Moc okráda mozog o empatiu, hovoria vedci

Psychická pohoda, Život
Možno máte tiež takého šéfa alebo kolegu. Od tej doby, čo bol povýšený, má vždy pravdu a na poradách akoby vysával všetok kyslík v miestnosti. Nikto sa ani neobťažuje mu odporovať, ale tiež nikto nesrší nápadmi, pretože tie najlepšie sú rovnako len a výhradne tie šéfove. Proste prestal kopať za tím a zjedol svetskú múdrosť. Inými slovami: stratil všetku empatiu.

Asi poznáte príslovie, že moc korumpuje. Prečo sa niečo podobné deje toľkým ľuďom? Výskumy ukazujú, že moc je v priamom rozpore s našou schopnosťou empatie. Dacher Keltner, psychológ z University of California, vykonal niekoľko empirických štúdií, ktoré ukazujú, že ľudia, ktorí disponujú mocou, trpia deficitom v oblasti empatie, schopnosťou čítať ľudské emócie a prispôsobiť svoje chovanie druhým ľuďom. Ďalší výskum, tentokrát z Kanady a z oblasti neurovedy, ukázal, že moc vie zmeniť aj spôsob, akým funguje ľudský mozog.

Chyby? Nerobím!
Najčastejšie zlyhania ľudí, ktorí disponujú mocou, obvykle nezahŕňajú spreneveru, tunelovanie ani sexuálne škandály. Oveľa častejšie vidíme takých ľudí zlyhávať na poli každodenného fungovania a v oblasti zneužívania moci k prospechu ich ega a ich záujmov. Ako k tomu dochádza? Pomaly a potom zrazu náhle. Na povrch najprv vyplávajú drobné akty, ako je demonštrovanie vlastnej dôležitosti, požiadavky na špeciálne zaobchádzanie a autoritárske rozhodovanie bez možnosti akejkoľvek diskusie. Mocní, ktorých zastaví a pokutuje polícia kvôli neprimeranej rýchlosti alebo alkoholu za volantom, sa obvykle rozzúria a kričia: Viete, kto som ja?

Prečo ľudia, ktorí začali kariéru s tým, že chcú zlepšiť svet, končievajú tak, že namiesto tých ušľachtilých cieľov stavajú na pomyselný piedestál seba samých?

Prečítajte si tiež: Šťastie? Nie pracovať menej, ale menej prácu riešiť

Prešľapy sa neodpúšťajú
Magazín Harvard Business Review opísal ako učebnicový prípad Patricka Cannona, bývalého starostu Charlotte, najväčšieho mesta v Severnej Karolíne. Cannon vzišiel z chudobných pomerov. Vo veku piatich rokov prišiel o otca, napriek tomu vyštudoval a vstúpil do komunálnej politiky. V dvadsiatichšiestich sa stal najmladším zastupiteľom v histórii svojho mesta. Čoskoro si vybudoval povesť pracovitého, službe a občanom celkom oddaného muža, ktorého dávali rodičia svojim deťom za príklad. O dvadsať rokov neskôr bol odsúdený za to, že vzal úplatok vo výške 50 000 dolárov. Za jedno zlé, sebecké a s nikým nekonzultované rozhodnutie.

Muž, ktorý bol synonymom v boji proti rôznym nekalým veciam, sa tak stal prvým starostom Charlotte, ktorý kedy skončil vo väzení.

Tí, čo ho poznajú, tvrdia, že Cannon bol dobrý človek, až príliš ľudský, čo ho nakoniec priviedlo na scestie. Argumentujú, že na základe jedného prešľapu by sme nemali zatracovať jeho do tej doby perfektnú službu verejnosti. Lenže verejnosť ho teraz vníma iba ako korupčníka, ktorý sklamal. Tak to proste je a deje sa to všade. Aj u nás.

Pozrite sa do zrkadla
A ako môžu mocní predchádzať tomu, aby neprekročili tú tenkú hranicu medzi mocou a jej zneužívaním? Podľa magazínu HBR sa v prvom rade neodstrihávať od ľudí a žiadať o naozaj úprimnú spätnú väzbu. To vám pomôže nestratiť empatiu a schopnosť rozhodovať sa správne.

A potom sa musíme pýtať tiež sami seba. Napríklad na to, aký má naše vedenie efekt na našich zamestnancov.

Inventúra svedomia
Pre udržanie schopnosti empatie a proti škodlivému bujneniu ega je podľa Harvard Business Review dobré si raz za čas urobiť nasledujúcu „sebainventúru“:

  1. Máte okolo seba záchranný kruh priateľov, rodiny a kolegov, ktorým na vás záleží bez ohľadu na vašu pracovnú pozíciu a ktorí vás v prípade . potreby stiahnu späť k zemi?
  2. Máte svojho mentora alebo dôverníka?
  3. Dostávate spätnú väzbu, keď neurobíte, čo ste avizovali?
  4. Domáhate sa „špeciálneho zaobchádzaniaalebo iných privilégií?
  5. Plníte aj malé a nedôležité“ sľuby?
  6. Delíte sa so svojimi spolupracovníkmi o výslnie? Umožňujete im vyniknúť?
  7. Izolujete sa od nich pri rozhodovacích procesoch? A reflektujú vaše rozhodnutia hodnoty, ktorým veríte?
  8. Dokážete priznať svoje chyby?
  9. Ste v práci, doma a na verejnosti stále tým istým človekom?
  10. Myslíte si, že pre vás platia iné pravidla ako pre ostatných?


Pokiaľ si líder získa našu dôveru, potom mu neodpustíme žiadne prešľapy. Žiadne plané sľuby alebo sebecké zneužívanie moci. Očakávame, že bude vysoko kompetentný, vizionársky a zodpovedný. Empatia, autenticita a veľkorysosť sú vlastnosti, bez ktorých sa proste nezaobíde. Jedine tak je schopný zostať dostatočne sebakritický a rozpoznať známky zneužívania svojej vlastnej moci skôr, než bude neskoro.

#Natálie Veselá

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: Ako nás naša spoločnosť predurčuje k tomu byť nešťastnými