Audiolekcia: Zatnite svaly a zbavte sa napätia

Pohyb, Psychická pohoda
Napadlo by vám, že zatínaním svalov môžete dosiahnuť pocit psychickej pohody aj výdatného spánku? Dnes vám ukážeme metódu známu ako progresívna svalová relaxácia, ktorú využívajú lekári aj psychológovia.

„Jacobsonova progresívna relaxácia je jednoduchá technika, ktorá prináša hlboké uvoľnenie na fyzickej i mentálnej úrovni. Teda účinok, ktorý dnes potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým. Vďaka schopnosti uvoľniť nahromadené napätie môžeme zmierni pocity úzkosti alebo vyriešiť problémy s nespavosťou. Ľuďom, ktorí majú ťažkosti so zaspávaním, by som odporučil techniku vykonávať v posteli tesne pred spaním,“ hovorí lektor jogy a meditácie Michal Večeřa, ktorého upokojujúci hlas vás prevedie relaxáciou.

Jacobsonova progresívna svalová relaxácia podľa Michala napomáha zmierňovať prejavy niektorých chronických bolestí, ktoré sú často telesným napätím priamo spôsobené alebo negatívne ovplyvnené. Využívajú ju aj lekári v kombinácii so štandardnou liečbou pri riešení bolestí hlavy, vysokom krvnom tlaku a tiež pri funkčných poruchách trávenia. Michal tvrdí, že je aj vynikajúcim nástrojom, ktorý vám pomôže dozvedieť sa viac o svojom tele a signáloch, ktoré vám dáva.


Edmund Jacobson, americký fyziológ a psychológ, v 30. rokoch 20. storočia vytvoril na základe mnohoročného výskumu metódu progresívnej svalovej relaxácie. Vychádzal zo základnej myšlienky, že uvoľnenie je fyziologickým opakom napätia. Učil, ako pracovať s napätím, dosiahnuť prirodzenú rovnováhu tela a mobilizovať obranné mechanizmy.


progresívna svalová relaxácia

Metóda Jacobsonovej progresívnej relaxácie funguje tak, že postupne striedame aktivitu s uvoľnením. Zatínanie s povolením svalov. Vhodné je prepojenie s hlbokým dýchaním, keď je nádych spojený s aktivitou a výdych naopak s uvoľnením. Začíname od spodnej časti tela od chodidiel cez trup až k rukám, krku a hlave. Takto relaxovať sa dá aj v sede, ale najlepšie účinky dosiahnete, keď si pohodlne ľahnete na posteľ, mäkký koberec alebo podložku na cvičenie. Skúste okolo seba vytvoriť relaxačnú atmosféru – stíšte telefón, vypnite televízor, namiesto lustra nechajte svietiť iba lampičku – a započúvajte sa do našej nahrávky. Prajeme vám príjemnú a ničím nerušenú relaxáciu. Držíme vám pri nej palce (a potom uvoľňujeme stisk).

Foto: Pexels.com