Ľubovník bodkovaný, latinsky Hypericum perforatum, má neúrekom ľudových názvov – trezalka, ľubeník, láskavec, svätojánska bylina, koreň matky božej, kvieťa panny Márie, čarovník, čarodejník, dieravec, križek, zvonček či prestrielavec. V ľudovom liečiteľstve sa hojne využíva už po stáročia. Ľudia v stredoveku verili, že má magickú moc a chráni pred zlom a chorobami. Má preukázateľné účinky, niektoré však môžu ovplyvniť efekt užívaných liekov. Kým sa rozhodnete túto rastlinu vyskúšať na vlastnej koži, mali by ste mať o jej účinkoch aspoň základné informácie.
Účinné látky ľubovníka bodkovaného
Kvety a listy ľubovníka bodkovaného obsahujú dve zložky, ktoré majú priaznivé účinky na zdravie – farbivo hypericín a látka zvaná hyperforín. Tieto látky majú pozitívne účinky na pokojný spánok, zmiernenie úzkostí a depresie, môžu tiež pomôcť v boji proti mikróbom a vírusom. Ľubovník je bohatý na vitamíny A, C a E. Tieto látky sú dôležitými antioxidantmi, ktoré neutralizujú pôsobenie voľných radikálov v organizme, a tým prispievajú k ochrane nášho imunitného systému.
Zber ľubovníka bodkovaného
Ak sa rozhodnete ľubovník zbierať sami, hľadajte ho na slnečných pastvinách, suchých lúkach a popri cestách. Spoznáte ho podľa drobných žltých kvetov a listov s výraznými hlavnými žilkami a drobnými bodkami.
Ľubovník je najlepšie zbierať v čase, keď kvitne približne polovica kvetov, zvyčajne to býva v júli a auguste. Na zber je najideálnejší suchý deň, a to hneď ráno. Rastlinu odrežte 10 – 20 cm nad zemou na mieste, kde začína byť hojne olistená. Odporúča sa, aby dĺžka odrezanej vňate nepresiahla 40 cm.
Ako sušiť ľubovník bodkovaný
Rastliny zviažte do kytice a nechajte schnúť zavesené na vetranom, suchom a tienistom mieste. Na sušenie môžete použiť aj sušičku na potraviny, teplota sušenia by však nemala presiahnuť 35 °C. Aby si rastlina uchovala liečivé látky, je dôležité dodržať zásady správneho sušenia. Správne usušený ľubovník si zachová zelenú farbu, žlté kvety a bude mať trpkú, horkastú chuť. Nemal by mať hnedasté škvrny ani žiadny nepríjemný pach. Usušený ľubovník skladujte v papierovom obale na tmavom a suchom mieste.
Z ľubovníka si môžete pripraviť čaj, odvar, olej alebo tinktúru. Ľubovník si však môžete aj kúpiť, najčastejšie sa predáva vo forme výživových doplnkov alebo čaju.
Pozitívne účinky ľubovníka
Ľubovníku sa pripisuje mnoho terapeutických účinkov:
- Antidepresívne účinky: Podľa niektorých štúdií ľubovník môže pomôcť pri liečbe miernej depresie. Bioaktívne látky hypericín a hyperforín môžu pôsobiť na zvýšenie hladiny serotonínu, noradrenalínu a dopamínu, čo vedie k zlepšeniu nálady.
- Anxiolytické vlastnosti: Ľubovník bodkovaný sa niekedy používa ako prírodná alternatíva liekov proti úzkosti.
- Podpora zdravého spánku: Upokojujúce účinky na nervový systém môžu prispieť k relaxácii a lepšiemu spánku.
- Protizápalové a antimikrobiálne účinky: Ľubovník je prírodné antibiotikum. Môžeme ho využiť pri liečbe kožných problémov, ako sú napríklad mierne popáleniny, drobné ranky, kožné infekcie. Predmetom odborného skúmania sú jeho účinky pri liečbe niektorých typov rakoviny kože a psoriázy.
- Neuroprotektívne účinky: Niektoré štúdie naznačujú jeho sľubné účinky pri liečbe Alzheimerovej choroby a iných neurodegeneratívnych porúch.
Tip pre vás: Otestujte si svoje novo získané vedomosti v kvíze na konci článku.
Dávkovanie ľubovníka bodkovaného
Najvyššie prípustné množstvo ľubovníka v dennej dávke by podľa zákona nemalo presiahnuť 900 mg. To je zhruba jedna šálka čaju alebo jedna tabletka trikrát denne. Táto najvyššia dávka pri užívaní minimálne 12 týždňov podľa niektorých zahraničných zdrojov prináša benefity pri liečbe depresie.
Vedľajšie účinky
Užívanie ľubovníka môže mať okrem pozitívnych účinkov na fyzické a duševné zdravie aj riziká:
- Fotosenzitivita: Niektoré látky, ktoré ľubovník bodkovaný obsahuje, môžu zvýšiť citlivosť kože na slnečné žiarenie.
