To mu môže dosť komplikovať neskorší život a brániť v úspechu v pracovnom živote. „Nepriatelia sebavedomia sa volajú strach a pesimizmus,“ hovorí. Takže je úlohou rodičov povzbudzovať a podporovať svoje deti v prekonávaní prekážok a zvládaní ťažkých úloh. Čoho sa pri výchove sebavedomých detí držať?
1. Oceňujte snahu bez ohľadu na víťazstvo, či prehru.
Keď ste dieťa, cesta je často dôležitejšia ako cieľ. Takže nech už vaše dieťa dalo víťazný gól zápasu, alebo to omylom koplo do autu, oceňte, že bojovalo. Ako hovorí Pickhardt, nikdy by sa nemalo hanbiť za to, že to skúsilo. „Z dlhodobého hľadiska vám neustále snaženie postaví sebavedomie pevnejšie než občasný úspech,“ vysvetľuje.
2. Povzbudzujte ich v tom, že cvičenie robí majstra
Nech už vaše dieťa zaujíma čokoľvek, neustále mu zdôrazňujte, že iba cvičením, opakovaním, tréningom sa môžu stať v odbore majstrom. Robte to ale tak, aby ste na neho nevyvíjali príliš veľký tlak. „Cvičenie je snaha investovaná do sebavedomého predpokladu, že sa zlepšíte,“ hovorí Pickhardt.
3. Nechajte ich, nech riešia problémy samy
Ak za nich robíte to najťažšie vy, nikdy sa u nich nerozvinie schopnosť a dostatok sebavedomia, aby sa naučili hľadať riešenie samy. „Príliš veľa rodičovskej pomoci bráni vo vybudovaní zdravého sebavedomia založeného na schopnosti poradiť si sám,“ dodáva k tomu pán psychológ. Inými slovami: pre vaše dieťa je oveľa lepšie, keď dostane pár dvojok alebo trojok, než keď od začiatku školskej dochádzky nosí samé jednotky.
Takto sa totiž učí (alebo minimálne dostávajú možnosť učiť sa), ako riešiť problémy a zlepšovať sa.
4. Dovoľte im správať sa úmerne ich veku
Neočakávajte od dieťaťa, že sa bude správať ako dospelák. „Keď má dieťa pocit, že sa musí správať ako rodičia, tento nerealistický štandard ho môže odradiť od toho, aby sa vôbec pokúšalo, byť dobré,“ osvetľuje Pickhardt. Snaha naplniť prehnané očakávania samozrejme rastu sebavedomia nesvedčí.
5. Podporujte zvedavosť
Niekedy môže byť nikdy nekončiaci prúd zvedavých detských otázok samozrejme únavný, napriek tomu by ste ho mali podporiť. Paul Harris z Harvardu povedal denníku The Guardian, že kladenie otázok je veľmi dôležité pre detský vývoj, pretože to znamená, že si uvedomujú, „že na svete sú veci, ktorým nerozumejú… že existujú neviditeľné svety poznania, ktoré ešte nikdy nenavštívili“. Keď deti nastupujú do školy, tie, u ktorých je pýtanie sa na všetko možné vítané a podporované, majú veľkú výhodu oproti svojim spolužiakom, pretože sú zvyknuté na prijímanie informácií a vysvetľovanie z domova, a je pre nich teda ľahšie absorbovať informácie od učiteľa. Inými slovami: učia sa rýchlejšie a lepšie.
6. Predkladajte im nové výzvy
Ukážte svojim deťom, že aj malými krokmi môžu dospieť k veľkým cieľom – napr. jazdiť na bicykli bez pomocných koliesok. „Rodičia môžu pestovať detské sebavedomie tým, že zvyšujú detskú zodpovednosť a samostatnosť,“ odporúča Pickhardt.
7. Nedovoľte im robiť veci polovičato a nepripúšťajte pre svoje dieťa žiadne skratky ani výnimky
Špeciálne zaobchádzanie môže vyvolávať nedostatok sebavedomia. „Rozmaznanosť nenahradí zdravé sebavedomie,“ hovorí psychológ.
