Vždy sa našli ľudia, pre ktorých nebola práca prioritou a v zamestnaní robili len to najnutnejšie. V posledných rokoch je však tento prístup čoraz častejší, najmä u generácie Z a mladších mileniálov. Predstavuje vzdor proti neustále narastajúcim nárokom, ktoré sú na ne kladené.
Čo to je quiet quitting
Anglické spojenie quiet quitting môžeme voľne preložiť ako tichá rezignácia. V pracovnom procese to znamená, že zamestnanec urobí len to, za čo je platený a aké sú jeho kompetencie. Odmieta pracovať nadčas, byť k dispozícii večer alebo riešiť pracovné úlohy cez víkendy. Pre niekoho jednoducho práca nie je zmyslom života a už vôbec netúži stúpať po kariérnom rebríčku.
Quiet quitting predstavuje protipól tzv. hustle culture – kultúry zhonu, pre ktorú je typická práca od vidím do nevidím. Pre hustlerov je hlavnou životnou náplňou kariéra a tvrdá práca predstavuje jedinou cestou k úspechu.¹
Kde hľadať korene quiet quittingu?
Obrovský boom quiet quittingu odštartoval príspevok na TikToku v júli 2022. Dvadsaťštyriročný programátor Zaid Khan vo videu vysvetľoval, že quiet quitting znamená pevne sa držať svojej pracovnej náplne, nerobiť nič nad jej rámec a že práca nemusí byť alfou a omegou nášho života ani neurčuje našu hodnotu. „Neskončíte priamo so svojím zamestnaním, ale skoncujete s predstavou, že sa v práci musíte neustále prekonávať,” vysvetľuje Zaid svoj prístup. „Nehodlám investovať svoj čas do šesťdesiathodinového pracovného týždňa a pretrhnúť sa kvôli práci, ktorá sa nezaujíma o mňa ako o človeka.“ Video videli milióny ľudí a pojem quiet quitting sa obrovskou rýchlosťou rozšíril po internete.
Quiet quitting možno považovať za symbol uplynulej pandémie. Veľa ľudí pracovalo v režime home office, a tak sa pracovný a rodinný život zliali do jedného. Zmizla hranica medzi prácou a voľným časom. Ľudia stratili prístup k zdrojom odreagovania a relaxácie, na ktoré boli zvyknutí.² Na pracovníkov v pomáhajúcich profesiách boli kladené obrovské nároky a obzvlášť u nich stúpol počet syndrómov vyhorenia.³ Zamestnanci si tak začali uvedomovať dôležitosť rodiny, koníčkov aj osobného života všeobecne a mnohí prehodnotili svoje životné priority.
Dnes mnohé firmy, aby kompenzovali straty, trvajú na prítomnosti zamestnancov v kancelárii. Tlak na výkon je možno ešte vyšší ako pred pandémiou. Zamestnanci na tento tlak čoraz častejšie reagujú tichou rezignáciou a odmietajú robiť čokoľvek navyše.
Dá sa to aj inak
Niektorí zamestnávatelia si však uvedomujú, že duševná pohoda zamestnancov je kľúčovým hnacím motorom angažovanosti a produktivity. Napríklad spoločnosť Nike zaviedla v roku 2021 každoročný „Týždeň pohody“, počas ktorého svoje kancelárie zavrie, aby zamestnanci mohli načerpať sily. Vďaka tomu, že majú všetci voľno v rovnakom čase, nikto nikoho neruší e-mailami či telefonátmi.⁴
Ako vyzerá quiet quitting v praxi?
Kým niekto tichú rezignáciu považuje za symbol lenivosti a sám vytrvalo pracuje šestnásť hodín denne, pre niekoho quiet quitting predstavuje stanovenie vlastných hraníc. Je to určitá forma vzdoru proti tomu, že sa dnes od nás žiada stále viac, ale mzda či plat sa nemenia. Pozrime sa, ako môže tichá rezignácia vyzerať.
- Odmietanie nadčasov. V mnohých firmách sú zamestnanci, ktorí prichádzajú do práce medzi prvými a odchádzajú medzi poslednými, považovaní za vzorných. Nikoho však už nezaujíma, koľko hodín z pracovného času títo zamestnanci strávia klebetením s kolegami. Niekto si chce odpracovať svojich osem hodín a ísť domov.
