AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Konečne sa vie, na čom stojí funkčný vzťah

Každý rok si u nás vernosť a lásku až za hrob sľubuje skoro 50 000 párov. Polovica z nich sa – skôr či neskôr – rozvedie. A po láske prichádza horká pachuť. Vedci sa už niekoľko desaťročí pokúšajú zistiť prečo.

laska-03-1

Už v sedemdesiatych rokoch sa výskumníci pokúšali objaviť, aké sú prísady potrebné k zdravému, trvalému vzťahu dvoch šťastných ľudí. Je každá nešťastná rodina naozaj nešťastná po svojom, ako tvrdil Tolstoj, alebo existuje nejaký univerzálny jed, ktorý otravuje ovzdušie vo všetkých mizerných manželstvách?

Poďme merať lásku!
Jedným z takých vedátorov je psychológ John Gottman, ktorý strávil posledné tri desiatky rokov štúdiom tisíca párov. Snažil sa zistiť, čo robí ich vzťahy funkčnými. V roku 1986 spolu s kolegom Robertom Levensonom založili na washingtonskej univerzite „laboratórium lásky”, do ktorého si potom pozývali novomanželov a sledovali vzájomnú interakciu. Nepredstavujte si nič pornografické.

Pripojili ich k elektródam a pýtali sa napríklad ako sa zoznámili, kvôli čomu sa hádajú a čo im potom robí radosť.

Pritom im merali krvný tlak, tep a množstvo potu. Po meraniach  ich poslali domov a za ďalších šesť rokov si ich pozvali znova, aby zistili, či sa tí dvaja majú stále radi.

Tvárou v tvár tigrovi
Na základe nazbieraných dát rozdelil Gottman páry do dvoch skupín, ktoré nazval „machri” a „zúfalci”. Po uplynutí šiestich rokov boli „machri” stále šťastne spolu. „Zúfalci” sa ale naopak buď rozišli alebo žili v chronicky nešťastných zväzkoch. Počas pohovorov vyzerali „zúfalci” kľudne, fyzicky však javili známky rozrušenia, potili sa, zdvihol sa im tep i krvný tlak. Čím vyššie hodnoty vedci namerali, tým rýchlejšie sa vzťah páru pokazil. Pretože, povedané Gottmanovými slovami, tieto páry žili nonstop v obranne-útočnom móde a bežná konverzácia napríklad o počasí pre ich fyzické schránky predstavovala rovnaké vypätie ako stretnutie s hladným tigrom.

Aj keď sa partneri  rozprávali o príjemných veciach, ostávali v strehu a pripravení zaútočiť.

„Machri” naopak vykazovali menej fyzického rozrušenia, i keď sa akurát hádali. Nie preto, že by tak boli od prírody nastavení, ale pretože vo vzťahu vytvorili klímu dôvery a intimity a vďaka tomu sa cítili emocionálne a fyzicky pohodlne.

Sýkorka ako lakmusový papierik
Ako sa ale tvorí taká klíma? Psychológ vysvetľuje: „Povedzme napríklad, že manžel má rád vtáctvo a zahliadne za oknom sýkorku. „Pozri na toho krásneho vtáčika,” povie najskôr svojej žene. Nekomentuje tým prostý jav, žiada od nej nejakú odpoveď, známku záujmu alebo podpory. Jeho žena má dve možnosti. Môže sa k nemu buď „nakloniť” alebo sa od neho „odvrátiť”, ako hovorí Gottman. Môže mu povedať, že ju to nezaujíma a ďalej štrikovať alebo sa pozerať na televíziu, alebo sa zdvihne a ide sa pozrieť na sýkorku.

Môže sa to zdať ako drobnosť či hlúposť, ale v skutočnosti tento „vtáčí problém” vypovedá veľa o zdraví ich vzťahu.

V tomto prípade je na žene, aby rozoznala, že tá sýkorka bola pre jej muža natoľko dôležitá, že o nej mal potrebu konverzovať. Ich vzájomná väzba sa v závislosti na tom buď upevní alebo stenčí.

Čísla neklamú!
Tieto zdanlivo nepodstatné vzájomné interakcie majú hlboký vplyv na spokojnosť manželstva. Partneri, ktorí prišli po šiestich rokoch už rozvedení alebo v kríze, zažívali pozitívnu reakciu len v tretine prípadov. Naopak manželia, ktorí boli i po uplynutí šiestich rokov stále v šťastnom vzťahu, sa dokázali „nakloniť”, a naplniť tak citové potreby svojho partnera v 87 % prípadov.

Len pozorovaním týchto interakcií dokáže Gottman predvídať s 94% presnosťou, či partneri, hetero- či homosexuálni, chodobní či bohatí, bezdetní či s deťmi – vydržia vo vzťahu a stále budú spokojní. Väčšinou totiž na tom, akého ducha si so sebou do vzťahu prinášajú. Je to láskavosť a veľkorysosť alebo neustála kritika všetkého okolo vás a mrmlanie?

#Natálie Veselá

 

 

 

Postarajte sa o svoju rodinu, pokiaľ môžete.

Život vám môže skomplikovať nielen úraz, ale aj dlhšia choroba. Aj keď si myslíte, že ste ako rybička. Nechajte nám svoje meno, telefón a profík z poisťovne AXA sa vám čoskoro ozve.

Udeľujem súhlas spoločnostiam finančnej skupiny AXA na Slovensku, tj.: AXA životní pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA investiční společnost a.s., organizačná zložka Slovensko, AXA d.d.s., a.s., AXA Management Services s.r.o., organizačná zložka Slovensko so spracúvaním osobných údajov v rozsahu: meno a priezvisko, telefónne číslo s cieľom:

- ponúkať produkty týchto spoločností,
- zasielať obchodné oznámenia (elektronickou formou ponuky produktov a služieb),
- automatizovaného spracúvania osobných údajov kvôli prispôsobeniu obchodnej ponuky mojim individuálnym potrebám,
- poskytnúť osobné údaje v rovnakom rozsahu obchodnému partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- prieskumu trhu a spokojnosti s využívanými produktmi a službami,
pričom takýto súhlas udeľujem na obdobie trvania zmluvného vzťahu s ktoroukoľvek z vymenovaných spoločností a následne aj na obdobie 5 rokov po skončení takéhoto zmluvného vzťahu. Ak sa nestanem klientom žiadnej zo spoločností AXA, udeľujem súhlas na obdobie 5 rokov od tohto udelenia.
Ďalej by sme Vás chceli informovať, že poskytnutý súhlas je dobrovoľný a môžete ho kedykoľvek odvolať, buď telefonicky na AXA linke +421 2 2929 2929, e-mailom na info@axa.sk, alebo písomne na adrese AXA, Kolárska 6, 811 06 Bratislava.
Zároveň potvrdzujete, že ste sa oboznámili s textom Informačného memoranda. Jeho znenie nájdete na webovej stránke AXA, na www.axa.sk/osobne-udaje/. (skrýt text)