POZOR! Ľubovník sa nesmie užívať pred pobytom na priamom slnku.
- Tráviace ťažkosti: Pri dlhodobom užívaní ľubovníka môžu mať niektorí ľudia tráviace problémy.
- Neurologické symptómy: Užívanie ľubovníka môže u niektorých ľudí vyvolať neurologické príznaky, ako sú bolesti hlavy, závraty alebo zmätenosť.
Kontraindikácie
V niektorých situáciách sa užívanie ľubovníka vôbec neodporúča. Ostražitosť je namieste, najmä keď ide o:
- Užívanie niektorých liekov: Ľubovník bodkovaný môže negatívne reagovať s niektorými liekmi, všeobecne sa odporúča veľká opatrnosť. Nemal by sa užívať pri užívaní antidepresív, pretože ľubovník môže ich účinnosť znížiť. Existuje určité riziko vzniku závažného serotonínového syndrómu, ten môže v niektorých prípadoch ohroziť aj život. Ľubovník nie je vhodné užívať spolu s hormonálnou antikoncepciou ani liekmi na riedenie krvi, liekmi na pažerákový reflux či žalúdočné vredy.
POZOR! Užívanie ľubovníka znižuje účinnosť týchto liekov:
Antidepresíva | |
Hormonálna antikoncepcia | |
Makrolidové antibiotiká | erytromycín, klaritromycín |
Azolové antimykotiká | itrakonazol, ketokonazol |
Lieky používané po transplantáciách | cyklosporín |
Blokátory kalciových kanálov | nifedipín |
Látky znižujúce cholesterol | simvastatín |
Antivirotiká | indinavarín, nelfinavir, ritonavir, sachinavir, efavirenz, nevirapín |
Antiepileptiká | karbamazepín, fenobarbital, fenytoín |
Lieky na riedenie krvi | warfarín |
Lieky na zlepšenie srdcovej činnosti | digoxín |
Lieky na liečbu ochorení dýchacích ciest | teofylín |
- Vážne psychické choroby: Ľubovník by nemali užívať ľudia s bipolárnou poruchou, schizofréniou a ťažkými depresívnymi stavmi.
- Tehotenstvo, dojčenie, vek pod 18 rokov: U týchto skupín neboli účinky ľubovníka dostatočne preskúmané, preto sa v tomto období či veku jeho užívanie neodporúča.
Ľubovník bodkovaný je veľmi zaujímavá rastlina. Spektrum jej pozitívnych aj negatívnych účinkov je veľmi široké, pri jej užívaní je preto vhodná konzultácia s lekárom. Ak pravidelne či dokonca dlhodobo užívate lieky, laická indikácia môže byť dokonca hazardom so zdravím.
Kvíz
Correct!
Wrong!
Correct!
Wrong!
Correct!
Wrong!
Correct!
Wrong!
Correct!
Wrong!
Vyhodnocení je dostupné až po přihlášení
Share the quiz to show your results !
Subscribe to see your results
Máte %%score%% z %%total%% odpovědí správně
Loading...
Andrea Jakešová a Veronika Pourová sú nutričné terapeutky a zakladateľky českého projektu Ne hladu. Tím Ne hladu spája vysokoškolské vzdelávanie v oblasti nutričnej terapie na lekárskych fakultách a vášeň pre boj s výživovými mýtmi. Andrea a Veronika vedú poradne v Prahe, Brne a Pardubiciach a snažia sa šíriť informácie o výžive aj prostredníctvom sociálnych sietí, médií, webinárov a dvoch kníh – „O výživě“ a „Vyváženě“ (vyšli v češtine). Pravidelne vydávajú aj podcast Ne hladu podcast o výživě.
Zdroje:
- Apaydin EA, Maher AR, Shanman R, et al. A systematic review of St. John’s wort for major depressive disorder. Systematic Reviews. 2016;5(1):148.
- Wölfle U, Seelinger G, Schempp CM. Topical application of St. John’s wort (Hypericum perforatum). Planta Med. 2014 Feb;80(2-3):109-20. doi: 10.1055/s-0033-1351019. Epub 2013 Nov 8. PMID: 24214835.
- Eatemadnia A, Ansari S, Abedi P, Najar S. The effect of Hypericum perforatum on postmenopausal symptoms and depression: A randomized controlled trial. Complement Ther Med. 2019 Aug;45:109-113. doi: 10.1016/j.ctim.2019.05.028. Epub 2019 May 31. PMID: 31331546.
- Bonaterra GA, Schwendler A, Hüther J, Schwarzbach H, Schwarz A, Kolb C, Abdel-Aziz H and Kinscherf R (2018) Neurotrophic, Cytoprotective, and Anti-inflammatory Effects of St. John’s Wort Extract on Differentiated Mouse Hippocampal HT-22 Neurons. Front. Pharmacol. 8:955. doi: 10.3389/fphar.2017.00955
- Peterson B, Nguyen H. St. John’s Wort. [Updated 2023 May 16]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557465/
Foto: Shutterstock.com