ako získať sebavedomie

Verte si! Prinášame vám šesť tipov, ako získať sebavedomie

Psychická pohoda
V živote už ste pravdepodobne počuli obľúbenú radu, aby ste si viac verili. Vy to však nedokážete, porovnávate sa s druhými a máte pocit, že sú lepší než vy. Ako si však zvýšiť sebavedomie, pokiaľ vás to nikto nenaučil, a už od mala trpíte pocitmi menejcennosti? Máme pre vás 6 tipov, ako zatočiť s nízkym sebavedomím.

Čo je to sebavedomie? Jednoducho povedané sebavedomie je zdravá viera v seba samého. Je úzko spojené i s termínmi sebaúcta či sebadôvera.

Sebavedomie: Uvedomenie si vlastnej hodnoty, kvalít, nedostatkov a schopností, viera v ne a v budúci výkony. Človek so zdravým sebavedomím je ale ochotný prijímať aj konštruktívnu kritiku.

Sebadôvera: Je súčasťou sebavedomia. Človek sa má rád, dôveruje si, má zo seba dobrý pocit, očakáva úspech, verí v zmysel svojho života. Strach ohrozuje sebadôveru.[1]

Sebaúcta: Tiež je súčasťou sebavedomia. Pokiaľ ju človek má, nedovolí druhému, aby ho ponižoval, zneužíval. Váži si sám seba, akceptuje svoje chyby. Prejavom sebaúcty je pocit uspokojenia, keď konáme v súlade so svojimi hodnotami.[2]

Príliš vysoké či nízke sebavedomie – ideál je v rovnováhe

Občas sa stretneme s ľuďmi, ktorí majú pocit, že sú najlepší na svete, ostatných zhadzujú a cítia sa nadradene. To však nie je zdravé sebavedomie, je to skôr jeho opak. Príliš veľké sebavedomie škodí, to isté však platí aj o príliš nízkom sebavedomí.

Nízke sebavedomie sa prejavuje neschopnosťou hovoriť nie, takže ostatní začnú prekračovať vaše hranice. To môže viesť k tomu, že vás v práci preťažujú, alebo dostávate neúmerné množstvo nadčasov, pretože ich nikdy neodmietnete.


Príznaky nízkeho sebavedomia podľa britskej psychologičky Lality Suglani[3]:

        1. Negatívne hodnotíte sami seba.
        2. Podceňujete svoje schopnosti.
        3. Veríte, že ostatní sú vo všetkom lepší.
        4. Nedokážete prijímať komplimenty.
        5. Hanbíte sa hovoriť na verejnosti.
        6. Máte pocit, že nie ste hodní toho, aby sa vám v živote diali dobré veci.
        7. Ste nerozhodní.

nízke sebavedomie príznaky

Nízke sebavedomie vo vzťahoch

Problémy môžete mať i vo vzťahoch. Začína to už výberom nevhodného partnera, pretože si neveríte, že by o vás mal záujem niekto lepší. Ľudia s nízkym sebavedomím sa často dostávajú do násilných vzťahov. Majú pocit, že ich nikto iný nebude chcieť a že si násilné správanie vlastne zaslúžia. Na druhej strane oni sami môžu byť toxickí a trpieť prehnanou žiarlivosťou, pretože neveria v schopnosť svojho partnera byť verný.

Vedeli ste, že keď si neveríte a v živote sa trápite, môže sa to odraziť i na vašom zdraví? Nízke sebavedomie môže napríklad podľa výskumov[4] viesť k rozvoju depresií a úzkostných stavov.

Kde sa berie nízke sebavedomie?

Sebavedomie sa utvára a vyvíja po celý život. Jeho základné kamene sú položené už v detstve, rodina a blízke prostredie sú kľúčové pre vývoj zdravého sebavedomého jedinca. Pokiaľ vás rodičia od malička vedú k tomu, aby ste si verili, chvália vás a učia vás, aby ste sa mali radi, pre budovanie sebavedomia vo vyššom veku je takáto situácia ideálna.

Pokiaľ sa vám však nepošťastilo vyrastať v harmonickom prostredí plnom lásky, k sebavedomiu si musíte trochu pomôcť. Nízke sebavedomie neznamená, že na ňom nemôžete pracovať a v dohľadnom čase si ho zvýšiť. Poradíme vám, ako na to.

