť, aby zmeny životného štýlu boli trvalé

Psychická pohoda, Životný štýl
Príchod nového roka pre mnohých znamená aj nový začiatok, možnosť docieliť zmeny v profesijnom aj v osobnom živote. Tieto zmeny môžu predstavovať napríklad zvýšenú motiváciu k profesijnému postupu alebo snahu získať čo najlepšie ohodnotenie od zamestnávateľa. Najčastejšie sa však predsavzatia týkajú lepšieho stravovania, pravidelného cvičenia a zhodenia prebytočných kíl. Ako dlho takéto predsavzatia vydržia?

Na konci januára ako keby žiadne predsavzatia ani neexistovali. Všetko je opäť v starých koľajach. Čo teda treba urobiť, aby zmeny životného štýlu a novoročné predsavzatia boli trvalé? 

Popremýšľajte nad svojimi zlozvykmi a návykmi

Väčšinu našich každodenných návykov už robíme automaticky a bez premýšľania, a preto im neprikladáme takú váhu. Ale aj to nevinné ochutnávanie omáčky pri varení večere, pojedanie orieškov počas sledovania obľúbeného programu či poctivé dojedanie obeda u mamičky môžu byť alfou a omegou toho, čo nám kazí naše plány zbaviť sa prebytočných kíl. Pozitívnou správou je, že všetky naše zlozvyky sú naučené a je možné sa ich zase odnaučiť. Vyžaduje to však pevnú vôľu a odhodlanie. Vo chvíli, keď si svoje zlozvyky uvedomujete, môžete sa na ne zamerať a snažiť sa ich eliminovať. Ste tak už na dobrej ceste. 

Zapisujte si

Na to, aby ste si všetky svoje návyky a zlozvyky uvedomili, založte si denník, do ktorého budete zapisovať v podstate svoj každý krok – čo jete, prečo jete, ako jete a kedy jete. Nemusíte mapovať svoje stravovacie návyky dlhé mesiace, postačí týždeň, po ktorom zistíte, akých chýb sa v stravovaní dopúšťate. Jedli ste, pretože ste boli hladní, alebo pretože jedlo bolo v podstate po ruke a vy ste naň mali jednoducho chuť? Jete príliš rýchlo alebo v nevhodnej polohe pri sledovaní televízie? Všetky tieto návyky vám ukáže poctivé zaznamenávanie. 

V budúcnosti si môžete založiť nový denník a v priebehu týždňa opäť zapisovať svoju každodennú rutinu. Potom výsledky porovnajte a nájdite rozdiely, v čom ste sa zmenili a či to bola zmena k lepšiemu. 

Postupujte krok za krokom

Teraz už viete, aké návyky a zlozvyky vám dlhodobo bránili v chudnutí. Je teda čas sa na ne zamerať. Nesnažte sa zmeniť za každú cenu a okamžite. To väčšinou ničomu nepomôže a často skončíte v kúte, sklamaní a bez motivácie pokračovať. Postupujte krok za krokom a začnite s menšími zmenami. Nemusíte hneď piť litre čistej vody, jesť len šalát a cvičiť päť hodín denne. Šancu na úspech zvýšite už tým, že prestanete piť sladké nápoje pri každom jedle. 

Ľudské telo potrebuje postupné zmeny. V prípade, že ste športu nikdy veľmi neholdovali, radšej než do fitness centra zájdite na krátku prechádzku okolo domu alebo zvoľte schody miesto výťahu. Postupné zmeny vo vašich návykoch vás budú motivovať, aby ste pokračovali a vytrvali v ceste k zdravšiemu životnému štýlu.

Pomocník do vrecka

Pri ceste za zdravším životným štýlom vám môže pomôcť kniha Já zhubnu zdravě a natrvalo (vyšla v českom vydaní), ktorá vás nasmeruje k lepšiemu stravovaniu a naučí, ako sa vyhnúť nebezpečným lákadlám, aký jedálny lístok si zostaviť a zároveň mať z jedenia stále radosť. Kniha vám poradí, ako si zredukovanú váhu udržať. 

Summa summarum, nechudnite drasticky, ale vydržte, kým sa neobjavia výsledky. Postupujte krok za krokom. Zistite, aké zlozvyky a nesprávne návyky máte, a potom sa ich snažte pomaličky meniť. Už spomínané rady vám pomôžu zredukovať hmotnosť, ale zároveň si ju i udržať, pretože nájdete kameň úrazu a zlozvyky sa s najväčšou pravdepodobnosťou odnaučíte K cieľu sa síce dopracujete postupne, ale zhodené kilá zaručene len tak ľahko nenaberiete.