Posledné výskumy vedcov však tento mýtus vyvracajú. Mužom taktiež tikajú biologické hodiny a ich plodnosť sa s rastúcim vekom rýchlo znižuje. Mnohé páry sú potom odkázané na pomoc lekárov, finančne náročné cykly umelého oplodnenia alebo sa vlastného potomstva nikdy nedočkajú.
Čas beží všetkým
„Ak si chcete spraviť deti, ženy by mali tiež zvážiť vek svojho partnera,“ hovorí jedna z vedúcich štúdie, doktorka Laura Dodgeová. Vedci sa totiž zatiaľ podľa nej zamerali iba na ženy a ich biologické hodiny. Už bolo potvrdené, že plodnosť klesá po 35. roku života rýchlo. Vtedy už ženy majú často problémy s prirodzeným počatím. Dodgeová varuje, že každý pár by si mal zvážiť svoje “veky” a podľa toho sa rozhodnúť, kedy je správny čas na založenie rodiny.
Čísla neklamú!
Dodgeová a jej kolegovia preto v rokoch 2000 až 2014 vykonali výskum medzi pármi, ktoré sa pokúšali otehotnieť umelou cestou. Ženy boli rozdelené do štyroch skupín podľa veku: ženy, ktoré nedosiahli ani tridsať rokov, ženy medzi 30 a 35 rokmi, 35 až 40-ročné ženy a ženy medzi 40. a 42. rokom. Ich partneri boli rozdelení do rovnakých skupín, s jednou skupinou navyše pre mužov nad 42 rokov. Cieľom štúdie bolo zistiť, akú úlohu tu zohráva vek oboch partnerov pri úspešnosti umelého oplodnenia. Výsledky potvrdili, že najnižšiu šancu majú ženy v najstaršej vekovej skupine. U nich nehral vek partnera žiadnu úlohu.
Zaujímavé však je, že pre mladšie ženy bol kľúčový aj vek ich partnerov.
Tie pod 30 rokov, ktorých partner bol mladší ako 35 rokov, mali až 73% šancu na otehotnenie. Avšak, ak bol starší ako 40 rokov, šanca sa znižovala s vekom partnera až na 46 %. U starších žien sa, naopak, zvyšovala úspešnosť umelého oplodnenia, ak bol partner mladší. Pre ženy vo veku 34-40 rokov dokonca až na 70 % v prípade, ak ich manžel alebo priateľ bol mladší ako 30 rokov. Dieťa, ktorého otec alebo matka sú vyššieho veku, má však vyššie riziko genetických porúch, ako je autizmus alebo ADHD.
Muži nestarnú? Ehm…
Dôvodom, prečo to tak je u mužov, si ale vedci nie sú istí. Ženský reprodukčný systém je o niečo menšou záhadou. Vaječníky vyprodukujú vopred určené množstvo vajíčok za celý život. S vysokým vekom tak klesá ich množstvo, kvalita a plodnosť. U mužov sa, zdá sa, deje niečo podobné. Čím starší je muž, tým horšia je kvalita jeho spermií. „Aj keď každý deň produkujú nové a nové spermie, šanca mať dieťa v pokročilom veku môže byť veľmi nízka,“ varuje odborníčka. „Spermie pánov v zrelom veku často nesú rôzne mutácie a poruchy DNA,“ hovorí Dodgeová. Pohlavné bunky, rovnako ako naše telá, podliehajú procesu starnutia. To je niečo, s čím počíta každá žena, ale mnoho mužov to aj v súčasnosti prekvapí.
Pri liečbe neplodnosti tak musí mnoho z nich prekonať svoje mužské ego a priznať si, že ich vek môže predsa len hrať dôležitú úlohu.
Nečakajte, kým zahrmí
Klesajúca mužská plodnosť sa tak dostáva do hľadáčika lekárov. Tí často bijú na poplach a nabádajú mladých mužov, aby neodkladali otcovstvo na neskoršie roky. Nemuselo by sa im to vôbec podariť. Na vine môže byť aj náš životný štýl, ktorý spôsobuje, že sa počet spermií u mužov neustále znižuje. Viniť môžeme sedavý životný štýl, nevhodnú stravu alebo nadmernú konzumáciu alkoholu či fajčenie. Ak pridáme ku kombinácii týchto faktorov ešte aj vysoký vek, počatie môže byť nemožné. Ako však dokazujú zástupy šťastných otcov, nielen z radov postarších celebrít, je dôležité pokračovať v snažení. A to aj napriek čiernym prognózam a varovaniam lekárov.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne dopredu nedá úplne pripraviť, niečo málo sa urobiť dá… Dali sme pre vás dokopy špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemernápracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keďdlhodobo ochoriete.