Toxický vzťah je cestou do pekla. Ako z neho vykľučkovať?

Psychická pohoda
Vzťahy nás sprevádzajú celým životom. Sú krásne, jedinečné, ale občas aj veľmi vyčerpávajúce. Keď sme zamilovaní, vidíme všetko cez ružové okuliare a často si idealizujeme aj svojho partnera. Ale čo ak sa spočiatku idylický vzťah začne meniť na utrpenie, ktoré sa navyše stupňuje?

Rozpoznať toxický vzťah nemusí byť jednoduché. Aj vo funkčných a harmonických vzťahoch môže dochádzať k nezhodám a hádkam. Treba si však všímať, ako ku konfliktu obe strany pristupujú a či sú ochotné pracovať na zlepšení.

Toxický vzťah

Toxický vzťah má viacero podôb. Vo všeobecnosti ho môžeme definovať ako partnerský vzťah, ktorý je spojený hlavne s negatívnymi pocitmi. Jeho súčasťou často býva aj násilie alebo manipulácia. Rozpoznať signály toxického vzťahu môže byť zložité. Toxicita väčšinou naberá na intenzite a od partnera je ťažké sa odpútať. Čím dlhšie však takýto vzťah trvá, tým hlbšie jazvy na duši a zdraví prináša.

Vedeli ste, že toxické vzťahy sa podpisujú aj na našom psychickom aj fyzickom zdraví? Vedú k depresii, úzkosti a kardiovaskulárnym ochoreniam. Podľa vedeckej štúdie[1] ľudia žijúci v negatívnych či toxických vzťahoch majú vyššie riziko rozvoja srdcového ochorenia a následného infarktu.

7 indícií toxického vzťahu

Každý vzťah je jedinečný. To, čo môže byť pre jedného problémom, môže inému vyhovovať. Aj keď je téma toxických vzťahov ošemetná, nemali by sme pred ňou zatvárať oči. Ak máte partnerské problémy a neviete si rady, nebojte sa obrátiť na odborníka. Ak stále váhate, prejdite si náš zoznam indícií, ktoré vám pomôžu toxický vzťah rozpoznať.

toxický vzťah

1. Nerešpektovanie hraníc
„Nie, nechcem, nepáči sa mi to, neurobím to.“ Znakom toxického vzťahu je nerešpektovanie vašich hraníc a neustály tlak partnera, aby ste robili niečo proti svojej vôli. Môže mať rôzne formy od permanentných výčitiek, ak ste niekam šli bez neho až po sexuálne násilie.

2. Manipulácia
Manipulátor sa vás snaží ovládať, najradšej by vás mal úplne vo svojej moci. Taktiky manipulatívnych ľudí môžu byť rôzne od očierňovania, obviňovania po prekrúcanie faktov. Manipulácia vyvoláva u obeti pocit viny a ubíja aj jej sebavedomie.

Tip pre vás: V toxickom vzťahu sa ocitla aj Češka Lucie Königová, ktorá o ňom napísala knihu – v českom vydaní vyšla pod názvom Cesta zpátky k sobě.

3. Nefunkčná komunikácia
Komunikácia s toxickým človekom môže byť plná urážok, sarkazmu či obviňovania. Takýto človek vám nedá žiadny priestor a rovno prechádza do útoku, sám však vystupuje v roli supermana/superwoman a nepripúšťa si žiadne chyby. Toxickí ľudia sú ako chameleóni a manipulatívne správanie prispôsobia svojim cieľom.

4. Domáce násilie
V zdravom vzťahu je akákoľvek forma násilia neprijateľná. Násilie môže mať mnoho podôb cez ponižovanie, obmedzovanie pohybu, zosmiešňovanie, fackovanie či vydieranie. Obeť stráca schopnosť situáciu riešiť a zo vzťahu nedokáže odísť. Dôležité však je, aby napriek tomu dokázala zmobilizovať všetky sily a požiadala o pomoc – kontaktovala odborníka, políciu či linku bezpečia.