8. Nikdy nekritizujte ich výkony
Nič nezrazí vášmu dieťaťu sebavedomie viac než vaša kritika jeho úsilia. Dať mu zmysluplnú spätnú väzbu a návrh na ďalší postup je v poriadku, nikdy mu ale nehovorte, že si vedie zle. Pokiaľ má strach zlyhať, pretože sa bojí, že budete smutní alebo nahnevaní, nikdy sa mu nebude chcieť čokoľvek nové skúšať a jeho sebahodnota aj sebavedomie ustrnú v bode nula.
9. S chybami zaobchádzajte ako so stavebnými kameňmi pokroku
„Učenie sa z chýb zvyšuje sebavedomie,“ vysvetľuje Carl Pickhardt. K tomu však dôjde len za predpokladu, že vy ako rodič nakladáte s chybami a zlyhaniami ako s príležitosťou k rastu. Nebuďte hyperprotektívni, dovoľte svojim deťom robiť chyby a pomôžte im porozumieť, ako sa môžu k úlohe postaviť nabudúce.
Vysvetlite im, že nie je potrebné obávať sa zlyhania a že takmer všetko, čo sa pokazí, sa dá zase napraviť.
10. Otvorte im dvere k novým zážitkom
Pickhardt hovorí, že vy ako rodič ste zodpovedný za „rozširovanie životného rozhľadu a skúseností dieťaťa tak, aby si vypestovalo dostatok sebavedomia na to, aby obstálo vo svete“. Vystavovať deti neznámym veciam znamená, že sa učia, že bez ohľadu na to, ako strašidelné a iné sa môžu takéto výzvy zdať, ony ich zvládnu.
11. Učte všetko, čo sami viete
Pre vaše dieťa ste superhrdinom, aspoň do tej doby, než sa z neho stane teenager. Využite túto silu a naučte ich všetko, čo viete o myslení, konaní a komunikácii. Choďte im príkladom. Pickhardt zdôrazňuje, že keď vaše dieťa vidí, ako sa vám v živote darí dosahovať vaše ciele, bude mať väčšiu vieru v to, že môže byť tiež také.
12. Nehovorte im, že sa o ne bojíte
Rodičovské obavy sa u detí môžu prejaviť tak, že im spadne sebavedomie. „Prejavy rodičovskej dôvery plodia detskú sebadôveru,“ dopĺňa.
13. Chváľte ich, keď čelia ťažkostiam
Život nie je fér. Je tvrdý a každé dieťa to musí v určitý okamih pochopiť. Keď sa stretáva s nepríjemnosťami, rodičia by podľa Pickhardta mali vždy zdôrazniť, ako veľmi je táto skúsenosť dôležitá pre ich budúcnosť. A pripomenúť im, že cesty k šťastiu bývajú tŕnisté.
14. Ponúkajte im pomoc a podporu, ale nie príliš veľkú
Príliš veľa asistencie môže znížiť schopnosť dieťaťa poradiť si samo. „Keď rodičovskú pomoc vníma ako alternatívu k svojpomoci, zvýši mu to sebavedomie,“ hovorí Pickhardt.
15. Tlieskajte ich odvahe skúsiť niečo nové
Či už sa chcú dostať do basketbalového tímu, alebo idú prvýkrát na horskú dráhu, podľa Pickhardta by ste mali oceniť, že majú odvahu vstúpiť do neznáma. „Pohodlnosť prichádza, keď sa prilepíte k tomu, čo už poznáte. Všetko nové a neznáme vyžaduje odvahu,“ hovorí.
16. Nedovoľte im unikať z reality trávením celých dní na internete
Nenechajte svoje deti schovávať sa za monitorom. Povzbudzujte ich k interakciám s reálnymi ľuďmi v reálnom svete. „Sebavedomie vo virtuálnom svete (hoci je dôležité) nie je to isté ako sebavedomie vo svete reálnom,“ dodáva pán C. Pickhardt.
17. Buďte autoritatívni, nie príliš striktní alebo naliehaví
Ak toho žiadate príliš veľa a príliš nekompromisne, môže tým sebavedomie vášho dieťaťa dosť utrpieť. „Ak vyžadujete bezpodmienečnú poslušnosť, neočakávajte, že sa vaše dieťa bude vedieť rozhodovať samo,“ znie posledná rada pána Pickhardta.
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…
Prečítajte si tiež: Hádate sa pred deťmi? Možno im to bude lepšie myslieť.