Šesť tipov, ako si zvýšiť sebavedomie

1. Naučte sa hovoriť NIE
Hovorte nie, či už v práci alebo vo vzťahoch. Je to neustále omieľaná rada, ktorá však funguje. Tým, že sa naučíte hovoriť nie a začnete odmietať úlohy, ktoré vás preťažujú, nemáte na ne čas alebo ich nechcete robiť, dostanete sa na cestu k získaniu zdravého sebavedomia a sebadôvery.

2. Neporovnávajte sa s ostatnými
Máte pocit, že ostatní toho zvládajú viac než vy, a sú úspešnejší, lepší, múdrejší alebo krajší? Takéto pocity by mali zmiznúť z vašich životov. Neporovnávajte sa s ostatnými, neviete, v akej životnej situácii skutočne sú. Niektorí mali lepšie rodinné zázemie alebo skrátka väčšie šťastie v živote. To však neznamená, že by zvládli to, čo ste v živote prežili vy.

nízke sebavedomie

3. Nebuďte na seba prísni
Pracovitosť a zodpovednosť sú dôležité vlastnosti. Ale nepreháňajte to. Prísnosť skôr škodí. Pokiaľ nie ste spokojní sami so sebou, so svojím vzhľadom alebo prácou, nikdy nemôžete mať dostatočné sebavedomie. Zmeňte svoj postoj a myslite na to, že nemusíte byť perfektní, to nie je nikto.

4. Zistite, v čom ste dobrí
Viete, v čom sa vám v živote skutočne darí? Niekto môže byť dobrý vo vedení tímu ľudí, niekto vyniká svojou empatiou, a niekomu inému sa zase darí vo varení, záhradníčení a podobne. V čom ste dobrí vy? Hneď ako to zistíte, venujte sa tomu a uvidíte, že získate i väčšie sebavedomie.

Tip pre vás: Sociológ Morris Rosenberg[5] v roku 1965 vytvoril Rosenbergovu škálu sebavedomia, ktorá je dodnes využívaným nástrojom, ktorý sa využíva k zisťovaniu miery sebavedomia. Kde ste vy na tejto škále? Vyskúšajte si krátky test.

5. Naučte sa robiť chyby
Každý robíme chyby. Ostatným ľuďom, zvlášť tým, ktorých máme radi, ich odpúšťame. Viete, že každý nemôže vedieť všetko, a že sa ľudia občas pomýlia. Na seba sme však väčšinou prísni a pokiaľ urobíme chybu, môžeme trpieť výčitkami. Máte právo robiť chyby. Čím skôr si to uvedomíte, tým lepšie.

6. Stanovte si ciele
Plnenie priebežných životných cieľov je skvelým nástrojom, ako mať zo seba radosť a zvýšiť tak svoje sebavedomie. Nemusí to byť však nič veľké, ako vyliezť na Mount Everest alebo začať zarábať veľa peňazí. Cieľ môže byť i to, že doma vytriete dlážku a splníte tak úlohu, ktorú odkladáte už týždeň. Všetky vaše splnené ciele si zapisujte a uvidíte, koľko toho v živote zvládate.

Zdroje:

  1. Co o sobě vlastně víme? Psychologie.cz. Dostupné z: https://psychologie.cz/co-o-sobe-vlastne-vime/
  2. Sebeúcta a sebevědomí. Emoční harmonie. Dostupné z: https://www.emocniharmonie.cz/sebeucta-sebevedomi
  3. Do YOU secretly have low self-worth? Psychologist reveals 7 hidden signs - including struggling to accept compliments. Mail Online. Dostupné z: https://www.dailymail.čo.uk/femail/article-11802581/Do-secretly-low-self-worth-Psychologist-reveals-7-hidden-signs.html
  4. The Long-term Effects of Self-Esteem on Depression: The Roles of Alcohol and Substance Use During Young Adulthood. The Sociological Quarterly. Dostupné z: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00380253.2017.1331718
  5. Čo je to Rosenbergova stupnica sebahodnotenia? Sainte Anastasie. Dostupné z: https://sk.sainte-anastasie.org/articles/psicologa-clnica/la-escala-de-autoestima-de-rosenberg-en-qu-consiste.html

Foto: Pexels.com

 

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne