ako naštartovať metabolizmus

Ako naštartovať metabolizmus? Vďaka týmto siedmim tipom prestanete priberať

Pohyb
Metabolizmus je motor nášho organizmu. Keď je v dobrom stave, všetko ide ako po masle a zvládneme každú prekážku, ktorá sa nám postaví do cesty. Ak však metabolizmus nefunguje tak, ako má, chýba nám energia, cítime sa na sto rokov a kilá nám pribúdajú doslova pred očami. Čo robiť, a ako naštartovať metabolizmus tak, aby látková premena fungovala optimálne, vysvetľuje nutričná špecialistka Iris Mango.

Poďme sa bližšie pozrieť na metabolizmus!

Čo je to metabolizmus

Metabolizmus je označenie pre látkovú a energetickú premenu, ktorá prebieha v našom tele a pri ktorej náš organizmus prijíma a spracováva živiny potrebné na jeho fungovanie. V priebehu života sa spomaľuje, čo znamená, že naše bunky premieňajú živiny na energiu pomalšie.

Zlomovou hranicou je tridsiatka. Keď po dosiahnutí tohto veku nezmeníme stravovacie návyky – jeme rovnaké množstvo jedla a hýbeme sa rovnako ako doteraz – začíname priberať. Pomalší metabolizmus totiž spôsobuje, že si telo začne ich prebytok ukladať do tukových zásob. Ak sa postavíme na váhu, nestačíme sa čudovať. Prečo sa na nás tie potvorské kilá tak vytrvalo lepia, keď robíme všetko ako predtým?

Ak chcete vedieť, ako to s vaším metabolizmom vyzerá, začnite meraním. Dnes už aj niektoré domáce váhy dokážu odmerať rôzne parametre od podielu tuku cez BMI až po podiel kostnej hmoty. Najkorektnejší výsledok však zistíte až z takzvaného bioimpedančného merania. Je to úplne bezpečné, neinvazívne a rýchle testovanie, ktoré v moderných ordináciách robia aj všeobecní lekári.

Toto vyšetrenie pomôže odhaliť, koľko percent tuku, vody a svalov máte a dozviete sa aj váš metabolický vek, t. j. aký rýchly je váš metabolizmus. Vypočítava sa z pomeru tuku k čistej svalovej hmote a platí, že čím menej tuku (hlavne viscerálneho, ktorý obaľuje orgány a ohrozuje zdravie) a viac svalov, tým je metabolický vek nižší. Môže sa preto radikálne líšiť od veku, ktorý sa dá vyčítať z rodného listu.

Päťdesiatnik, ktorý sa o seba dobre stará, pravidelne cvičí a zdravo je, môže mať metabolický vek tridsať rokov. Môže sa však stať, že aj keď ste ešte neoslávili ani štyridsiatku, váš metabolický vek je alarmujúcich sedemdesiat rokov. Najvyšší čas nájsť spôsob, ako zrýchliť metabolizmus!

7 spôsobov, ako zrýchliť metabolizmus

Slovo metabolizmus pochádza z gréčtiny, základ tohto slova znamená zmenu. A my vám teraz prezradíme sedem efektívnych spôsobov, a ako sa vám podarí zrýchliť metabolizmus, pokoriť čas a začať (aspoň metabolicky) mladnúť.

1. Chodievajte spať a vstávajte v rovnakom čase
Spánková disciplína je dôležitá. Chodiť spať a vstávať v rovnakom čase je jeden zo spôsobov, ako zrýchliť metabolizmus. Do postele by ste sa mali dostať najneskôr do 23:00 a spať aspoň osem hodín. Zdravý a pravidelný spánok vyrovnáva hladiny dôležitých hormónov, pre organizmus je nenahraditeľný. Okrem toho znižuje hladinu hormónu ghrelínu, ktorý vyvoláva hlad či nutkanie ustavične niečo jesť, a naopak zvyšuje hladinu leptínu, ktorý navodzuje pocit sýtosti.

2. Dodržiavajte pitný režim
Pite čisté, neochutené tekutiny, a to hlavne medzi jedlami. Podporíte tak detoxikačné procesy tela a zrýchlite metabolizmus. Optimálny príjem tekutín vypočítate, keď svoju telesnú váhu v kilogramoch vynásobíte koeficientom 0,03, výsledok bude v litroch. Keď vážite napríklad šesťdesiat kíl, mali by ste vypiť 1,8 litra.

3. Denne spravte 8 tisíc krokov
Každodenné prechádzky sú najlepším krokom. Prekonajte sa a prejdite každý deň aspoň osem tisíc krokov. Zaručene váš metabolizmus rozhýbu.

4. Pred jedlom si zacvičte
Tento trik nie je veľmi známy, ale nám sa osvedčil. Ak si zacvičíte tesne pred jedlom, vaše spaľovanie naberie raketové obrátky. Stačí desaťminútovka intenzívneho cvičenia s vlastnou váhou – kľuky, angličáky, skákanie na mieste alebo cez švihadlo. Živiny z jedla telo okamžite využije na regeneráciu a doplnenie energie – telo bude doslova prahnúť po kvalitnom jedle, ktoré si rozhodne neuloží do tukových rezerv.

5. Jedzte zeleninu
Každá porcia jedla by mala obsahovať aspoň kúsok zeleniny v akejkoľvek podobe. Môže byť varená, grilovaná, čerstvá, medze sa nekladú. Zelenina obsahuje veľa vlákniny, preto jej konzumácia zlepšuje črevnú peristaltiku a trávenie bude po cvičení efektívnejšie.

6. Prijímajte probiotiká
Neviditeľní obyvatelia našich čriev, mikrobióm, nás ovplyvňujú zvnútra aj zvonka. Probiotické potraviny obsahujú priateľské baktérie a pozitívne sa podieľajú na využití jedla v našich útrobách. Ak pravidelne nepopíjate žinčicu, kefír, nejete bryndzu, kimči či iné fermentované jedlá či nápoje, vyskúšajte aspoň kvalitné doplnky stravy so živými baktériami. Existuje veľa potravín, ktoré vedia ako naštartovať váš metabolizmus!

7. Sacharidy áno, diéty nie
Sacharidy sú látky, ktoré roztáčajú metabolický kolotoč. Nevzdávajte sa ich a doprajte si striedme množstvo kvalitných a komplexných sacharidov aj viackrát denne spolu s bielkovinami a tukmi. Komplexné sacharidy jedzte vo forme strukovín, obilnín a kváskového pečiva. S diétami sa však netrápte. Každá reštriktívna diéta totiž znamená pre telo len ďalší stres, ktorý metabolizmus naopak spomalí a prepne do úsporného režimu.

Ak budete týchto sedem pravidiel dodržovať aspoň mesiac, účinky uvidíte aj pocítite. Okrem toho znížite svoj metabolický vek a zlepšíte celkovú kondíciu. Želáme vám príjemné metabolické mládnutie… pretože teraz už viete, ako zrýchliť metabolizmus!

Foto: Gymbee