duševné zdravie

Duševné zdravie: Hovorte o svojich pocitoch, uľaví sa vám

Psychická pohoda, Životný štýl
Na otázku „Ako sa máš?“ často automaticky odpovedáme „Ale hej, ujde to“ a ďalej to už nerozoberáme. Len zriedka úprimne priznáme, že sa cítime nafigu. Pritom práve zdieľanie pozitívnych aj negatívnych pocitov s blízkymi môže mať kladný vplyv na naše duševné zdravie.

Negatívne emócie a pocity nemôžeme zo života úplne odstrihnúť. Mali by sme sa však snažiť s nimi pracovať. Uvedomiť si ich polaritu, v negatívnych sa zbytočne nevŕtať a z tých pozitívnych načerpať maximum vnútornej sily. Tak, ako sa staráme o svoje telo, mali by sme sa venovať aj svojej duši a svojmu duševnému zdraviu.

Hovorenie o pocitoch je prospešné pre vaše duševné zdravie

Rozprávať o tom, ako sa cítime, neznamená slabosť. Malo by to byť súčasťou starostlivosti o naše duševné zdravie. Rozhovor môže byť kľúčový spôsob, ako sa vyrovnať s problémom, ktorý nás ťaží. Pomáha už len pocit, že vás niekto počúva, podporuje a vy cítite, že nie ste sami. Keď svoje emócie (hlavne tie negatívne) nevyjadríte, zostávajú vo vás, silnejú a trápia dušu aj telo.

duševné zdravie aktivity

Možno ste sa v kolobehu každodenných povinností s partnerom alebo kamarátkou obmedzili len na riešenie aktuálnych nevyhnutností a na vaše duševné rozpoloženie nezostal čas. Ak cítite, že sa nemáte komu zdôveriť, skúste najprv nadviazať dôvernejší vzťah s niekým blízkym. Napíšte partnerovi milý odkaz, pozvite kamarátku na kávu alebo naplánujte grilovačku so známymi, ktorých ste dlho nevideli. Pre svojich blízkych urobte niečo, čo ich poteší. Keď navodíte príjemnú atmosféru, bude sa vám lepšie hovoriť aj o nepríjemných veciach. Úprimné zdôverovanie váš vzťah posilní.


Socializujte sa

Staňte sa súčasťou skupiny, v ktorej sa cítite dobre. Udržujte silné rodinné väzby a vzťahy s priateľmi. Pomôžu vám lepšie sa vyrovnať so stresom, ktorý život prináša. Ak sa svojim blízkym zdôveríte, dozviete sa ich názor na situáciu a možno vám ponúknu pomoc alebo budú oporou. Podeľte sa s nimi o vaše šťastné momenty a nezabudnite dať priestor aj im. Pomoc druhým dáva človeku pocit, že je dôležitý, že ho niekto potrebuje, a to môže zvýšiť jeho sebavedomie, dobrý pocit a celkové duševné zdravie.


Na skúsenosti z terapeutickej praxe sme sa spýtali psychoterapeutky Kateřiny Erlebachovej, ktorá sa okrem iného venuje aj psychosomatike. Podľa nej sa pocity učíme zdieľať už v detstve od svojich rodičov. Táto schopnosť sa často odvíja aj od toho, v akej generácii sme vyrastali.

Potlačené emócie

Ľudia často podliehajú predsudkom, že silného a úspešného človeka nemôže nič rozhodiť. A tak sa snažíme za každú cenu udržať „v pohode“. Nech sú však vaše dôvody potláčania negatívnych pocitov akékoľvek, verte, že takéto konanie vedie k zhoršeniu duševného zdravia. Ak chcete, aby bol váš život vyrovnaný, treba prežiť všetko tak, ako prichádza. V situácii, keď prežívate negatívne emócie, sa niečo vo vašom tele alebo mysli hlási o pozornosť. Ak tomu nedáte priestor, záťaž sa hromadí a pomyselný pohár jedného dňa pretečie.

Dnes je už vplyv psychiky na ľudské zdravie dobre známy a vedecky dokázaný. Neustále sa rozširuje odbor s názvom psychosomatická medicína. Podľa nej sa na vzniku každej choroby podieľajú nielen biologické, ale aj psychické a sociálne faktory.

Nahromadená zlosť vám môže spôsobiť žlčníkové kamene, bolesti krku a krčnej chrbtice. Dlhotrvajúci smútok môže byť spojený s ochorením pľúc, hrubého čreva, vznikom alergií či ekzému. Na zdravie človeka má však asi najhorší vplyv pretrvávajúci strach. Môže vás paralyzovať, zastaviť niektoré procesy v tele a spustiť tie deštruktívne. Nedostatok radosti oslabuje srdce a tenké črevo, má negatívny vplyv na libido a oberá vás o chuť do života.

Negatívne emócie je ideálne ventilovať hneď, ako sa objavia, aby nemali čas nekontrolovane bujnieť alebo tíško vyčkávať na svoju príležitosť. Skúste vypustiť paru, roztrhajte staré noviny na franforce, trieskajte do vankúša, vykričte sa v kúpeľni, choďte si zabehať. Robte čokoľvek, čo vám pomôže ventilovať aktuálne pocity. Svoju zlosť alebo frustráciu si však v žiadnom prípade nevylievajte na ostatných. Na jednu negatívnu emóciu by sa potom nabaľovali ďalšie a vaše duševné zdravie by trpelo.

Tichá domácnosť

 Čo je horšie – tichá alebo talianska domácnosť?! Možno si poviete, že jedno je horšie ako druhé, hlavne aby bol doma pokoj. Z dlhodobého hľadiska to však možno nie je najlepšie. Teda ak si odmyslíte dni, keď si deti zoberú starí rodičia a vy si konečne aspoň na chvíľu užijete TICHO.

duševné zdravie a stres

Veľa ľudí si myslí, že partnerské hádky ničia vzťah. Opak je však pravdou. Hádky prečistia vzduch, posunú vás ďalej a môžu mať až terapeutické účinky na duševné zdravie. S tým súhlasí aj Kateřina Erlebachová: „Pri hádke sa uvoľňujú emócie a často spontánne hovoríme o potrebách či frustráciách. Keď dôjde k hádke, môže to byť signál, že boli prekročené hranice toho, čo v rámci tolerancie znesieme.“ Ako by ste chceli problém vyriešiť, keď sa o ňom nebudete rozprávať?! „Keď druhý človek mlčí, môžeme si len domýšľať, čo mu prekáža alebo čo by chcel,“ dodáva Kateřina Erlebachová.

Príjemnejšie, než konflikt riešiť hádkami, je snažiť sa dohodnúť a rozprávať sa o tom, čo chceme, čo si naopak neprajeme a čo nám vo vzťahu prekáža, aby sme sa v ňom cítili dobre.“

Odborná pomoc

Niekedy toho máme všetkého naozaj „plné zuby“. Možno sa nemáte s kým o svojich problémoch porozprávať a behanie v daždi vám pomôže len na chvíľku. Nečakajte však, že sa duševné zdravie zlepší akosi samo od seba a obráťte sa na odborníka. „Na Slovensku máme rozsiahlu sieť liniek dôvery, niektoré z nich sa špecializujú dokonca na konkrétne témy. Požiadať o psychologickú alebo psychoterapeutickú podporu nie je žiadna hanba. Pocity smútku a osamelosti sú úplne normálne a ľudský kontakt je nenahraditeľný,“ radí psychoterapeutka Kateřina Erlebachová.

Foto: Pexels.com, Pixabay.com