5. Izolácia a obmedzovanie kontaktu
Najmä v počiatočných fázach vzťahu môže byť veľmi ťažké uvedomiť si, že sa vás partner snaží izolovať od vašich blízkych. V mozgu by vám mala zablikať kontrolka, ak vám medovým hlasom tvrdí, že ste len jeho, nechce do vášho vzťahu pustiť nikoho ďalšieho alebo sa mu nepáči, že idete za rodinou.

6. Žiarlivosť
Vzťah má byť založený na dôvere. Ak vás partner neustále podozrieva, že ho podvádzate, osočuje vás, že máte radšej svojho psa ako jeho a že ho dostatočne nemilujete, buďte v strehu.

7. Nedostatok podpory, ľahostajnosť
V toxickom vzťahu môžu byť vaše problémy zľahčované a bagatelizované. Namiesto toho, aby vás partner vypočul, objal a podporil, označí vás za hysterku, ktorá nemá dôvod sa sťažovať. Problém nastáva aj vtedy, ak sa o vás partner dlhodobo nezaujíma. Nezaujíma ho, aký ste mali deň, čo bolo v robote alebo ako sa cítite, namiesto toho začne hovoriť o sebe.


Toxický vzťah – test

Pripustiť si, že žijeme v toxickom vzťahu môže byť veľmi ťažké. Nasledujúce otázky vám môžu pomôcť identifikovať tzv. red flags, varovné signály toxického vzťahu.[2]

1. Máte pocit, že aby bol váš partner spokojný a šťastný, musíte sa zmeniť v prvom rade vy?
2. Často sa trápite pre hádky či partnerovo správanie?
3. Po čase strávenom s partnerom sa cítite, akoby vás prešiel parný valec?
4. Partnerovi by ste zniesli modré z neba, on však všetko iba pasívne prijíma, ale nič nedáva?
5. Ak ste s partnerom, cítite sa ako na ihlách a nedokážete sa uvoľniť?

Odpovedali ste aspoň na jednu otázku áno? Zbystrite, váš vzťah môže byť toxický. O probléme sa s partnerom porozprávajte – možno si problém ani neuvedomuje a úprimný rozhovor mu otvorí oči. Ak však z jeho strany nebude žiadna ochota komunikovať alebo situáciu eskaluje do hádky s výčitkami, že je to vaša chyba, je načase situáciu začať riešiť.


toxický partner

Ako ukončiť toxický vzťah

Riešiť vzťahové problémy s toxickým partnerom nie je ľahké. Ak ste od neho závislí a nemáte podporu rodiny či priateľov, môže sa vám situácia zdať bezvýchodisková. Riešenie však vždy existuje! Ako sa toxicite vo vzťahoch brániť?

  • Je váš vzťah naozaj toxický? Prvým krokom je uvedomiť si tzv. red flags – nebezpečné signály. Zamyslite sa nad dynamikou vášho vzťahu a nad tým, či skutočne ide o toxický vzťah. Aj v zdravom vzťahu sú hádky z času na čas normálne.
  • Rozprávajte sa. Ak zistíte, že je váš vzťah v niektorých aspektoch toxický, porozprávajte sa o tom. Možno si váš partner svoje správanie ani neuvedomuje a bude ochotný zmeniť prístup. Môže vám pomôcť aj párová terapia.
  • Nebuďte sami. Obráťte sa na priateľov alebo na odborníka – psychológa, terapeuta či linku pomoci. Nadhľad a podpora vám pomôže situáciu lepšie prehodnotiť.
  • Vzťah ukončite. Ak žijete s toxickým človekom, zo vzťahu je veľmi ťažké odísť. Odchod býva zložitý alebo sa zdá úplne nemožný, často však býva jedinou možnosťou, ako zase voľne dýchať. Dôležité je uvedomiť si, že je lepšie byť sám ako žiť s niekým, kto vás neustále ponižuje. Zvládnete to.

Zdroje:

1. Impact of Toxic Relationships on Heart Health. EmpowHER. Dostupné z: https://www.empowher.com/heart-disease/content/impact-toxic-relationships-heart-health

2. The Hidden Health Hazards of Toxic Relationships. Psychology Today. Dostupné z: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/high-octane-women/201108/the-hidden-health-hazards-toxic-relationships

Foto: Pexels.com

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne