„Napriek všetkým našim očakávaniam sa zistilo, že sú to muži, a nie ženy, kto profituje z menej tradičných genderových rolí, pokiaľ ide o domáce práce,” píše sa na začiatku štúdie. Prekvapené boli teda nielen ženy, ale aj samotní výskumníci. Akademici tak nejak logicky očakávali, že čím viac domácich prác muži vykonávajú, tým viac budú vystresovaní a nahnevaní. V praxi ale zistili úplny opak: čím viac muži vysávajú, varia a nakupujú, tým sú šťastnejší a vyrovnanejší. Ako na to prišli? Počas piatich rokov zisťovali, koľko času trávia európski muži starostlivosťou o domácnosť, a potom porovnávali výsledky s ich objektívnou životnou pohodou i subjektívnym pocitom šťastia. A potom sa nestačili čudovať.
Štatisticky vzaté…
Prekvapil ich tiež podiel sledovaných domácností, v ktorých pracujú obaja – muž aj žena – a ktoré si zároveň delia zodpovednosť za čistý, vyžehlený a povysávaný domov rovnakým dielom: takmer každá piata.
Celých 9 % žien uviedlo, že takmer všetku domácu drinu u nich vykonávajú muži.
Avšak vo viac než 68 % domácností mali všetko na svojich bedrách ženy. Oproti tomu v rodinách, v ktorých ženy zaisťovali príjmy, sa muži báli chopiť metly menej. 22 % z nich uviedlo, že ich celkový poriadok v domácnostiach majú na starosti oni, v 15 % sa delili so svojimi ženami pol na pol. A v 57 % týchto domácností čakala ženu po príchode z práce druhá šichta.
Časy sa menia. Zaplať pánboh!
Lenže muži, ktorí s domácimi prácami ani „nepomáhali”, nieto aby za ne niesli zodpovednosť, vykazovali väčší problém s tým, ako zladiť prácu s rodinou. A ani ich objektívna ani subjektívna pohoda nebola nič moc.
Zaujímavé je tiež zistenie, že šťastie mužov výrazne klesá, keď domácnosť leží len na žene. V prípade žien však táto priama úmera neplatí.
Akademici pripisujú svoje závery dvom faktorom: sú presvedčení, že muži viac než kedykoľvek predtým podporujú rovnosť oboch pohlaví a ženy sú zase omnoho asertívnejšie, než tomu bývalo v minulosti. Rovnako veria, že keby muži vedeli, ako by im upratovanie prospelo, vyskákali by z gaučov a sedačiek a ešte by sa radi do starostlivosti o domácnosť zapojili. Ste z toho mimo? Čítajte ďalej!
A to nie je všetko!
„Naša štúdia ukazuje mnohé výhody, ktoré mužom férové rozdelenie domácich prác prináša. Muži dnes hrajú oveľa väčšiu úlohu v starostlivosti o deti i domácnosť než ich otcovia a dedovia. Pokiaľ sa bude viac vedieť o tom, ako im to prospieva, mohlo by to pomôcť túto zmenu uskutočniť rýchlejšie,” píše sa v závere správy o prekvapivom výskume. A aby toho nebolo málo, s otcom, ktorý varí a upratuje, rastie tiež spokojnosť celej rodiny. To sa ukázalo v ďalšom výskume, tentokrát z Kalifornskej univerzity.
Sociológovia si dali dokopy dostupné dáta a prišli na to, že čím viac sa muži zapájajú do starostlivosti o domácnosť a deti, tým sú ich deti šťastnejšie, zdravšie a lepšie sa im v škole darí.
Je tiež nižšia pravdepodobnosť, že budú hyperaktívne, menej navštevujú psychológov, berú menej liekov a menej chýbajú v škole. A ani toto nie je všetko. Deti, ktoré s prácami v domácnosti pomáhajú svojim otcom (u matiek to neplatí), majú lepšie vzťahy so svojimi vrstovníkmi a tiež viac kamarátov.
Lepší život pre všetkých
Celkom logicky sú v rodinách, kde sa domáce práce riešia spravodlivou deľbou, šťastnejšie i ženy. Ženy takýchto mužov (bez ohľadu na spoločenské postavenie) vykazujú vyššiu mieru manželskej spokojnosti, menej chodia k terapeutom či psychiatrom a menej trpia depresiami. Skrátka – keď sa muž postaví k riadu alebo sa chopí vysávača, zlepší sa život celej rodiny!
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet a možno si budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…
Prečítajte si tiež: Konečne sa vie, na čom stojí funkčný vzťah