Chcete všetko stihnúť? Nájdite si work-life balance

Psychická pohoda
Ako v uponáhľanom svete stíhať prácu na plný úväzok, dobre spať, venovať sa rodine a ešte si nájsť čas na zábavu? Rovnováhu medzi prácou a zábavou hľadáme všetci. Občas nás stíha pocit, že rodina-nerodina, prioritou je práca. Tak to však byť nemusí. Prinášame vám tipy, ako takzvaný work-life balance nájsť.

Čo je work-life balance? 

Work-life balance sa dá preložiť ako rovnováha medzi pracovným a osobným životom. Môže sa zdať, že vďaka moderným technológiám, ktoré nám ušetria plno času, je všetko jednoduchšie, opak je však pravdou. Pred prácou nakoniec niet úniku a málokedy sme offline.  

Vedeli ste, že najkratší pracovný týždeň majú v Holandsku, a to len 30,3 hodiny? Napriek tomu je táto krajina druhá najproduktívnejšia na svete.  

Spoločnosť často stavia na piedestál ľudí, ktorí sa usilovnosťou a odriekaním prepracovali až na vrchol. Ľudia, ktorí žijú prácou, sa však často dobrovoľne vzdávajú všetkých ostatných aktivít. Pre väčšinu z nás platí, že nadčasy robíme len preto, že musíme, čas by sme radšej trávili zábavnejšími aktivitami.

work life balance

Horšie pracovné výsledky až vyhorenie 

Nesprávne nastavená rovnováha medzi prácou a osobným životom môže viesť k mnohým problémom až workoholizmu. Ak ste dlhodobo unavení, môžete mať horšie pracovné výsledky. Ak sa k tomu pridá nedostatok spánku, stres a nezdravý životný štýl, prichádzajú depresie, úzkostisyndróm vyhorenia.

Ak trávite všetok čas v práci, je možné, že sa oslabia vaše medziľudské vzťahy, pretože namiesto času s rodinou či priateľmi budete iba pracovať. Rovnováhu medzi voľným časom a prácou môžete ovplyvniť. Prinášame vám pár tipov, ktoré vám pomôžu stihnúť všetko, čo chcete alebo musíte zvládnuť.


Work-life balance smernica  

EÚ prijala smernicu, ktorej hlavnými prvkami sú:  

  • nárok na minimálne 10 dní otcovskej dovolenky
  • nárok na 5 dní opatrovateľskej dovolenky ročne
  • právo rodičov žiadať zamestnávateľa o pružný pracovný čas

5 tipov na ideálny work-life balance

1. Obmedzte multitasking
Počas prípravy pracovných podkladov kontrolujete e-mail, priebežne odpovedáte na otázky klientov a ešte obedujete. V snahe o vyššiu produktivitu sa snažíte stihnúť viac činností naraz. Nakoniec to však znamená, že nič nerobíte poriadne a prácou strávite oveľa viac času. Ak je to možné, sústreďte sa len na jednu úlohu, tú urobte poriadne a až potom sa pustite do ďalšej činnosti.  

2. Stanovte si priority
V živote nemôžete robiť všetko. Občas treba zľaviť zo svojich nárokov a niektoré činnosti jednoducho vypustiť. Uvedomte si, že nemôžete tráviť v práci desať hodín denne, potom sa pár hodín maximálne venovať deťom, mať dokonale upratanú domácnosť a večer tráviť čas s priateľmi. Musíte sa rozhodnúť, čo je pre vás naozaj dôležité. Zistite, koľko času je pre vás prijateľné tráviť v práci a koľko času si chcete vyhradiť na osobný život. Všetko ostatné bez výčitiek zredukujte. Jedine tak dosiahnete work-life balance.

pracovní rovnováha

3. Naučte sa povedať nie
Niektoré veci odmietnite, no a čo. Ak nemáte chuť ísť večer s kolegami na pivo, ale radšej si chcete oddýchnuť alebo ísť na prechádzku so psom, nenúťte sa. Nemajte výčitky, pre vaše duševné zdravie je umenie odmietať dôležité. Naučte sa slušne, ale dôrazne hovoriť nie aj zamestnávateľovi, ktorý vás žiada, aby ste boli online aj po pracovnom čase.  

Vedeli ste, že Európsky výbor pre zamestnanosť a sociálne veci prijal uznesenie o tzv. práve na odpojenie? Zamestnanec má právo odpútať sa mimo pracovného času od práce a nezapájať sa do pracovnej komunikácie.  

4. Odpojte sa
Permanentne ste online, aj večer ešte kontrolujete pracovný telefón a jedným okom sledujete pracovný chat. Môžete mať pocit, že vás to nestojí žiadne úsilie, ale ak ste celý deň online, mozog si dostatočne neodpočinie. Kvalitne strávený čas „offline“ je dôležitý.  

5. Prácu si prispôsobte
Ak máte pocit, že pre prácu zanedbávate všetko ostatné a vaša nespokojnosť rastie, porozprávajte sa so šéfom, možno nájdete riešenie. Ak napríklad dochádzate, navrhnite, že budete jeden deň v týždni pracovať z domu, ušetrený čas môžete využiť na príjemnejšie aktivity. Ak vám zamestnávateľ nevyhovie, možno je na čase zmeniť prácu. Aj tak môže vyzerať vaša cesta za work-life balance. 

Optimálny work-life balance 

V prípade, že sa vám podarí nájsť medzi prácou a zábavou rovnováhu, užívajte si to. Keď budete mať dostatok času na partnera, rodinu, priateľov aj na vás samotných, prejaví sa to v celkovej životnej spokojnosti. To sa odrazí v pracovnej produktivite, pretože ak sa po pohodovom víkende na chate vrátite do práce odpočinutí, zvládnete v pondelok oveľa viac práce a všetko vám pôjde ľahšie.

Ak budete spokojní v práci a popritom budete normálne žiť aj osobný život, vyhrali ste. Takúto prácu si budete chcieť udržať a budete mať pracovnú motiváciu. Nezabúdajte ani na aktivity, ktoré vám pomôžu zvládať stres a relaxovať.

Tip pre vás: Rovnováha, ktorá by fungovala univerzálne, neexistuje. Ak ste iba na začiatku kariéry, je jasné, že sa práci chcete venovať intenzívnejšie ako päťdesiatnici, ktorým deti konečne vyleteli z hniezda a cenu voľného času vnímajú už inak. Sami sa musíte rozhodnúť, čo naozaj chcete. Ak sa vám nedarí work-life balance dosiahnuť, nevešajte hlavu a nebuďte na seba prísni. Všetky aktivity smerujte k tomu, aby vyhovovali v prvom rade vám, pretože iba tak budete spokojní.