Video tréning: Skákanie cez švihadlo vhodné aj na zimné dni

Pohyb
Švihadlo, trocha miesta a trénerka Iris. Tri ingrediencie, ktoré prospejú vášmu kardiovaskulárnemu systému. Máme pre vás špeciálnu lekciu: intervalový tréning v podobe skákania cez švihadlo ako jeden z najefektívnejších spôsobov ako vylepšiť svoju kondičku. A navyše, zdokonalíte pri ňom aj koordináciu svojho tela, zbystríte zmysly a postreh. Čaká nás štvrťhodinka tvrdej práce, počas ktorej si ukážeme niekoľko typov preskokov od ľahších po náročnejšie. Naučíme sa tiež skákať ľahučko a dopadať ako pierko – aby sa na vás susedia z bytu pod vami nemali dôvod mračiť. Pripravení? Tri, dva, jeden - hop!

Ako vybrať švihadlo

Najdôležitejšia je správna dĺžka švihadla. Tú zistíte tak, že si v stoji znožmo švihadlo prišliapnete a konce by mali siahať po vaše podpazušie. Pri type švihadla nič nepokazíte ani základným modelom za pár korún, ktorý kúpite v každom obchode so športovým vybavením. Môžete však vyberať aj dlhšie a vyskúšať „pomalšie“ alebo „rýchlejšie“ typy. Veľmi svižné je tzv. fighterské švihadlo. Ak sa však pri cvičení s ním trocha viac rozkokošíte a nechtiac si švihnete do nohy, tak… Čo sa stane, závisí od vášho prahu bolesti. Na druhej strane je to výborná motivácia, prečo vypilovať bezchybnú techniku skákania cez švihadlo. 🙂

Technika švihu

„Čo sa týka pozície paží, lakte sú pri tele, plecia zostávajú v pokoji a jemný pohyb vychádza z lakťov a zápästia. Častou chybou je práve nekontrolované točenie ramenami,“ vysvetľuje trénerka Iris Ledvina a pokračuje: „Ideálne by sme mali skákať v športových topánkach a na začiatku cvičenia by sme sa mali zahriať pomalými preskokmi,“ radí trénerka.

A ako cvičiť tak, aby si susedia v bytových domoch nemysleli, že nad nimi dupe stádo slonov? Kúzlo tichého preskoku sa skrýva vo výskoku, ktorý je iba taký akurát vysoký, a v pružnom dopade cez špičky. „Dá sa skákať úplne ticho, susedov nemusíme rušiť ani dupaním, ani švihaním švihadla o podlahu, no všetko sa vybrúsi až praxou,“ hovorí Iris a nehlučnosť svojho skákanie cez švihadlo demonštruje aj vo videu.

cvičenie so švihadlom

Čo nás pri lekcii skákania cez švihadlo čaká:

Pripravte sa na päť rôznych štýlov preskokov od najľahších po náročnejšie:

  • Štýl 1: Znožmo s medziskokom
  • Štýl 2: Znožmo bez medziskoku
  • Štýl 3: Tzv. fighterský štýl
  • Štýl 4: 3 preskoky na jednej nohe + 3 na druhej + 3 preskoky znožmo s medziskokom
  • Štýl 5: 4 preskoky predkopávaním + 4 preskoky znožmo + 4 preskoky zakopávaním

Každý štýl budeme „skákať“ v intervale 50 sekúnd dvakrát za sebou.
Medzi každým intervalom si dáme 10 sekúnd pauzu na vydýchanie.

Zdraviu prospešné kardio

Ako sme už spomenuli v úvode, skákanie cez švihadlo je kardiovaskulárnym typom cvičenia, pretože zvyšuje tepovú frekvenciu. Nekladie sa pri ňom dôraz na precvičenie svalov, ale na zahriatie rýchlym a rovnomerným pohybom. Skákanie cez švihadlo je ideálnym cvičením. Pri pravidelnom cvičení posilní srdce a zlepší kapacitu pľúc, čo vám zároveň umožní cvičiť dlhšie.

Pri skákaní efektívne precvičujete celé telo – posilníte svaly a trénujete aj vytrvalosť.

Frekvencia cvičenia so švihadlom

Ako často by sme sa skákaniu cez švihadlo mali venovať, aby malo efekt? „Ak sa snažíte zlepšiť si kondičku a zvýšiť energetický výdaj, stačí 10 – 15 minút intenzívnych preskokov každý deň,“ radí Iris.

Švihadlo kúpite v každej športovej predajni, rady našej trénerky Iris sme prehľadne zrekapitulovali. Stačí si už len nájsť vhodné miestečko a skákať môžete začať hoci hneď. Srdce vám za to určite poďakuje.

Foto: Pexels.com

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne