Ako do jedálneho lístka prepašovať viac zeleniny a ovocia? Dá sa to aj chutne!

Všetko o jedle
Patríte k ľuďom, ktorým zeleninu už v detstve sprotivila školská jedáleň? Namiesto jablka vás vždy viac lákala tatranka, ale rodičia boli neúprosní? Ak máte zlé svedomie, že ste rastlinným plodom prírody neprišli na chuť ani v dospelosti, nezúfajte. Máme pre vás praktické rady, ako svoj príjem zeleniny a ovocia zvýšiť – chutne a hravo!

Ako s obľubou hovoria Angličania: An apple a day keeps doctor away, čo by sa do slovenčiny dalo preložiť ako jedno jablko denne, pol zdravia. Že ovocie a zelenina obsahujú dôležité živiny, už všetci dobre vieme a aj to, že vláknina čistí naše črevá ako kefa.  

 

Objavujú sa stále nové vedecké poznatky o tom, prečo rastlinnú stravu potrebujeme. Štúdia publikovaná v časopise Nature zistila, že rastlinná vláknina má priaznivé účinky na skladbu našej črevnej mikroflóry. Väčšina z nás má však vo svojom jedálnom lístku len polovicu potrebnej dennej dávky vlákniny 

 

Väčšina z nás má však vo svojom jedálnom lístku len polovicu potrebnej dennej dávky vlákniny. 

 

Niektoré druhy zeleniny majú aj nečakané kozmetické účinky, napríklad šalátová uhorka. A nie je reč o populárnej rade používať ju ako pleťovú masku. Uhorky pomáha osviežiť dych. Obsahujú totiž enzýmy, ktoré si poradia s baktériami spôsobujúcimi nepríjemný zápach z úst. Okrem toho majú odvodňujúce a detoxikačné účinky, čím posilňujú obličky a prospieva ľuďom, ktorí trpia dnou,“ vysvetľuje špecialistka na výživu a fitnes Iris Mango.   

  

Iris tiež radí, aby sme čerstvú zeleninu a ovocie nekonzumovali samotnú„Ovocie a zelenina majú vysoký obsah vitamínov rozpustných v tukoch. Preto je dôležité, aby ste ich vždy vhodne kombinovali so zdravými tukmi, ako sú kvalitné mliečne výrobky, orechy, semienka alebo olivový olej.“ 

 

Ako však ozdraviť svoj jedálny lístok, keď vám zelenina a ovocie v surovom stave nechutia? Skúste ich do jedál prepašovať pomocou týchto tipov!  

Mäsové guľôčky na špagety 

Milujete špagety? Môžete si k nim pripraviť variant guľôčok, v ktorých sa zelenina príjemne prepojí s mletým mäsom. Stačí nadrobno nasekať šampiňóny, listy špenátu či kelu kučeravého, mrkvu a cibuľu. Zmes potom orestujte a zmiešajte so základom z mletého mäsa. Odporúčame aj karfiol alebo maslovú tekvicu.  

 

Lasagne z cukiet    

Cukety sú geniálne, pretože sa dajú nakrájať na veľké tenké plátky, ktoré majú pevnú konzistenciu. Až budete nabudúce variť lasagne, jednoducho vynechajte cestovinové pláty a nahraďte ich cuketou. Najprv ju však natenko pozdĺžne nakrájajte, posoľte a nechajte 15 minút odpočinúť. Pustí vodu, ktorú potom osušíte papierovou utierkou. 

Ovocné tyčinky na cesty 

Vyrobiť si tyčinky, ktoré zaženú chuť na sladké, je ľahké. „V mixéri zmiešajte orechy, napríklad pekanové, so sušeným ovocím. Môžete použiť datle, figy, hrozienka alebo aj marhule. Zo vzniknutej zmesi urobte placku, ktorú nakrájate na tyčinky a jednotlivo ich zabaľte do papiera na pečenie,“ opisuje Iris. Chcete si tyčinky ešte vylepšiť? Skúste ich namočiť v horkej čokoláde! 

Zeleninové hranolčeky 

Či už ako prílohu k burgeru alebo len tak na zobanie k filmu, zeleninové hranolčeky budete milovať. Koreňová zelenina totiž obsahuje viac sacharidov a pri pečení získava podobnú textúru ako zemiaky. Zeler, mrkvubataty, pokojne aj kvaku alebo cviklu nakrájajte na hranolčeky. Pokvapkajte trochou oleja a šup s nimi do rúry. Nechajte ich prepiecť tak, ako to máte radi.  

Zeleninový základ omáčky 

Verte alebo nie, vďaka zelenine sa zaobídete bez zahusťovania omáčok zápražkou či škrobom. Stačí si pripraviť zeleninovú omáčku podľa Iris Mango. Môžete ju rovno servírovať alebo použiť ako základ krémových polievok. „Na jednu porciu omáčky použite misku ľubovoľnej varenej zeleniny, napríklad mrkvu, tekvicu, karfiol a paštrnák. Pridajte 100 – 250 ml rastlinnej smotany, osoľte, okoreňte podľa chuti. Potom už len rozmixujte do hladka. Násobením množstva samozrejme získate viac omáčky. " 

Karfiol v zemiakovej kaši 

A v nedeľu, keď príde na rad rezeň, skúste zemiakovú kašu nastaviť karfiolom. Stavíme saže nezbadáte rozdiel. Karfiol najprv samostatne uvarte v osolenej vode do mäkka a potom spolu so zemiakmi a zvyškom surovín roztlačte alebo rozmixujte, ako ste zvyknutí. Môžete skúsiť do mäkka uvariť aj mrazený zelený hrášok, ktorý potom rozmixujete na pyré a opäť zmiešate s klasickou zemiakovou kašou.