- Oddelenie práce a súkromia. V mnohých firmách sa očakáva, že zamestnanci budú k dispozícii aj cez víkendy a promptne zdolajú pracovné úlohy, ktoré by pokojne počkali do pondelka. Nie je nezvyčajné, keď sa jednotlivec po skončení pracovnej doby rozhodne venovať svojim koníčkom alebo rodine a bez pocitu viny si vypne telefón.
- Žiadna práca navyše. Často robíte prácu, ktorá nezodpovedá vašej pracovnej náplni? Nehanbite sa a slušne, ale dôrazne ju odmietnite.
- Zmena hodnôt. Možno ste sa kedysi snažili prácu robiť na maximum, a to aj na úkor osobného života. Ak to šéf považuje za samozrejmosť a neprejaví sa to ani na výške vášho platu, nečudo, že rezignujete a uvedomíte si dôležitosť súkromia, rodiny a priateľov.
- (Ne)komunikácia. Očakáva sa od vás, že každý týždeň po pracovnom čase niekam s kolegami zájdete, či už „na jedno“ alebo zašportovať si? Pre niekoho sú kolegovia zároveň priateľmi, niekto však túži súkromný a pracovný život striktne oddeľovať a po práci sa radšej venuje rodine či koníčkom.
Symbol novej generácie
Medzi tými, ktorí nenápadne rezignovali, sú najmä príslušníci generácie Y a Z, aj preto ich niekto považuje za lenivcov. Podľa prieskumu spoločnosti Deloitte⁵ sa rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom snažia nájsť najmä tieto dve generácie. Prioritou mladých ľudí je work-life balance – život ani priateľov nechcú obetovať práci. Podľa prieskumu takmer polovica mladých zamestnancov zápasí s vyhorením, niektorí sa kvôli tomu rozhodli dokonca podať výpoveď.
Ako nerezignovať?
Možno máte aj vy pocit, že vás práca vyčerpáva a nemáte pre ňu dosť času na súkromie a rodinu. Ľahko sa radí, že je nevyhnutné nájsť medzi prácou a súkromím rovnováhu, ako to však urobiť?
- Nastavte si hranice. Ak sa v robote niečo zomelie, hneď máte šéfa za pätami? Dôležité je nastaviť si vlastné hranice a naučiť sa hovoriť nie. Nebojte sa nadriadeného odmietnuť, ale slušne mu vysvetlite dôvod.
- Práca pre vás nie je prioritou. Pre niektorých ľudí je práca jediným životným šťastím a za povýšenie by šli až na kraj sveta. Ak to nie je váš prípad, nemusíte mať výčitky – to, aký ste zamestnanec, nevypovedá nič o tom, aký ste človek.
- Ozvite sa. Trpezlivo čakáte na zdvihnutie platu, ale stále sa nič nedeje? Buďte aktívni a konečne sa ozvite! Slušne a vecne, a nezabudnite spomenúť i to, čo sa vám v práci nepáči, prípadne aké by ste si predstavovali riešenie. Možno vás prekvapí, ako málo stačí na to, aby ste sa aj v robote cítili dobre.
- Venujte sa koníčkom. Prácu berte ako zdroj príjmu, ktorý vám umožní zaplatiť si kurz keramiky alebo nákup bežeckých topánok. S týmto prístupom budete spokojnejší a vyhnete sa vyhoreniu. Ak budete žiť len prácou, ani sa nenazdáte a podpíše sa to na vašom psychickom aj fyzickom zdraví.
Zdroje:
1. Hustle culture: Is this the end of rise-and-grind? BBC. Dostupné z: https://www.bbc.com/worklife/article/20230417-hustle-culture-is-this-the-end-of-rise-and-grind
2. The Covid vaccine means a return to work. And a wave of resignations. NBC News. Dostupné z: https://www.nbcnews.com/think/opinion/covid-vaccine-means-return-work-wave-resignations-ncna1269018
3. TOBIÁŠOVÁ, Iveta. Syndrom vyhoření v době pandemie COVID-19. 2022. Dostupné z: https://is.slu.cz/th/dqhgc/. Diplomová práce. Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik v Opavě. Vedoucí práce Andrea PREISSOVÁ KREJČÍ.
4. MENTAL HEALTH: The Silent Pandemic and the Impossible Quest for Happiness. Havas Group Prosumer Report 2023.
5. Striving for balance, advocating for change. The Deloitte Global 2022 Gen Z & Millennial survey. Deloitte. Dostupné z: https://www.deloitte.com/content/dam/assets-shared/legacy/docs/about/2022/deloitte-2022-genz-millennial-survey.pdf
Foto: Pexels.com