spálená pokožka od slnka

Spálená pokožka od slnka? Poradíme vám, čo robiť

Životný štýl
Len čo vymeníme dlhé nohavice za kraťasy či plavky, nohy biele ako cmar otŕčame slnku, veď kto by v lete nechcel chytiť trocha bronzu. UV lúče v primeranom množstve neškodia, nič sa však nemá preháňať. Ak je UV žiarenie príliš intenzívne a nepoužijeme opaľovací krém, pokožka sa pomerne rýchlo spáli. Keďže nám v takom prípade ide doslova o kožu, mali by sme si naozaj dávať veľký pozor. Keď ste sa však už túto sezónu stihli spáliť pokožku od slnka, čítajte ďalej, máme pre vás za priehrštie rád.

Pri dlhodobom pobyte na slnku je naša pokožka vystavená rôznym typom žiarenia. Aj keď mnohí z nás používajú opaľovacie krémy denne, v priebehu dňa často zabúdame na ich opätovné nanesenie, ideálne by sme to mali robiť každé dve hodiny. Okrem toho by sme krém mali nanášať aspoň 30 minút pred priamym kontaktom so slnkom a medzi 11. a 15. hodinou, keď pripeká najviac, by sme sa mu mali vyhnúť.

Vplyv slnečného žiarenia a SPF faktor

Vždy používajte iba opaľovací krém, ktorý zodpovedá vášmu fototypu (rozsah 1 – 4), ktorý je geneticky určený množstvom kožného farbiva – melanínu. Melanín v rôznej miere chráni pokožku pred UV žiarením a spálením. Kým ľudia s fototypom 1 (svetlá pleť, ryšavé vlasy, veľa pieh) majú najcitlivejšiu pokožku a tendenciu spáliť si pokožku od slnka už po 5 –10 minútach, fototyp 4 (tmavá pleť, veľmi tmavé vlasy aj oči) je voči slnečnému žiareniu oveľa odolnejší a spálenie mu hrozí až po 30 – 45 minútach.

Asi nemusíme zdôrazňovať, že okrem nepríjemného spálenia pokožky môže UV žiarenie poškodiť aj DNA a zvýšiť riziko výskytu rakoviny kože. Preto odporúčame používať opaľovacie krémy s SPF 50+ pre fototyp 1, SPF 30 – 50 pre fototyp 2 (svetlá pleť, blond až hnedé vlasy, modrozelené oči), pre fototyp 3 (Stredoeurópania) a 4 postačí SPF 30. Opaľovacím krémom dôkladne a opakovane natierajte miesta, ktoré sa môžu ľahko spáliť: tvár, uši, dekolt, plecia, pokožku okolo spodného dielu plaviek, lýtka alebo priehlavky.

Prevenciu v podobe pravidelného natierania určite nepodceňujte. Ak to však so slnečným kúpeľom preženiete, napríklad na slnku zaspíte a pokožka vás páli ako čert, sústreďte sa na zmiernenie následkov.

Spálenú pokožku od slnka upokojí aloe vera, bylinky, pantenol, obklady

Po dlhšom pobyte na slnku by ste si mali dopriať vlažnú alebo studenú sprchu, ktorá pokožku príjemne upokojí. Potom pokožku jemne osušte a natrite gélom s výťažkami z aloe vera alebo s pantenolom, zaistí jej správnu regeneráciu a hydratáciu. Môžete využiť aj babské rady –  urobiť si napríklad chladivý obklad z bieleho jogurtu alebo kyslej smotany. Postihnuté miesto natierajte opakovane a ošetrujúci prípravok jemne vmasírujte.

Doplňte vitamíny zvnútra – zinok, vitamín C, beta karotén

Regeneráciu spálenej pokožky od slnka môžete podporiť aj zvnútra. Ideálne sú vitamíny, najlepšie v prírodnej forme, a to v ovocí alebo zelenine žltej, oranžovej a červenej farby. Obsahujú totiž prospešný betakarotén a pokožku chránia pred nepriaznivými účinkami slnka. Vhodné je dopĺňať aj vitamín C, ten obsahujú napríklad pomaranče, jahody alebo maliny, a doplnky stravy s výťažkami z aloe vera. V neposlednom rade odporúčame doplniť aj zinok, ktorý urýchli hojenie spálenej pokožky od slnka.

Vzdušné oblečenie a výdatná hydratácia

Na tesné oblečenie na určitý čas radšej zabudnite. Dajte prednosť voľnejším strihom, ktoré podráždenej pokožke dovolia dýchať. To platí aj o spodnej bielizni, ideálna je bavlnená. Ženy určite ocenia podprsenku bez ramienok a kostíc. Zároveň zvýšte príjem tekutín, najmä čistej vody.

Hoci sa vám rozsah spálenia môže zdať na prvý pohľad banálny, nemali by ste ho podceňovať. Už pri prvých prejavoch by ste mali telu dopriať odpočinok vnútri budovy. Ak z nejakého dôvodu musíte zostať vonku, presuňte sa do tieňa a zakryte si spálené časti látkou, ktorá neprepúšťa svetlo. Nezabudnite ani na pokrývku hlavy, napríklad šiltovku alebo klobúk so širokou strieškou.

Kedy pri spálenej pokožke od slnka navštíviť lekára?

Spáleniny spôsobené nadmerným opaľovaním možno rozdeliť podľa ich závažnosti do troch stupňov.

  • 1. stupeň (mierne spálenie) – začervenanie alebo opuch najvrchnejšej časti pokožky, bolesť po niekoľkých dňoch prirodzene ustúpi.
  • 2. stupeň (stredne ťažké spálenie) – intenzívnejšie postihnutie pokožky, vytvárajú sa malé biele pľuzgieriky a koža sa často olupuje alebo praská.
  • 3. stupeň (ťažké spálenie) – koža je tmavočervená, vytvárajú sa väčšie pľuzgiere. Môže sa objaviť aj zimnica, horúčka, bolesť hlavy, závraty alebo nevoľnosť.

Ak sa vám vytvorí väčšie množstvo pľuzgierov alebo máte niektorý z príznakov, ktoré sprevádzajú 3. stupeň spálenia, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

V prípade, že to s opaľovaním nepreháňate, má samozrejme aj pozitívne účinky – pomáha vytvárať vitamín D, ktorý zvyšuje produkciu hormónu melatonínu, ktorý pozitívne ovplyvňuje nielen náš spánok, ale aj náladu a celkovo posilňuje imunitný systém.

Foto: Mikhail Nilov, Pexels.com